Od dziś nauka stacjonarna. Powrót do szkół odbywa się na nowych zasadach. O czym trzeba wiedzieć?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Powrót uczniów do szkół już od poniedziałku. O czym trzeba wiedzieć?
Powrót uczniów do szkół już od poniedziałku. O czym trzeba wiedzieć? Grzegorz Olkowski / Polska Press
Wielu rodziców zastanawiało się, czy nauka zdalna zakończy się szybciej, niż jest to zaplanowane. Głos w tej sprawie zabrał niedawno minister edukacji, który dał nadzieję wszystkim osobom, czekającym na wcześniejszy powrót uczniów do szkół. Podczas konferencji ministra zdrowia i ministra edukacji ogłoszono, że nauka stacjonarna we wszystkich klasach wraca do szkół od 21 lutego 2022 roku, czyli dzisiaj. Jakie są nowe zasady, związane z funkcjonowaniem uczniów w szkołach?

Powrót uczniów do szkół od 21 lutego 2022 na nowych zasadach

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Wielu rodziców zadawało sobie to pytanie. Już dzisiaj, czyli 21 lutego 2022 roku wszystkie dzieci rozpoczynają naukę w trybie stacjonanrym. Nie ma wątpliwości, że nauczanie zdalne przyniosło młodym ludziom sporo problemów.

Decyzja w sprawie powrotu do szkół zapadła w zeszłym tygodniu. W trakcie konferencji Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki ogłoszono, że nauka stacjonarna wróci szybciej, niż było to planowane.

– To definitywny koniec nauki zdalnej – mówił Przemysław Czarnek. – Jestem przekonany, że do końca roku szkolnego będziemy mogli się uczyć właśnie w taki sposób.

Podjęto także inną ważną dla funkcjonowania szkół decyzję. Zniesione zostały tzw. kwarantanny z kontaktu. Dotychczas obowiązkowej kwarantannie musiały poddać się osoby, mające kontakt z osobą zarażoną. Znacząco utrudniało to organizację zajęć w pandemii. Od teraz kwarantanny z kontaktu nie mają już obowiązywać.

Ostatnio minister edukacji pytany był także o to, jak w związku ze zniesieniem kwarantanny z kontaktu, będzie wyglądała organizacja szkół, gdy okaże się, że w placówce przebywała osoba zarażona.

– Nic się nie zmienia w przypadku przechodzenia na tryb zdalny, gdy w szkole jest ognisko zakaźne. O tym współdecyduje dyrektor szkoły i powiatowa stacja sanepidu. Różnica jest tylko taka, że niepotrzebna jest kwarantanna w sytuacji kontaktu z osobą zakażoną. Ale to są decyzje, które nie zapadają w Ministerstwie Zdrowia i sanepidzie. My je tylko realizujemy – zaznaczył Przemysław Czarnek.

Zapowiedź decyzji o wcześniejszym powrocie do szkół

Strona rządowa już od jakiegoś czasu wspominała o tym, że wcześniejszy powrót do szkół jest możliwy.

– Mamy do czynienia ze spadkiem liczby zakażeń tydzień do tygodnia – mówił przed ogłoszeniem decyzji Przemysław Czarnek. – Rozmawialiśmy, że jeśli ten trend by się utrzymał (przynajmniej w stosunku do tych pięciu województw, które skończyły ferie w styczniu i które miałyby najdłuższą naukę zdalną, ale także do tych województw, które miały ferie na przełomie stycznia i lutego) to rodzi się szansa o podjęciu decyzji o szybszym powrocie do szkół.

W tej sprawie wypowiedział się także rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Podkreślił, że możliwe jest wprowadzenie w szkołach "swego rodzaju hybrydy", na którą jednak ostatecznie się nie zdecydowano.

– Nie mówię tu o hybrydowym nauczaniu w każdej szkole, ale o hybrydzie ogólnopolskiej. Niewykluczone, że w części województw ten powrót będzie możliwy, a w części – nie. Pod uwagę będziemy brali wszystko. Nie jest wykluczone, że w ograniczonym zakresie ten powrót się odbędzie. Decyzję podejmą wspólnie ministrowie Niedzielski i Czarnek – mówił Wojciech Andrusiewicz.

Ucz się i pracuj wygodnie!

Materiały promocyjne partnera

Powrót do nauki stacjonarnej przed 27 lutego 2022

Minister edukacji i nauki zaznaczył, że jest zadowolony z tego, że nauka stacjonarna wraca do szkół. Wyraził także dużą nadzieję, że będzie ona w takiej formie kontynuowana do końca roku szkolnego.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji