Nowy rok szkolny bez dramatu. Psycholog podpowiada, jak przygotować dziecko

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Początek roku szkolnego to trudny moment. Trzeba na nowo przyzwyczaić się do szkolnych obowiązków, rytmu dyktowanego planem lekcji i koniecznością nauki. Można jednak wejść w nowy tryb łagodnie i bez stresu. Psychologowie radzą, jak to zrobić, żeby zminimalizować stres i nie podsycać fobii szkolnej.

Spis treści

Przygotowanie dziecka do nowego roku szkolnego

W poniedziałek, 2 września, rozpocznie się nowy rok szkolny. Eksperci podkreślają, że zarówno pierwszy dzień w przedszkolu, jak i pierwszy dzwonek w szkole, nie muszą wywoływać negatywnych emocji u dzieci, jeśli rodzice odpowiednio przygotują je na ten moment.

tata i córka
Otwarta rozmowa może wiele zmienić freepik.com

Dr Karolina Appelt z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zauważa, że powrót do szkoły może być dla dzieci wyzwaniem.

– To jest normalna rzecz. Tak samo jak my, dorośli, po powrocie z urlopu potrzebujemy czasu, by ponownie wdrożyć się w rytm pracy, tak samo dla dzieci może okazać się to potrzebne. Zwłaszcza że ich wakacje są znacznie dłuższe od tych naszych – tłumaczy psycholog.

Warto więc, aby rodzice otwarcie rozmawiali z dziećmi o swoich doświadczeniach z dzieciństwa, co może pomóc im zrozumieć, że nie są same ze swoimi obawami.

Rozmowa jako klucz do oswojenia obaw

Małgorzata Turczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie również podkreśla rolę rozmowy z dzieckiem, aby oswoić je z nową sytuacją.

– Jak najwięcej mówić o szkole lub przedszkolu, tak aby dziecko miało możliwość zbudowania sobie w głowie w miarę racjonalnego obrazu instytucji, do której idzie; aby ta przestrzeń, w której dziecko będzie przebywać, była dla niego bezpieczna – zaznacza Turczyk.

Rodzice powinni unikać idealizowania szkoły, ale jednocześnie skupić się na budowaniu pozytywnego nastawienia, bez straszenia dziecka.

Co możesz zrobić?

  1. Nie bagatelizuj obaw dziecka, staraj się z nim rozmawiać i pytaj, z czego wynikają jego lęki.
  2. Wykorzystaj zajęcia integracyjne organizowane przez szkoły lub samodzielnie zapoznaj dziecko z otoczeniem szkoły, np. placem zabaw czy boiskiem.
  3. Rozważ organizację spotkania integracyjnego z innymi dziećmi przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Budowanie rutyny i adaptacja

Dr Appelt zwraca również uwagę na konieczność przyzwyczajenia dziecka do rutyny, co może pomóc w łagodnym przestawieniu się na rytm szkolny.

– Znam rodziny, u których rutyna występuje także w wakacje – pora wstawania, posiłków, innych aktywności w ciągu dnia jest stała. Ale w wielu domach czas wakacji jest czasem większej swobody. To bardzo ważne, aby przez te ostatnie dni, tygodnie zadbać o przestawienie dzieci, tak aby ich organizmy nie doznały szoku na początku września – podkreśla psycholog.

Na zakończenie, Małgorzata Turczyk ostrzega przed uleganiem dziecku, które nie chce chodzić do szkoły.

– Jeżeli dziecko doświadczy, że jakimś swoim zachowaniem lub objawami doprowadzi do tego, że nie pójdzie do szkoły kilka razy, to możemy być pewni, że się do tego przyzwyczai i będzie do tego dążyć przy najbliższej okazji – przestrzega ekspertka.

Dzieci mogą odczuwać lęki i obawy przed powrotem do szkoły, co jest naturalne. Ważne, aby rodzice byli cierpliwi, wspierali swoje dzieci i, w razie potrzeby, nie bali się sięgnąć po pomoc psychologiczno-pedagogiczną.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji