Nowe dyscypliny naukowe. Wśród nich m.in. nauki biblijne, biologia medyczna, nauki o rodzinie i inżynieria bezpieczeństwa

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Nowe dyscypliny naukowe – w uzasadnieniu nowelizacji podano, że zmiany są odpowiedzią na wnioski ze środowiska akademickiego.
Nowe dyscypliny naukowe – w uzasadnieniu nowelizacji podano, że zmiany są odpowiedzią na wnioski ze środowiska akademickiego. Adam Jastrzebowski
Nauki biblijne, biologia medyczna, nauki o rodzinie, ochrona dziedzictwa i konserwacja - to wybrane nowe dyscypliny naukowe, które znajdą się w nowej klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych. Znowelizowane rozporządzenie MEiN zwiększa do 56 liczbę dyscyplin w 10 dziedzinach nauki i sztuki z dotychczasowych 47 dyscyplin i 8 dziedzin. Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego apelowała o wstrzymanie zmian. Rozporządzenie jednak wchodzi w życie 11 listopada 2022. Podajemy listę nowych dyscyplin.

Spis treści

Lista nowych dyscyplin naukowych

W rozporządzenia wyodrębniono następujące nowe dyscypliny naukowe:

  • etnologia i antropologia oraz polonistyka (w dziedzinie nauk humanistycznych);
  • inżynieria bezpieczeństwa oraz ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków (w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych);
  • biologia medyczna (w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu),
  • stosunki międzynarodowe (w dziedzinie nauk społecznych);
  • biotechnologia (w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych),
  • nauki biblijne (w dziedzinie nauk teologicznych).

Utworzono dwie nowe dziedziny naukowe:

  • nauk o rodzinie (z dyscypliną: nauka o rodzinie),
  • nauk weterynaryjnych (obejmuje dyscyplinę weterynaria, wcześniej należąca do nauk rolniczych).

Wyodrębnienie dziedziny nauki o rodzinie z dyscypliną naukową nauki o rodzinie ma przeciwdziałać obecnemu rozproszeniu środowiska badawczego podejmującego problematykę rodziny. Niejednoznaczna w aktualnym stanie prawnym przynależność badań naukowych prowadzonych w obrębie tego środowiska do różnych dziedzin nauki (nauk teologicznych, nauk humanistycznych oraz nauk społecznych) oznacza brak możliwości uwzględniania dorobku tego środowiska w adekwatnej dyscyplinie naukowej i dziedzinie nauki, a tym samym efektywnego rozwoju badań naukowych – napisano w uzasadnieniu nowelizacji rozporządzenia

Zmieniono także nazwę dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport na „inżynieria lądowa, geodezja i transport”.

Skąd potrzeba zmian w dyscyplinach? Negatywna opinia Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy, że zmiany w podziale dziedzin i dyscyplin wynikają z tego, że do resortu kierowane były wskazujące na taką potrzebę wnioski przedstawicieli środowiska akademickiego, a także ministrów kierujących poszczególnymi działami administracji rządowej.

Zaznaczono, że utworzenie nowych dyscyplin naukowych umożliwi w kolejnych latach przeprowadzanie bardziej efektywnej i adekwatnej do potrzeb środowiska naukowego ewaluacji, a w następstwie – nadawanie stopni naukowych i prowadzenie kształcenia w szkole doktorskiej w ramach tych dyscyplin.

Utworzenie nowych dyscyplin pozwoli także na prowadzenie studiów na kierunkach, których efekty uczenia się będą mogły być przypisane do nich, a także będzie miało wpływ na możliwość przystępowania przez uczelnie do konkursów w ramach programów Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza i Regionalna Inicjatywa Doskonałości – czytamy w uzasadnieniu.

Nową klasyfikację dziedzin i dyscyplin naukowych negatywnie oceniła już w lipcu Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organ ten zaapelował o wstrzymanie wprowadzenia w życie proponowanych zmian i przeprowadzenie analizy oraz wymianę opinii z przedstawicielskimi organami środowiska naukowego.

RGNiSW przypomniała, że wśród założeń reformy nauki i szkolnictwa wyższego było dążenie do wyraźnego zmniejszenia liczby dziedzin i dyscyplin nauki – zgodnie z rozwiązaniami OECD. Dodano, że niezrozumiałe jest modyfikowanie listy dyscyplin przed opublikowaniem i wszechstronną analizą danych niedawno zakończonej ewaluacji jakości działalności naukowej.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji