Obowiązkowe szkolenia z rozwiązywania konfliktów. Postulaty ZNP w sprawie postępowania dyscyplinarnego

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli w MEN. Grupa działa w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli MEN, który został powołany z inicjatywy ZNP. Omawiane były m.in. problemy związane z przewlekłością spraw dyscyplinarnych i obowiązek szkoleń z rozwiązywania konfliktów w placówkach oświatowych.

Spis treści

Spotkanie grupy ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli

Przedstawiciele ZNP, biorący udział w spotkaniu grupy roboczej do spraw odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, działającej w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodowej, zdają relację z przebiegu prac zespołu. Elżbieta Markowska, prezes Okręgu Pomorskiego ZNP i członek ZG ZNP, podkreśla, że spotkanie było owocne i toczyła się żywa dyskusja.

grupa robocza nauczycieli ZNP
Transmisję z podsumowaniem spotkania można obejrzeć na Facebooku ZNP zrzut ekranu z transmisji ZNP

– Jeden z naszych najważniejszych postulatów dotyczy przedłużającego się postępowania dyscyplinarnego – mówi Ilona Kielańska, członek ZG ZNP i obrońca w postępowaniu dyscyplinarnym. – Niektóre postępowania przedłużają się nawet do ośmiu lat.

Kielańska podkreśla, że część tych spraw zostaje uznana za niezaistniałe, czyli kończy się uniewinnieniem nauczyciela, który nawet przez kilka lat jest zawieszony w swoich obowiązkach, co wpływa na jego jakość życia i zarobki. Jednym z czynników przedłużającego się postępowania jest niezrozumienie przepisów prawnych przez dyrektorów szkół. Szybko kierują sprawy do rzecznika, nie prowadząc swojego wewnątrzszkolnego postępowania, które mogłoby wyjaśnić wiele spraw wcześniej.

– Dobro dziecka jest oczywiście priorytetem, ale dobro nauczyciela, szczególnie tego niewinnego – zaznacza Kielańska – musimy również brać pod uwagę w kontekście społecznym, ale też emocjonalnym i rodzinnym.

Kwestia przygotowania komisji dyscyplinarnych

Omówiono także merytoryczne przygotowanie komisji dyscyplinarnych wyznaczanych przez kuratorów.

– W trakcie spotkania grupy poruszaliśmy także kwestie związane z prawem nauczycieli do obrony i jej skutecznością – mówi Marcin Wiśniewski, wiceprezes okręgu pomorskiego ZNP. – Postulowaliśmy, aby rzecznicy to były osobowe o przygotowaniu prawnym lub prawnicy. Postulowaliśmy także, aby komisje dyscyplinarne przechodziły regularne szkolenia, zestandaryzowane na poziomie całego kraju. Nasze postulaty spotkały się ze zrozumieniem pozostałych związków, a także strony samorządowej.

Wiśniewski zwrócił także uwagę na konieczność oddzielenia nadzoru pedagogicznego od postępowania dyscyplinarnego, co oznaczałoby, że przedstawiciele kuratoriów nie mogliby zasiadać w komisjach dyscyplinarnych.

Prawo do rzetelnego procesu

Krzysztof Stradomski, prawnik ZG ZNP, podkreśla, że w walce o rzetelność procesu dyscyplinarnego istotne jest doprecyzowanie, czym tak naprawdę jest dobro dziecka. Z tego pojęcia wynika dla nauczycieli najwięcej niedogodności w czasie trwania procesu.

– Jest to zwrot obecnie nieokreślony, wymaga on wyjaśnienia ze względu na ważne konsekwencje, które z tego wynikają – powiedział.

Prawnik podkreśla także, że obecny dostęp do akt sprawy, z uwagi na ich analogowy charakter, jest poważnie utrudniony i wymaga obecności w urzędzie kuratora. Omówiono także prawo nauczyciela do informacji o tym, jakie zarzuty mu się stawia.

Związkowcy podkreślają, że najważniejszą i pilną w tej chwili kwestią jest zapobiegnięcie przedłużania się toczących się spraw w związku z istniejącym wciąż przepisem covidowym, który wydłuża terminy wyjaśnienia przedawnienia o 3,5 roku. Będzie to priorytetowa sprawa w czasie dalszych prac.

Nowy obowiązek dla dyrektorów

Jednym z wniosków ZNP jest także, aby w ramach nadzoru i wspomagania kuratorium nakładało na dyrektorów szkół obowiązek opracowania procedur rozwiązywania konfliktów w szkole, jak również odbycia szkoleń dotyczących tych zagadnień.

Następne spotkanie odbędzie się na przełomie września i października.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji