Nowe kierunki studiów na uczelniach. Kreatywne pisanie i sztuczna inteligencja to nie wszystko. Co warto studiować?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Nowe kierunki studiów.
Nowe kierunki studiów. pixabay/ vgnk
Co warto studiować? Takie pytanie już teraz stawiają sobie tegoroczni maturzyści. Część z nich postawi na znane i sprawdzone dziedziny, takie jak prawo, medycyna czy filologia. Inni wolą wybrać coś innowacyjnego. Z myślą o tych drugich stworzyliśmy listę nowych kierunków studiów, które mogą okazać się świetnym startem w przyszłość.

Spis treści

Nowe kierunki studiów. Co i gdzie warto studiować?

Wśród najpopularniejszych kierunków studiów wybieranych przez młodych ludzi w roku akademickim 2022/2023 znalazły się informatyka, psychologia i zarządzanie. Poza tym zainteresowaniem cieszyły się również: prawo, kierunek lekarski, ekonomia, budownictwo, a także finanse i rachunkowość.

Uczelnie z roku na rok prześcigają się w ofertach dla studentów. Każda szkoła wyższa chce bowiem zaproponować kierunki studiów, które będą atrakcyjne i odpowiadające potrzebom młodych. Powstają więc takie kierunki jak: kreatywne pisanie, sztuczna inteligencja, e-historia czy zielona chemia. Na jakich uczelniach i w jakich miastach można je wybrać?

Nowie kierunki studiów w Warszawie

Na Uniwersytecie Warszawskim w roku 2023/2024 studenci pierwszy raz będą mogli wybrać kierunek: medycyna. Będą to sześcioletnie jednolite studia magisterskie. Z kolei w roku akademickim 2022/2023 pojawiło się sporo nowych kierunków. Sporo jest prowadzonych w języku angielskim:

 • African Studies, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim);
 • Interdisciplinary Studies on Social Change: Mediterranean and Other European Borderlands, stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim);
 • Historia kultury w dobie humanistyki cyfrowej, stacjonarne, drugiego stopnia;
 • Studia kanadyjskie, stacjonarne, drugiego stopnia;
 • Filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), stacjonarne, pierwszego stopnia (studia w języku angielskim);
 • Filologia angielska – językoznawstwo (English Studies – Linguistics), stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim);
 • Filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, pierwszego stopnia (studia w języku angielskim);
 • Filologia angielska – literatura i kultura (English Studies – Literature and Culture), stacjonarne, drugiego stopnia (studia w języku angielskim).

Ciekawe kierunki pojawiły się także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Są to: towaroznawstwo i marketing żywności, ogrodnictwo miejskie i arborystyka, technologia biomedyczna, towaroznawstwo i marketing żywności, food science: technology and nutrition oraz biotechnology.

Nowe kierunki studiów w Gdańsku

Na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 pojawi się interesujący kierunek o nazwie sztuka kreatywnego pisania. Z kolei w zeszłym roku w ofercie uczelni pojawiły się dwie nowe specjalności na studiach II stopnia: Digital Chemistry na Wydziale Chemii oraz Logistics and Mobility na Wydziale Ekonomicznym. Ponadto od roku 2022/2023 osoby, które są zainteresowane kierunek gospodarka przestrzenna, mogą wybrać, czy chcą go realizować na studiach licencjackich czy inżynierskich.

Nowe kierunki studiów w Poznaniu

Wśród nowych kierunków otwartych na Uniwersytecie Adama Mickiewicz w Poznaniu w roku akademickim 2022/2023 znalazła się ciekawa propozycja, jaką jest filologia angielsko-chińska (licencjat). Z kolei w ramach studiów II stopnia można kształcić się na kierunkach: komunikacja wizerunkowo-mediacyjna oraz Central Europe in the International Perspective.

Nowe kierunki studiów w Lublinie

Osoby chcące studiować w Lublinie również mogą zapoznać się z nowymi kierunkami studiów. Na KUL-u od roku akademickiego 2022/2023 mają możliwość wybrania następujących dziedzin: germanistyki, prawa w biznesie oraz sztucznej inteligencji, a na UMCS-ie: ekobiznes, studia śródziemnomorskie - podróże historyczne, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, międzynarodowe stosunki gospodarcze.

Inne kierunki studiów w Olsztynie

Nowe kierunki studiów pojawiły się także na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Chodzi o: doradztwo podatkowe, inżynierię w logistyce oraz produkcji muzycznej i realizacji dźwięku. Na studiach II stopnia będzie można z kolei zdobyć wykształcenie na kierunkach dietetyka oraz leśnictwo.

Nowe kierunki studiów we Wrocławiu

Ze wzbogaconej oferty mogą skorzystać także osoby, chcące studiować w stolicy Dolnego Śląska. Uniwersytet Wrocławski w roku akademickim 2022/2023 zaproponował następujące nowe kierunki:

 • Zielona chemia (studia licencjackie);
 • Studia romanistyczne (studia II stopnia);
 • Zarządzanie informacją (studia II stopnia);
 • East European Jewish Studies;
 • europeistyka ze specjalnością EU politics.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji