Spis treści
Nowe świadectwa szkolne 2023/2024. Co się zmienia?
Wspomniane rozporządzenie reguluje przede wszystkim kwestie dotyczące wzorów:
- świadectw promocyjnych;
- świadectw ukończenia szkoły;
- arkuszy ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zgodnie z nowymi zasadami we wzorach nazwy przedmiotów będą wpisywane według kolejności przyjętej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 roku w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dla danego typu szkoły.
Nowe wzory świadectw szkolnych>>
– Na świadectwie szkolnym promocyjnym, świadectwie ukończenia szkoły, arkuszu ocen i indeksie, w części „Obowiązkowe zajęcia edukacyjne”, wpisuje się obowiązkowe zajęcia edukacyjne zgodnie z kolejnością przyjętą w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły – czytamy w rozporządzeniu.
Ujednolicenie wzorów świadectw szkolnych i arkuszy ocen związane jest z wprowadzeniem do szkół nowych przedmiotów:
- historii i teraźniejszości w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2022/2023 (przypomnijmy, że od roku szkolnego 2024/2025 HiT ma zostać usunięty z ramowych programów nauczania)
- języka łacińskiego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024,
- biznesu i zarządzania (zamiast podstaw przedsiębiorczości) w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2023/2024.
– Od tej pory na odwrocie świadectwa nie będą miały zdefiniowanej kolejności przedmiotów. Znajdzie się tam tylko informacja o ocenie z zachowania oraz religii/etyki. Wpisywanie nazw pozostałych przedmiotów, które uczeń realizował, będzie zadaniem szkoły. To nie jedyna zmiana. Różnice znajdziemy również w różnego rodzaju określeniach znajdujących się na świadectwie, które docelowo wpływają na autentyczność dokumentu – komentuje zmianę Przemysław Przybysz, product owner w VULCAN.
W roku szkolnym 2023/2024 obowiązywały regulacje przejściowe
W czasie zakończenia roku szkolnego, które odbyło się 21 czerwca, obowiązywały regulacje przejściowe. Szkoły mogły więc wydawać świadectwa zgodnie z następującymi zasadami:
- świadectwa szkolne promocyjne w przypadku szkoły podstawowej, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia będą mogły być wydawane na blankietach i drukach według starych zasad (do czasu wyczerpania ich zapasów);
- świadectwa szkolne promocyjne liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia mogą być wydawane według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, w stosunku do uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie w tych szkołach przed 1 września 2022 r. (uczniowie, których nie obowiązywały jeszcze nowe przedmioty: historia i teraźniejszość, język łaciński na nowych zasadach oraz biznes i zarządzanie).
– Świadectwa ukończenia szkoły i duplikaty tych świadectw mogą być wydawane, do dnia 12 lipca 2024 r., na blankietach i drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych i według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, z tym że blankiety i druki tych świadectw i duplikatów nie muszą spełniać wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń określonych w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych – czytamy w paragrafie 76 wspomnianego rozporządzenia.
Oznacza to więc, że w roku szkolnym 2023/2024 wciąż świadectwa ukończenia szkoły mogły być wydawane na starych zasadach. Sytuacja zmieniła się od 12 lipca 2024 r., od tego momentu obowiązują już nowe zasady. W związku z tym uczniowie, którzy będą przystępować do matury poprawkowej otrzymają już nowe świadectwa dojrzałości.
Nie tylko świadectwa. Jakie inne zmiany w dokumentach szkolnych?
Rozporządzenie ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków reguluje nie tylko kwestię świadectw szkolnych, ale także innych dokumentów. Co jeszcze się zmieni?
- rozporządzenie nie zawiera już także wzoru legitymacji szkolnej i legitymacji przedszkolnej dla dzieci niepełnosprawnych w postaci papierowej. Obowiązująca będzie legitymacja w postaci plastikowej karty oraz mLegitymacja szkolna;
- zmienione zostanie logo inicjatywy Europass we wzorze suplementu do dyplomu zawodowego oraz we wzorze suplementu do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
- inne wzory poddruków duplikatów w zależności od wydawania duplikatów świadectw szkolnych promocyjnych oraz duplikatów dokumentów wydawanych przez OKE.
Zmienia się także wygląd świadectw czeladniczych i dyplomów mistrzowskich.
Zobacz całe rozporządzenie ws. świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, a także uzasadnienie do projektu i nowe wzory świadectw (załączniki do rozporządzenia).
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?