Niezwykła opowieść o dziewczęcym dorastaniu i mocy kobiet. „To niewypanda” – animacja, którą naprawdę warto zobaczyć!

Magdalena Konczal
"To nie wypanda" – animacja o dorastaniu, którą warto zobaczyć.
"To nie wypanda" – animacja o dorastaniu, którą warto zobaczyć. fragment plakatu filmu animowanego "To nie wypanda"
„To nie wypanda” jest chyba drugą, zaraz po „W głowie się nie mieści”, tak autentyczną opowieścią o emocjach przedstawioną przez Pixara. Animacja ta idzie jednak o krok dalej. Mamy tu bowiem wątki, które poruszą każdą odbiorczynię: trudne, dziewczęce dorastanie, chęć podążania własną drogą i nie zawsze łatwe relacje z rodzicami. Najnowszy film animowany Pixara kolejny już raz oddaje głos kobietom i w doskonały sposób przedstawia dziewczęce dorastanie. Zachęćcie swoich uczniów i uczennice czy synów i córki, by wybrali się do kina. A najlepiej: idźcie razem z nimi!

Każda z nas była kiedyś pandą, czyli co nam robi dorastanie

Mei ma trzynaście lat. Jest pilną uczennicą, która sumiennie wykonuje swoje obowiązki. W szkolnej rzeczywistości towarzyszą jej zwariowane przyjaciółki. Zaczyna jednak dorastać, co w jej przypadku przynosi nieoczekiwane skutki. Pewnego dnia w lustrze widzi nie swoją twarz, ale… pandę rudą. Każda większa emocja i niekontrolowanie jej doprowadza do niefortunnej transformacji.

Z jednej strony mamy więc poukładaną, posłuszną rodzicom dziewczynkę, z drugiej – prawdziwe i wcale nie metaforyczne zwierzę. Ale to nie jedyne dychotomie, które można zauważyć w filmie. Meilin oprócz idealnej córki jest także, zwyczajną, dorastającą dziewczynką. Razem z przyjaciółkami fascynuje się boysbandem 4 Town. Zaczynają się jej podobać chłopcy. Wreszcie – nie chcąc zawieść rodziców – nie zawsze jest z nimi szczera.

Reżyserka w wyjątkowo zgrabny i niebanalny sposób przedstawia pandę jako uosobienie dorastania Mei. Mamy więc hormonalne wybuchy, nieoczekiwany płacz i poczucie, jakby było się kimś zupełnie innym. Ale też te pozytywne aspekty: eksplorowanie świata w zupełnie nowej postaci.

Pojawiają się głosy, że nie bez znaczenia jest tutaj czerwony kolor pandy, który z kolei może łączyć się z podjętym w animacji tematem miesiączki, jako jednego z elementów kobiecego dorastania, co zresztą w jakimś sensie łączy się z oryginalnym tytułem filmu ("Turning red"). W tym, co przeżywa Mei, może odnaleźć się niejedna dorastająca dziewczynka.

„To nie wypanda” jest filmem o kobiecej mocy

Najnowsza animacja Pixara jest opowieścią o nieuniknionym, a czasami bardzo trudnym oddzieleniu się dziecka od rodziców, szukaniu własnej drogi, podejmowaniu decyzji wolnych od wpływów dorosłych i wreszcie – akceptacji siebie taką, jaką się jest. W „To nie wypanda” podjęto także temat rodzicielskich wzorców, które mimowolnie przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Niekiedy toksyczne zachowania Ming – matki głównej bohaterki – znajdują uzasadnienie, gdy w fabule pojawia się babcia Mei.

Trzeba jednak powiedzieć, że najnowsza animacja Pixara nie jest jedynie opowieścią o dziewczęcym dorastaniu, ale o samych kobietach – spełnianiu oczekiwań względem świata i stawianiu sobie zbyt wysokich wymagań. Jest jednak, dla nas, nadzieja. Sytuację ratuje bowiem zjednoczenie i siła kobiet – ich siostrzeństwo.

Warto więc zabrać na ten film córki, uczennice, koleżanki czy siostry. Ale także synów, uczniów, kolegów czy braci. W przypadku tych pierwszych film „To nie wypanda” poruszy najbardziej wrażliwe zakamarki ich duszy, a w przypadku tych drugi – pozwoli zrozumieć trud dziewczęcego dorastania i prawdziwą moc, płynącą z kobiecości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji