Ocena pracy nauczyciela. Na czym polega? Jaka jest procedura oceniania? Czy od oceny można się odwołać? Wyjaśniamy zasady

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ocena pracy nauczyciela z powodu zmiany systemu awansu zawodowego nauczycieli również uległa zmianie w 2023 roku. W rozporządzeniu pojawiły się wówczas m.in. nowe kryteria oceny pracy nauczycieli, a także regulacja dotycząca wartości punktowej dla poszczególnych kryteriów. Czy rada rodziców ma wpływ na ocenę nauczyciela? Czy od oceny można się odwołać? Rozwiewamy wątpliwości.

Spis treści

Czemu służy ocena pracy nauczyciela?

Ocena pracy nauczyciela jest przede wszystkim niezbędna w drodze do kolejnego stopnia na drodze zawodowej. Jednak o ocenę pracy można też wystąpić, jeśli jest taka sugestia ze strony rodziców notorycznie skarżących się na nauczyciela. Negatywna ocena pracy pedagoga może być podstawą do jego zwolnienia.

Oceny pracy nauczyciela dokonuje dyrektor z własnej inicjatywy lub na wniosek np. nauczyciela, lub rady rodziców. Zasady wystawiania oceny są określone
Oceny pracy nauczyciela dokonuje dyrektor z własnej inicjatywy lub na wniosek np. nauczyciela, lub rady rodziców. Zasady wystawiania oceny są określone w rozporządzeniu. freepik.com

Co ważne, procedurę oceny pracy nauczyciela można rozpocząć w dowolnym momencie zatrudnienia danego nauczyciela. Nauczyciel może być też oceniany wielokrotnie w swojej karierze, a także w ramach pracy w jednej placówce. Warunkiem jest odstęp czasowy od ostatniej oceny, który wynosi minimum rok.

Kto wnioskuje o ocenę pracy nauczyciela?

Nauczyciel może być oceniony z inicjatywy dyrektora lub na wniosek:

 • nauczyciela,
 • organu sprawującego nadzór pedagogiczny, a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli – kuratora oświaty,
 • organu prowadzącego szkołę (odpowiednio: wójt, burmistrz/prezydent miasta, starosta, marszałek województwa),
 • rady szkoły,
 • rady rodziców.

Przeczytaj również: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025

Kryteria oceny pracy nauczyciela. Podstawa prawna i najważniejsze informacje

Szczegółowe kryteria i procedurę dotyczące oceny pracy nauczyciela są określone w rozporządzeniu MEiN z 25.08.2022 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli obowiązującym od 1.09.2022 r. Obowiązkowe kryteria oceny pracy nauczyciela obejmują:

 • poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
 • dbałość o bezpieczne i higieniczne warunki nauki, wychowania i opieki;
 • znajomość praw dziecka, w tym praw określonych w Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, ich realizację oraz kierowanie się dobrem ucznia i troską o jego zdrowie z poszanowaniem jego godności osobistej;
 • wspieranie każdego ucznia, w tym ucznia niepełnosprawnego, w jego rozwoju oraz tworzenie warunków do aktywnego i pełnego uczestnictwa ucznia w życiu szkoły oraz środowiska lokalnego;
 • kształtowanie u uczniów szacunku do drugiego człowieka, świadomości posiadanych praw oraz postaw: obywatelskiej, patriotycznej i prospołecznej, w tym przez własny przykład nauczyciela;
 • współpracę z innymi nauczycielami w zakresie wynikającym z realizowanych przez szkołę zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz zadań statutowych;
 • przestrzeganie przepisów prawa z zakresu funkcjonowania szkoły oraz wewnętrznych uregulowań obowiązujących w szkole, w której nauczyciel jest zatrudniony;
 • poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności związanych z wykonywaną pracą, w tym w ramach doskonalenia zawodowego;
 • współpracę z rodzicami.

Kiedy dyrektor dokonuje oceny pracy nauczyciela przygotowującego się do zawodu?

W związku ze zmianami w zasadach awansowania nauczycieli, dostosowane zostały też procedury oceny pracy nauczycieli odbywających przygotowanie do zawodu nauczyciela i nauczycieli mianowanych. Zgodnie z art. 6a ust. 1da KN dyrektor szkoły dokonuje oceny pracy nauczyciela w:

 • drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela,
 • ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela,
 • ostatnim roku odbywania dodatkowego przygotowania do zawodu nauczyciela, jeśli nauczyciel takie odbywa w przypadkach określonych w art. 9fa ust. 11 i 13 oraz art. 9g ust. 7b KN.

Przed oceną dyrektor zasięga opinii

Dyrektor nie formułuje opinii tylko w oparciu o swoje doświadczenia i wrażenia dotyczące pracy nauczyciela. Przed napisaniem opinii musi zasięgnąć opinii innych organów:

 • rady rodziców – opinia obowiązkowa, z wyjątkiem szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców,
 • mentora – w przypadku nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela lub dodatkowe przygotowanie do zawodu nauczyciela,
 • samorządu uczniowskiego – dyrektor może zasięgnąć tej opinii, nie jest to jednak obowiązek,
 • właściwego doradcy metodycznego na temat pracy nauczyciela, a w przypadku braku takiej możliwości, opinii innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego, a w przypadku nauczyciela publicznego kolegium pracowników służb społecznych – opinii opiekuna naukowo-dydaktycznego. Dyrektor może tej opinii zasięgnąć, jeśli nauczyciel wystąpi z takim wnioskiem, to zasięgnięcie opinii doradcy jest dla dyrektora obowiązkowe.

Rada rodziców i mentor muszą przedstawić pisemną opinię w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia o dokonywanej ocenie pracy nauczyciela.

Ocena pracy nauczyciela mianowanego przed awansem

Ocena pracy nauczyciela mianowanego, który zamierza ubiegać się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego, dokonywana jest na wniosek tego nauczyciela za okres ostatnich 3 lat pracy przed dokonaniem tej oceny. Ocena pracy nauczyciela mianowanego, który stara się o awans może być przeprowadzona bez względu na czas, jaki upłynął od wystawienia poprzedniej oceny.

Jak powinna wyglądać karta oceny pracy nauczyciela?

Art. 6a ust. 8a Karty Nauczyciela informuje, co powinno znaleźć się w karcie oceny pracy. Karta oceny, którą otrzymuje nauczyciel, powinna zawierać:

 • imię i nazwisko oraz datę urodzenia nauczyciela;
 • miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko;
 • staż pracy pedagogicznej;
 • stopień awansu zawodowego lub informację o nieposiadaniu stopnia awansu zawodowego;
 • wykształcenie;
 • datę dokonania ostatniej oceny pracy;
 • okres pracy, za który została dokonana ocena pracy;
 • stwierdzenie uogólniające, o którym mowa w ust. 4;
 • uzasadnienie oceny pracy;
 • datę dokonania oceny pracy;
 • podpis osoby dokonującej oceny pracy;
 • pouczenie o terminie i trybie wniesienia odwołania od oceny pracy albo złożenia wniosku o ponowne ustalenie oceny pracy.

Czy praca dyrektora również podlega ocenie?

Tak. Oceny pracy dyrektora szkoły, nauczyciela pełniącego tymczasowo jego funkcję lub nauczyciela pełniącego obowiązki dyrektora w zastępstwie przez okres co najmniej 6 miesięcy dokonuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, a jeśli organ prowadzący szkołę jest jednocześnie organem sprawującym nadzór pedagogiczny – oceny dokonuje ten organ (art. 6a ust. 6 Karty Nauczyciela).

Wartość punktowa oceny pracy nauczyciela

Według proponowanych nowych zasad za każde kryterium oceny pracy nauczyciela zostaje przyznana wartość punktowa. Nauczyciel otrzymuje od 0 do 30 punktów za pierwsze kryterium oraz od 0 do 5 punktów z każde pozostałe kryterium. Suma punktów pozwala na wystawienie oceny.

Jak dalej czytamy w rozporządzeniu, dyrektor szkoły dokonuje oceny na podstawie widełek procentowych. Ocena nauczyciela może być:

 • wyróżniająca – 90 proc. maksymalnej liczby punktów i powyżej,
 • bardzo dobra – 75-89,99 proc. maksymalnej liczby punktów,
 • dobra – 55-74,99 proc.,
 • negatywna – poniżej 55 proc. maksymalnej liczby punktów.

Czy od oceny pracy można się odwołać?

Nauczyciel, który nie zgadza się z oceną pracy wystawioną przez dyrektora, może odwołać się od niej w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem dyrektora szkoły do organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
.
Dyrektor przesyła odwołanie do organu nadzorującego edukację (kuratorium oświaty) w ciągu pięciu dni roboczych od daty jego odbioru. Wraz z odwołaniem, dyrektor załącza pisemną odpowiedź na zarzuty zawarte w odwołaniu.

Odwołanie nauczyciela od oceny pracy jest rozpatrywane przez zespół oceniający powołany przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Ocena pracy ustalona przez organ nadzoru pedagogicznego w wyniku odwołania jest ostateczna.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji