Nowe zawody w szkołach branżowych. Od września 2023 inne kierunki kształcenia m.in. animator rynku książki i technik animacji filmowej

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
O roku szkolnego 2023/2024 w szkołach branżowych pojawią się nowe kierunki m.in. technik przemysłu drzewnego, animator rynku książki i technik aranżacji wnętrz.
O roku szkolnego 2023/2024 w szkołach branżowych pojawią się nowe kierunki m.in. technik przemysłu drzewnego, animator rynku książki i technik aranżacji wnętrz. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Szkoły branżowe (dawne szkoły zawodowe) oferują uczniom różnorodne kierunki kształcenia. Od 1 września 2023 roku lista propozycji poszerzy się o dziewięć nowych zawodów. Wśród nich znajdzie się coś dla osób zainteresowanych książką czy filmem, ale także tych chcących zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą przemysłu drzewnego czy zarządzania odpadami. Oto nowe zawody w szkołach branżowych.

Spis treści

Jakie nowe zawody będą w szkołach branżowych? Lista kierunków

Szkolnictwo branżowe co roku przyciąga do siebie młode osoby, dla których ważne jest zdobywanie praktycznych umiejętności i uzyskanie prawa do wykonywania konkretnego zawodu. Z roku na rok lista kierunków kształcenia w szkołach branżowych się poszerza.

Przypomnijmy, że od 1 września 2022 roku funkcjonuje sześć nowych zawodów: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo wystawienniczego, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik izolacji przemysłowych, technik elektroautomatyk okrętowy oraz technik przemysłu jachtowego.

Minister edukacji podpisał już rozporządzenie w sprawie wprowadzenia nowych kierunków w roku szkolnym 2023/2024. W tych profesjach wkrótce będą mogli kształcić się uczniowie szkół branżowych:

 • Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej – kształcenie będzie prowadzone w rocznej szkole policealnej,
 • Technik animacji filmowej – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej,
 • Technik aranżacji wnętrz – kształcenie będzie prowadzone w technikum,
 • Operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
 • Pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia – w zawodzie będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
 • Technik gospodarki odpadami – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
 • Operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
 • Technik przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
 • Animator rynku książki – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej.

Nowe zawody w szkolnictwie branżowym są potrzebne na rynku pracy

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki, nowe zawody są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Kierunki związane z filmem (technik animacji filmowej oraz administrator produkcji filmowej i telewizyjnej powstały na wniosek Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, z taką propozycją wyszedł minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Pojawienie się zawodu technik aranżacji wnętrz spowodowane było wnioskiem ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Z kolei takie zawody jak:

 • operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami,
 • pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami,
 • technik gospodarki odpadami,

zostały wprowadzone na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu.

W związku z automatyzacją i robotyzacją przemysłu drzewnego, a także z konieczności dostosowania młodych kadr do zmian, jakie zaszły w branży drzewno-meblarskiej w wyniku transformacji parku maszynowego wprowadzono nowe zawody: operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego oraz technik przemysłu drzewnego. Wniosek o wprowadzenie tych zawodów wysunął minister właściwy do spraw gospodarki.

Na konieczność zagwarantowania wykwalifikowanej kadry dla nowoczesnych form upowszechniania książek w ich różnych formach zwrócił uwagę minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Wniosek przedstawiła też Polska Izba Książki. W związku z tym utworzono kierunek animator rynku książki.

Oprócz wprowadzenia nowych zawodów pojawiły się także inne zmiany w szkolnictwie branżowym:

 • dotychczasowa „branża chemiczna” otrzymuje nazwę „branża chemiczna i ochrony środowiska”;
 • dotychczasowa „branża poligraficzna” otrzymuje nazwę „branża poligraficzno-księgarska” (zawód technik księgarstwa zostaje przeniesiony z „branży handlowej” do „branży poligraficzno-księgarskiej”).

Podpisane przez ministra rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji