Oceny i średnia nie odzwierciedlają prawdziwych kompetencji. Akcja „Zrób sobie świadectwo” niesie za sobą ważne przesłanie. Na czym polega?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wypisywanie świadectw wdzięczności. Akcja Szkoły w Chmurze "Zrób sobie świadectwo"
Wypisywanie świadectw wdzięczności. Akcja Szkoły w Chmurze "Zrób sobie świadectwo" materiały prasowe Szkoły w Chmurze
Zakończenie roku szkolnego to dla wielu uczniów smutna uroczystość. W czasie, gdy ich koledzy i koleżanki odbierają świadectwa z paskiem, nagrody oraz wyróżnienia, oni nie opuszczają swojego miejsca, jedynie oklaskując „zwycięzców”. A przecież tak wiele mówi się dziś o tym, że oceny na świadectwie nie określają realnych umiejętności, często są jedynie wypadkową gorszego dnia, relacji z nauczycielem czy niedostosowania systemu nauki do danego ucznia. Chcąc propagować ideę tego, że stopnie niewiele mówią o dzieciach, Szkoła w Chmurze stworzyła akcję „Zrób sobie świadectwo”, która nie tylko pokazuje współczesnym uczniom, że każdy z nich jest wyjątkowy, ale także pozwala nam-dorosłym rozliczyć się ze swoją (często trudną) szkolną przeszłością.

„Zrób sobie świadectwo”. Niezwykła akcja na zakończenie roku szkolnego

Stopnie nie budują prawdziwego poczucia własnej wartości. Dlaczego? Bo oprócz wiedzy, dotyczącej rozmnażania pantofelka czy zasad pisania rozprawki, liczą się także inne kompetencje, dla których nie ma miejsca na świadectwie. Zmierzenie się ze swoją nieśmiałością i występ publiczny, odkrycie nowej pasji, znalezienie czasu na odpoczynek, nawiązanie nowej przyjaźni – to wszystko zasługuje na wyróżnienie. W końcu każdy z nas jest inny, a indywidualizacja nauczania to podstawa mądrej i rzetelnej edukacji.

W związku z tym Szkoła w Chmurze zorganizowała akcję „Zrób sobie świadectwo”, nazywaną także świadectwem wdzięczności. Założenia są proste. Chodzi o to, żeby samodzielnie stworzyć własne świadectwo szkolne. Można dodać na nim kolorowe paski czy naklejki, a przede wszystkim napisać, co w minionym roku sprawiło, że jesteśmy z siebie dumni. Świadectwa szkolne otrzymali także nauczyciele, rodzice, influencerzy i sympatycy Szkoły w Chmurze.

– W ramach kampanii #zróbsobieświadectwo napisaliśmy, za co dziękujemy i co cenimy w ludziach i ich działaniach. Do kopert, poza wypisanym świadectwem, włożyliśmy puste arkusze świadectw i zachętę do wypisania wdzięczności dla dzieci i przyjaciół. Do tego dodaliśmy kolorowe naklejki i paski po to, żeby każdy mógł ozdobić swoje świadectwo tak, jak mu się podoba. Chcemy inspirować do zauważania „osiągnięć”, które nie mieszczą się w 6-stopniowej skali ocen – mówią przedstawiciele Szkoły w Chmurze.

Świadectwo wdzięczności na zakończenie roku szkolnego.
Świadectwo wdzięczności na zakończenie roku szkolnego. materiały prasowe Szkoły w Chmurze

Tak przygotowane świadectwa można rozpowszechniać w mediach społecznościowych pod #zróbsobieświadectwo i #świadectwowdzięczności. W ten sposób pokazujemy, że oceny to sprawa drugorzędna, najważniejsze są rozwijanie pasji, doświadczanie świata i kształtowanie swojej osobowości.

Dystans do ocen i świadectw szkolnych. Dlaczego jest tak ważny?

Oceny w szkole nie powinny być priorytetem. Nie chodzi jedynie o to, że oprócz wiedzy teoretycznej liczą się także kompetencje miękkie. Za każdym stopniem stoi uczeń, wraz ze swoimi problemami, lękami i trudnościami.

Niektórzy mają doskonałą wiedzę z danej dziedziny, ale skostniały system szkolny, nie pozwala im jej udowodnić, w związku z tym są tzw. trójkowymi uczniami.

Samodzielnie wykonane świadectwo z naklejkami.
Samodzielnie wykonane świadectwo z naklejkami. materiały prasowe Szkoły w Chmurze

– Znamy historie dzieci, które mimo doskonałego poziomu wiedzy z danego przedmiotu nie dostawały pozytywnych ocen. Wiemy o uczniach, którzy potrzebowali zauważenia mocnych stron i wspierającej obecności drugiej osoby, żeby uwierzyć w siebie i odważyć się na poszukiwanie i realizowanie prawdziwych pasji – mówią inicjatorzy akcji „Zrób sobie świadectwo”.

Ta niezwykła kampania może pomóc rozliczyć się ze swoją szkolną przeszłością także nam-dorosłym, którzy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu również uczestniczyliśmy w walce o tzw. czerwony pasek. A więc, długopisy w dłoń i stwórzmy świadectwa wdzięczności dla swoich uczniów, dzieci czy samych siebie!

***
Szkoła w Chmurze to alternatywna szkoła bez ocen i sprawdzianów, w której „muszę” zmieniamy na „chcę” (lub „nie chcę”). Darmowa i dostępna dla uczniów z całej Polski, od zerówki po liceum.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji