Nowa organizacja lekcji religii niezgodna z konstytucją? Będzie skarga do TK

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Katecheci proszą prezydenta Andrzeja Dudę, aby zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie MEN dotyczące lekcji religii. Chodzi o nowelizację rozporządzenia związanego z organizacją lekcji nauki religii. Nowe przepisy pozwalają na tworzenie grup z uczniów różnych roczników i klas. Stowarzyszenie Katechetów Świeckich obawia się redukcji etatów i spadku jakości lekcji religii.

Spis treści

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich apeluje do prezydenta

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich wystosowało list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apeluje o interwencję w sprawie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego organizacji nauki religii w szkołach i przedszkolach. Jak podkreślają, nowelizacja ta „godzi w konstytucyjne prawa uczniów uczęszczających na lekcje religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii”, a także narusza obowiązujący porządek prawny w Polsce.

studiowanie Biblii
Nowe zasady organizacji religii MEN uznaje za racjonalne, a strona kościelna za dyskryminujące freepik.com

Według Stowarzyszenia, zmiany umożliwiające organizowanie nauki religii w grupach złożonych z uczniów różnych poziomów edukacyjnych, mogą prowadzić do pozbawienia uczniów prawa do realizacji programu nauczania odpowiedniego dla ich wieku. W liście zaznaczono również, że nauczyciele religii mogą stracić pracę.

Kontrowersje wokół procesu legislacyjnego

Stowarzyszenie Katechetów Świeckich wskazuje, że nowelizacja rozporządzenia została wprowadzona z naruszeniem prawa. Powołują się na opinię prof. Pawła Boreckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który stwierdza, że nie spełniono wymogów ustawy o systemie oświaty, w której mowa o konieczności porozumienia z kościołami i związkami wyznaniowymi w sprawie organizacji nauki religii. Jak podkreślono, minister edukacji nie uzyskała takiej aprobaty, co narusza zasadę legalizmu, według której organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Czytaj także: Barbara Nowacka poucza biskupów - nie mów fałszywego świadectwa

W związku z tym, Stowarzyszenie zwróciło się do prezydenta z prośbą o zaskarżenie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, uznając, że jest to najwłaściwszy organ do podjęcia działań w tej sprawie.

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski również wyraziła swoje zaniepokojenie zmianami. W swoim stanowisku określiła je jako „krzywdzące” i „dyskryminujące”, podkreślając, że naruszają one prawo oświatowe oraz zasady pedagogiczne. Przewodniczący komisji, bp Wojciech Osial, zaznaczył, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganej zgody strony kościelnej.

Barbara Nowacka, w odpowiedzi na te zarzuty, stwierdziła: „Nie zostało skonsultowane? To przypominam panom biskupom, że ósme przykazanie mówi: ‚nie mów fałszywego świadectwa’”. Zaznaczyła, że konsultacje były przeprowadzone, a niektóre uwagi strony kościelnej zostały uwzględnione.

Nowe zasady organizacji lekcji religii

Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 września 2024 roku, umożliwiają łączenie w grupy dzieci z różnych klas. Dla uczniów szkół podstawowych nowe przepisy pozwalają na łączenie uczniów w grupy według określonych przedziałów klasowych, np. klasy I–III, IV–VI, VII–VIII. Maksymalna liczba uczniów w grupie wynosi 25 dla klas I–III oraz 28 dla pozostałych uczniów.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
Konkordat powiązany z Konstytucją w żaden sposób nie określa ilości godzin religii w szkołach - Art 12 Konkordatu. Zwrot: cyt.: "organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych" jest sformułowany dostatecznie enigmatycznie aby każda interpretacja była możliwa. Czy Konkordat uznaje katechetów za zainteresowanych nauką religii? Bo zarówno księża jak rodzice szkolnej smarkaterii są coraz mniej zainteresowani. Konkordat nie zabrania, aby związki wyznaniowe organizowały naukę religii w czasie poza nauką w szkole. Kiedy strajkowali nauczyciele, kiedy zamykano szkoły, kiedy redukowano personel w szkołach forumowe trolle radziły belfrom, aby zwolnili się i poszli na kasę do "Biedronki". Dlaczego katecheci nie chcą iść na kasę?! Honor nie pozwala? Deklasacja? Najkomiczniejszy jest argument o "spadku jakości lekcji religii". To możliwe jest spaść jeszcze niżej?
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji