Nowe zawody w szkołach branżowych. Od września 2023 inne kierunki kształcenia m.in. animator rynku książki i technik animacji filmowej

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
O roku szkolnego 2023/2024 w szkołach branżowych pojawią się nowe kierunki m.in. technik przemysłu drzewnego, animator rynku książki i technik aranżacji wnętrz.
O roku szkolnego 2023/2024 w szkołach branżowych pojawią się nowe kierunki m.in. technik przemysłu drzewnego, animator rynku książki i technik aranżacji wnętrz. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Szkoły branżowe (dawne szkoły zawodowe) oferują uczniom różnorodne kierunki kształcenia. Od 1 września 2023 roku lista propozycji poszerzy się o dziewięć nowych zawodów. Wśród nich znajdzie się coś dla osób zainteresowanych książką czy filmem, ale także tych chcących zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą przemysłu drzewnego czy zarządzania odpadami. Oto nowe zawody w szkołach branżowych.

Spis treści

Jakie nowe zawody będą w szkołach branżowych? Lista kierunków

Szkolnictwo branżowe co roku przyciąga do siebie młode osoby, dla których ważne jest zdobywanie praktycznych umiejętności i uzyskanie prawa do wykonywania konkretnego zawodu. Z roku na rok lista kierunków kształcenia w szkołach branżowych się poszerza.

Przypomnijmy, że od 1 września 2022 roku funkcjonuje sześć nowych zawodów: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo wystawienniczego, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik izolacji przemysłowych, technik elektroautomatyk okrętowy oraz technik przemysłu jachtowego.

Minister edukacji podpisał już rozporządzenie w sprawie wprowadzenia nowych kierunków w roku szkolnym 2023/2024. W tych profesjach wkrótce będą mogli kształcić się uczniowie szkół branżowych:

  • Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej – kształcenie będzie prowadzone w rocznej szkole policealnej,
  • Technik animacji filmowej – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej,
  • Technik aranżacji wnętrz – kształcenie będzie prowadzone w technikum,
  • Operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
  • Pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia – w zawodzie będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
  • Technik gospodarki odpadami – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
  • Operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
  • Technik przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
  • Animator rynku książki – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej.

Nowe zawody w szkolnictwie branżowym są potrzebne na rynku pracy

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki, nowe zawody są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Kierunki związane z filmem (technik animacji filmowej oraz administrator produkcji filmowej i telewizyjnej powstały na wniosek Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, z taką propozycją wyszedł minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Pojawienie się zawodu technik aranżacji wnętrz spowodowane było wnioskiem ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Z kolei takie zawody jak:

  • operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami,
  • pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami,
  • technik gospodarki odpadami,

zostały wprowadzone na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu.

W związku z automatyzacją i robotyzacją przemysłu drzewnego, a także z konieczności dostosowania młodych kadr do zmian, jakie zaszły w branży drzewno-meblarskiej w wyniku transformacji parku maszynowego wprowadzono nowe zawody: operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego oraz technik przemysłu drzewnego. Wniosek o wprowadzenie tych zawodów wysunął minister właściwy do spraw gospodarki.

Na konieczność zagwarantowania wykwalifikowanej kadry dla nowoczesnych form upowszechniania książek w ich różnych formach zwrócił uwagę minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Wniosek przedstawiła też Polska Izba Książki. W związku z tym utworzono kierunek animator rynku książki.

Oprócz wprowadzenia nowych zawodów pojawiły się także inne zmiany w szkolnictwie branżowym:

  • dotychczasowa „branża chemiczna” otrzymuje nazwę „branża chemiczna i ochrony środowiska”;
  • dotychczasowa „branża poligraficzna” otrzymuje nazwę „branża poligraficzno-księgarska” (zawód technik księgarstwa zostaje przeniesiony z „branży handlowej” do „branży poligraficzno-księgarskiej”).

Podpisane przez ministra rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2023 roku.

Wsparcie edukacji: Dzieci z Gietrzwałdu otrzymują bezpłatne laptopy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie