Spis treści
Jak zmieni się ortografia w języku polskim?
Od 1 stycznia 2026 roku zmienią się niektóre zasady ortograficzne.
Aby dać wszystkim osobom oraz instytucjom, zwłaszcza wydawcom, autorom słowników i programów szkolnych, czas na przygotowanie się do nowej sytuacji, Rada postanowiła, że uchwalone zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. – tłumaczy Rada Języka Polskiego
Co zmieni się w polskiej pisowni? To między innymi:
- zapis nazw mieszkańców miast i ich dzielnic, osiedli i wsi, dotychczas pisaliśmy je małymi literami, teraz pisownia dużą literą nie będzie błędna;
- wprowadzenie łącznej pisowni członu pół- w wyrażeniach: półzabawa, półnauka; półżartem, półserio; półspał, półczuwał;
- wprowadzenie łącznej pisowni nie- z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi bez względu na stopień, a więc także w stopniu wyższym i najwyższym, np. niemiły, niemilszy, nienajmilszy;
- rozdzielna pisownia cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami, np. Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry;
- w nazwach obiektów przestrzeni publicznej wprowadzenie pisowni wielką literą stojącego na początku wyrazu aleja, brama, bulwar, osiedle, plac, park, kopiec, kościół, klasztor, pałac, willa, zamek, most, molo, pomnik, cmentarz (przy utrzymaniu pisowni małą literą wyrazu ulica), np. ulica Józefa Piłsudskiego, ale już: Aleja Róż, Plac Zbawiciela, Kościół Mariacki, Zamek Królewski, Most Poniatowskiego, Cmentarz Rakowicki itp.
- wprowadzenie pisowni wielką literą wszystkich członów wielowyrazowych nazw geograficznych i miejscowych, których drugi człon jest rzeczownikiem w mianowniku, typu Morze Marmara, Pustynia Gobi, Półwysep Hel, Wyspa Uznam.
To tylko niektóre wprowadzone zmiany, wszystkie znajdziesz na stronie Rady Języka Polskiego.
Przeczytaj także: Odrobiłam lekcje z prac domowych. Ograniczenie zadań to nowa jakość w edukacji czy atak na polską szkołę?
Co jest powodem zmian?
Zmiany zostają wprowadzone po to, by wątpliwości związanych z poprawnością zapisu było coraz mniej. Wyeliminowano wiele wyjątków, a także zapisów problematycznych.
Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu. To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz – być może – umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu. Rada zaznacza, że większość z wprowadzonych zmian była postulowana już wiele lat temu, jednak z najrozmaitszych powodów nie udało się wcześniej nadać im mocy obowiązującej – tak nowe zasady pisowni wyjaśnia Rada Języka Polskiego.
Zmiany w ocenianiu egzaminu ósmoklasisty i matury z polskiego
Uchwalone przez Radę Języka Polskiego zmiany obejmą również egzamin ósmoklasisty i maturę w 2026 roku. Będzie to oznaczało, że wyrażenia uznawane dotąd za błędne, będą właściwe. Nie wiemy natomiast, co z zasadami, które obowiązują w tej chwili. Czy np. rozdzielne zapisanie przymiotników w stopniu wyższym i najwyższym będzie skutkowało utratą punktów na egzaminie?
Szczegółowe zasady oceniania egzaminów w 2026 roku będą musiały uwzględnić wprowadzone zmiany w zapisie. Warto zwrócić uwagę na to, że uczniowie, którzy w 2026 roku będą pisać egzamin ósmoklasisty lub maturę już poznali zasady, które niebawem przestaną obowiązywać.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło: Rada Języka Polskiego
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?