Spis treści
Przygotowanie dziecka do nowego roku szkolnego
W poniedziałek, 2 września, rozpocznie się nowy rok szkolny. Eksperci podkreślają, że zarówno pierwszy dzień w przedszkolu, jak i pierwszy dzwonek w szkole, nie muszą wywoływać negatywnych emocji u dzieci, jeśli rodzice odpowiednio przygotują je na ten moment.
Dr Karolina Appelt z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zauważa, że powrót do szkoły może być dla dzieci wyzwaniem.
– To jest normalna rzecz. Tak samo jak my, dorośli, po powrocie z urlopu potrzebujemy czasu, by ponownie wdrożyć się w rytm pracy, tak samo dla dzieci może okazać się to potrzebne. Zwłaszcza że ich wakacje są znacznie dłuższe od tych naszych – tłumaczy psycholog.
Warto więc, aby rodzice otwarcie rozmawiali z dziećmi o swoich doświadczeniach z dzieciństwa, co może pomóc im zrozumieć, że nie są same ze swoimi obawami.
Rozmowa jako klucz do oswojenia obaw
Małgorzata Turczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie również podkreśla rolę rozmowy z dzieckiem, aby oswoić je z nową sytuacją.
– Jak najwięcej mówić o szkole lub przedszkolu, tak aby dziecko miało możliwość zbudowania sobie w głowie w miarę racjonalnego obrazu instytucji, do której idzie; aby ta przestrzeń, w której dziecko będzie przebywać, była dla niego bezpieczna – zaznacza Turczyk.
Rodzice powinni unikać idealizowania szkoły, ale jednocześnie skupić się na budowaniu pozytywnego nastawienia, bez straszenia dziecka.
Co możesz zrobić?
- Nie bagatelizuj obaw dziecka, staraj się z nim rozmawiać i pytaj, z czego wynikają jego lęki.
- Wykorzystaj zajęcia integracyjne organizowane przez szkoły lub samodzielnie zapoznaj dziecko z otoczeniem szkoły, np. placem zabaw czy boiskiem.
- Rozważ organizację spotkania integracyjnego z innymi dziećmi przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Budowanie rutyny i adaptacja
Dr Appelt zwraca również uwagę na konieczność przyzwyczajenia dziecka do rutyny, co może pomóc w łagodnym przestawieniu się na rytm szkolny.
– Znam rodziny, u których rutyna występuje także w wakacje – pora wstawania, posiłków, innych aktywności w ciągu dnia jest stała. Ale w wielu domach czas wakacji jest czasem większej swobody. To bardzo ważne, aby przez te ostatnie dni, tygodnie zadbać o przestawienie dzieci, tak aby ich organizmy nie doznały szoku na początku września – podkreśla psycholog.
Na zakończenie, Małgorzata Turczyk ostrzega przed uleganiem dziecku, które nie chce chodzić do szkoły.
– Jeżeli dziecko doświadczy, że jakimś swoim zachowaniem lub objawami doprowadzi do tego, że nie pójdzie do szkoły kilka razy, to możemy być pewni, że się do tego przyzwyczai i będzie do tego dążyć przy najbliższej okazji – przestrzega ekspertka.
Dzieci mogą odczuwać lęki i obawy przed powrotem do szkoły, co jest naturalne. Ważne, aby rodzice byli cierpliwi, wspierali swoje dzieci i, w razie potrzeby, nie bali się sięgnąć po pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?