O ile wzrosną wynagrodzenia dla nauczycieli akademickich? „4,4 proc. to rodzaj jałmużny” ocenia prof. Jacek Popiel

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
MEiN pracuje nad zmianami dotyczącymi podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli akademickich. Czy będą wyższe niż proponowane 4,4 proc.?
MEiN pracuje nad zmianami dotyczącymi podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli akademickich. Czy będą wyższe niż proponowane 4,4 proc.? Jakub Steinborn/Polska Press
Ile zarabiają nauczyciele akademiccy? Początek roku akademickiego 2022/2023 to okazja, aby podjąć trudne tematy w szkolnictwie wyższym. Między innymi problem wynagrodzeń. Środowisko nauczycieli akademickich zmaga się z nieadekwatnymi do wzrostu inflacji podwyżkami wynagrodzeń. Jak ocenia rektor najstarszej uczelni w Polsce, „to rodzaj jałmużny, która spada na środowisko akademickie”. 1 października minister edukacji i nauki powiedział jednak, że subwencja na wynagrodzenia zostanie zwiększona.

Spis treści

Ile zarabiają nauczyciele akademiccy? O ile wzrosną wynagrodzenia profesorów?

Obecnie wynagrodzenie minimalne profesora uczelni publicznej wynosi 6410 zł brutto. Wynagrodzenie pracowników z innym tytułem jest uzależnione od wysokości pensji zasadniczej profesora (stanowi o tym Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, które mówi, że wysokość miesięcznego wynagrodzenia nauczyciela akademickiego w uczelni publicznej nie może być niższa niż 50 proc. pensji profesora).

Nauczyciele akademiccy chcą podwyżek wynagrodzeń, których wartość jest adekwatna i realnie odczuwalna wobec windującej inflacji. Zdaniem rektora UJ w Krakowie, zaplanowane na październik 4,4 proc. to jałmużna.

Podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Rzeszowskim w swoim przemówieniu minister Czarnek podkreśliła, że udało się zwiększyć subwencję dla szkolnictwa wyższego.

Ponadto szef MEiN skierował do rektorów i pracowników uczelni w całym kraju list, w którym deklaruje zwiększenie subwencji przeznaczonej na wynagrodzenia.

– Już teraz mogę poinformować, że jeszcze w październiku o 150 mln zł zwiększymy subwencję z przeznaczeniem na Państwa wynagrodzenia. To spowoduje, że w przyszłym roku kalendarzowym w budżecie znajdzie się o 600 mln zł więcej na pensje pracowników szkół wyższych. Dodatkowo od maja tę pulę powiększymy o 700 mln zł. Łącznie na podwyżki dla pracowników uczelni w bieżącym i przyszłym roku kalendarzowym przeznaczymy prawie 1,5 mld zł – wskazał.

Trwa rok akademicki 2022/2023/ UAM w Poznaniu

Trwa rok akademicki 2022/2023. Jakie wyzwania czekają uczeln...

MEiN zwiększa subwencje dla uczelni. Czy na stałe?

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), które jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, skierowała do MEiN prośbę o potwierdzenie, że skutki podwyżek zostaną także uwzględnione w wynagrodzeniach nauczycieli akademickich w kolejnych latach.

Jak podkreślił w liście przewodniczący KRASP, prof. Jacek Popiel, “Informacja ta jest kluczowa w kontekście podjęcia przez rektorów uczelni właściwej decyzji o formie i terminie wypłat zwiększonych wynagrodzeń pracownikom publicznych szkól wyższych. Brak rekompensaty środków koniecznych do wypłaty zwiększonych wynagrodzeń w kolejnych latach może skutkować ogromnym obciążeniem budżetów uczelni, w szczególności biorąc pod uwagę także skutki finansowe zaplanowanych w styczniu i w lipcu 2023 wzrostów płacy minimalnej oraz wzrostu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora”.

W odpowiedzi na list MEiN zapewniło, że odpowiednie środki są zabezpieczone także na rok 2023.

Czy uczelnie wyższe będą zamykane przez kryzys energetyczny?

Minister Edukacji i Nauki odniósł się podczas mowy inauguracyjnej w Rzeszowie do obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie, podkreślając jej wpływ na środowisko akademickie i sytuację uczelni w Polsce. Nawiązywał m.in. do wzrostu cen energii elektrycznej wywołanego agresją Rosji na Ukrainę.

Zapewniał także o rządowym wsparciu w tym zakresie: – Bez względu na to, co będzie na szczeblu Unii Europejskiej, rachunki za energię elektryczną w polskich uczelniach, w tym w Uniwersytecie Rzeszowskim, będą wielokrotnie niższe niż te, które są dzisiaj oferowane uczelniom. – Taką gwarancją daję wszystkim uczelniom w Polsce 1 października 2022 roku – dodał szef MEiN.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji