Spis treści
Ocena przewidywana a ocena końcowa. Najważniejsze różnice
Cyfrowe oceny roczne klasyfikacyjne uczniowie otrzymują, począwszy od czwartej klasy szkoły podstawowej, zawsze pod koniec roku szkolnego. Pozytywna ocena świadczy o tym, że dziecko jest gotowe podjąć naukę w kolejnej klasie. Zanim to jednak nastąpi, nauczyciele wystawiają oceny przewidywane, które mają za zadanie pokazać uczniowi, jakiej oceny końcowej może się spodziewać.
Pojęcie „oceny przewidywanej” nie funkcjonuje w prawie oświatowym. Ocena ta ma jedynie stanowić informację dla rodzica i ucznia, a także dać możliwość ewentualnej poprawy.
Czy ocena końcowa może być niższa niż przewidywana?
Praktyką, która pojawia się w niektórych szkołach, jest wystawianie niższej oceny przewidywanej, a wyższej oceny końcowej rocznej (np. oceną przewidywaną jest 4, a końcową 5). Trzeba jednak pamiętać, że ocenianie powinno motywować uczniów do dalszego zdobywania wiedzy. Czy więc takie działanie rzeczywiście niesie ze sobą ten cel?
– Częstą praktyką jest wystawianie przez nauczycieli niższej oceny przewidywanej, niż powinna być – w końcu lepiej jest ocenę podwyższyć niż obniżyć. Taka praktyka jest niestety dopuszczalna, o ile tylko nie łamie statutu szkoły. Warto się jednak zastanowić, na ile motywuje to ucznia, a na ile go demotywuje – czytamy na stronie Stowarzyszenia Umarłych Statutów.
Niektórzy jednak zastanawiają się, czy można ocenę końcową obniżyć (np. przewidywaną oceną była 5, a końcową 4). Okazuje się, że wszystko zależy od wewnątrzszkolnych ustaleń, czyli statutu szkoły. Może znaleźć się w nim zapis, dotyczący obniżenia oceny końcowej w stosunku do oceny przewidywanej. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście jest on potrzebny, czemu ma służyć i czy nie stoi w sprzeczności z innymi przepisami.
Do kiedy wystawienie ocen 2023?
Termin wystawienia ocen również zależy od wewnętrznych ustaleń szkoły (wyznacza go dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną). Najczęściej jednak przewidywane oceny uczniowie poznają jeszcze w maju, a ostateczne oceny końcowe – w czerwcu. Te ostatnie są przedstawiane na radzie klasyfikacyjnej, która odbywa się najczęściej na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.
Czy religia wlicza się do średniej?
Uczniowie chętnie przeliczają oceny, by sprawdzić, jaką mają średnią ocen na koniec roku, a tym samym, czy uda im się zdobyć tzw. świadectwo z paskiem. Przypomnijmy, że zdobywają je uczniowie, którzy mają średnią ocen co najmniej 4,75 i wyższą oraz ocenę bardzo dobrą lub wzorową z zachowania. Sporo osób zastanawia się też, czy religia wlicza się do średniej. Choć jest to przedmiot nieobowiązkowy, okazuje się, że tak.
Wystawianie ocen a rekrutacja do szkół średnich
Wysokie oceny na świadectwie są szczególnie ważne dla uczniów klas ósmych. Przelicza się je na punkty, które z kolei są istotne w rekrutacji do szkół średnich. Każdej ocenie odpowiada inna punktacja:
- Ocena celująca – 18 punktów,
- Ocena bardzo dobra – 17 punktów,
- Ocena dobra – 14 punktów,
- Ocena dostateczna – 8 punktów,
- Ocena dopuszczająca – 2 punkty.
Ponadto uczniowie punkty w rekrutacji mogą uzyskać także za uzyskanie tzw. świadectwa z paskiem (7 punktów), udział w szkolnym wolontariacie (3 punkty), szczególne osiągnięcia, np. zdobycie wysokich wyników w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych (maksymalnie 18 punktów, jednorazowo od 2 do 10).