Spis treści
Ochrona dzieci w sieci? Jest jeszcze wiele do zrobienia
Mimo że od wybuchu afery „Pandora Gate” minął już prawie rok, prawo mające zwalczać child grooming – czyli zjawisko nawiązywania więzi emocjonalnej z dzieckiem w celu jego późniejszego seksualnego wykorzystania – nadal nie zostało znowelizowane. Sygnatariusze listu podkreślają, jak pilne jest wprowadzenie nowych regulacji.
– Prawie 6 na 10 dorosłych Polaków twierdzi, że w dzieciństwie doświadczyło jakiejś formy wykorzystywania seksualnego w Internecie. Wzywamy decydentów do określenia, jakie nowe środki planują Państwo wesprzeć, aby powstrzymać wykorzystywanie dzieci online – apelują twórcy listu.
Pod listem otwartym podpisało się wiele osób, w tym przedstawiciele różnych dziedzin życia publicznego, nauki oraz kultury. Wśród nich znaleźli się między innymi:
- Renata Durda, Kierowniczka Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”,
- Dominika Słomińska, psycholożka dziecięca,
- Wojciech Kardyś, ekspert ds. komunikacji social media,
- Piotr Jacoń, dziennikarz,
- Karol Paciorek, twórca cyfrowy.
Pełna lista osób popierających inicjatywę jest dostępna na stronie To nie jest normalne.
Potrzeba regulacji w sprawie ochrony dzieci
Kampania #ToNieJestNormalne, jak i wspomniany list, wzywają do uchwalenia rozporządzenia przygotowanego przez Komisję Europejską. Dokument ten ma na celu zapobieganie niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych oraz zwalczanie tego procederu. Niestety, poprzednia kadencja Parlamentu Europejskiego nie zdążyła uchwalić tych przepisów, przez co nie zostały one wdrożone na poziomie państw członkowskich UE.
Propozycje Komisji Europejskiej obejmują m.in. ułatwienie wykrywania i zgłaszania przypadków wykorzystywania dzieci online. Jednym z kluczowych elementów jest także zapobieganie ponownemu pojawieniu się nielegalnych treści w Internecie poprzez nałożenie na platformy online obowiązku monitorowania swoich zasobów przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji.
– Chcemy, by nowe regulacje prawne nakładały na platformy online ocenę ryzyka użycia ich do seksualnego wykorzystywania dzieci i podjęcie kroków w celu zmniejszenia tego zagrożenia. Prawo powinno nakładać na firmy technologiczne obowiązek wykrywania, zgłaszania i usuwania materiałów przedstawiających wykorzystywanie dzieci w celach seksualnych – mówi Maja Staśko, ambasadorka kampanii, dziennikarka i aktywistka społeczna. – Kolejnym krokiem jest utworzenie niezależnego centrum UE ds. zapobiegania i zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci – dodaje Staśko.
Alarmujące statystyki o nadużyciach
Internet stał się jednym z narzędzi wykorzystywanych przez przestępców do dzielenia się materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie dzieci. Z danych wynika, że liczba przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci w sieci drastycznie wzrosła w ostatnich latach. Tylko w 2021 roku na świecie odnotowano prawie 30 milionów zgłoszeń dotyczących tego rodzaju nadużyć.
Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii #ToNieJestNormalne, aż 57 proc. ankietowanych Polaków doświadczyło w dzieciństwie nieodpowiednich komentarzy, zdjęć, filmów lub kontaktu ze strony dorosłych o charakterze seksualnym. W grupie kobiet w wieku 18-25 lat ten odsetek wynosi aż 76 procent.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?