Nowelizacja ustaw ma uszczelnić system wizowy

Magdalena Ignaciuk
Minister podkreślił, że w kwestii wiz dla studentów zagranicznych „doszło do wielu patologii", dlatego ten system wymaga zmian.
Minister podkreślił, że w kwestii wiz dla studentów zagranicznych „doszło do wielu patologii", dlatego ten system wymaga zmian. Canva
Wyeliminowanie nieprawidłowości w systemie wizowym, w tym także związanych z rekrutacją cudzoziemców na studia – to główny cel projektu noweli kilku ustaw, który przygotowało Minister Spraw Zagranicznych (MSZ).

Spis treści

System wymaga zmian

O konieczności uszczelnienia systemu wizowego, w szczególności w odniesieniu do studentów zagranicznych, mówił w piątek minister nauki Dariusz Wieczorek. Minister podkreślił, że w kwestii wiz dla studentów zagranicznych „doszło do wielu patologii", dlatego ten system wymaga zmian.

Zmiany w kwestii wydawania wiz – także studentom zagranicznym – przewiduje projekt noweli kilku ustaw przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Projekt trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Celem projektu - jak wyjaśniono – jest wyeliminowanie nieprawidłowości w systemie wizowym. W uzasadnieniu planowanych zmian podkreślono, że w poprzednich latach „wystąpiło zjawisko nadużywania łatwej rekrutacji na studia i ścieżki uzyskania wizy krajowej w celu odbycia studiów przez cudzoziemców, których rzeczywistym celem wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogło być świadczenie pracy lub emigracja do innych państw obszaru Schengen”.

Rekrutacja dla studentów z zagranicy

Autorzy projektu zaznaczyli, że „niektóre uczelnie rekrutują studentów z państw podwyższonego ryzyka migracyjnego, mimo że ich poziom wiedzy i znajomości języka wykładowego nie pozwala (...) na faktyczne podjęcie nauki na wybranym kierunku”. Dodali, że ustawa zmierza m.in. do „reformy systemu wydawania cudzoziemcom wizy krajowej w celu odbycia studiów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Zgodnie z projektem mają zmienić się m.in. kompetencje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), która miałaby też odpowiadać za "uznawanie świadectw (...) oraz potwierdzanie wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki (...) i do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe".

Rektorzy szkół wyższych obawiają się, że zalecenia MSZ dotyczące potencjalnych studentów z zagranicy i zmiany zawarte w projekcie ustawy utrudnią dostęp do uczelni wszystkim, którzy faktycznie chcą w Polsce studiować.

Pogorszenie współpracy międzynarodowej?

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), wskazała wcześniej, że już w wyniku wydanych 31 lipca br. przez ministra spraw zagranicznych wytycznych ws. uzyskiwania wiz studenckich przez cudzoziemców duża grupa nowo rekrutowanych studentów praktycznie nie ma możliwości przyjazdu do Polski.

„Próbujemy znaleźć doraźny sposób na umożliwienie chociaż części studentów, na przykład z Indii, wjazdu do Polski" - powiedziała. Dodała, że KRASP i NAWA chcą wspólnie opracować propozycje systemowych rozwiązań, które „z jednej strony zabezpieczą granice państwa, a z drugiej będą sprzyjały umiędzynarodowieniu uczelni”.

„Polityczne decyzje Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dotyczące wydawania wiz, grożą zachwianiem i pogorszeniem współpracy międzynarodowej, budowanej przez lata z dużym zaangażowaniem pracy i środków. Tymczasem stanowczy, ale też mało refleksyjny pomysł na poradzenie sobie z problemem osób zdobywających wizy w sposób nieuczciwy – a nie neguję, że taki istnieje – praktycznie uniemożliwia przyjazd dużej, zrekrutowanej już grupy studentów do Polski. Dla wielu uczelni i dla naszego państwa to jest dramat. Staniemy się niewiarygodnym partnerem – najpierw przyjęliśmy studentów, a teraz uniemożliwiliśmy im wjazd do Polski” – uważa przewodnicząca KRASP.

Dariusz Wieczorek mówił, że rozwiązanie obecnych kwestii związanych z wjazdem do Polski studentów zagranicznych jest po stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Będziemy prosili, żeby w tym zakresie troszkę elastyczniej do tego podchodzić” – wyjaśnił. I przyznał: „Będzie problem w tym roku”.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji