Program "Dobry Start" od 1 lipca 2024
Jak podkreśla rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, już czwarty rok z rzędu wnioski o dofinansowanie szkolnej wyprawki w ramach programu "Dobry Start" przyjmuje ZUS. W zeszłym roku ZUS wypłacił 1 mld 38 mln zł tzw. wyprawki szkolnej, a programem zostało objętych 4,6 mln uczących się dzieci.
W ramach programu rodzice mogą otrzymać raz w roku 300 zł na zakup wyprawki szkolnej, czyli na przykład na zakup podręczników, zeszytów, czy przyborów szkolnych - przypomniał rzecznik ZUS-u.
Które dzieci mogą być objęte programem "Dobry Start"?
Rzecznik ZUS dodaje, że świadczenie można otrzymać na dziecko, które uczy się, jest w wieku pomiędzy 7 a 20 rokiem życia, lub 7 a 24 rokiem życia, w sytuacji gdy ma orzeczenie o niepełnosprawności. Co ważne, zarobki rodziców dziecka nie mają wpływu na przyznanie świadczenia.
Należy pamiętać, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – wskazał rzecznik ZUS.
Polecane!
- Dłuższy weekend, czy krótszy dzień pracy? Kiedy zmieni się to, ile będziemy pracować?
- UWAGA! Coraz więcej osób zwolnionych z opłat za oglądanie telewizji i słuchanie radia
- Jak uniknąć płacenia długów komornikowi? Tak to robią Polacy!
- Nowy obowiązek. Jeśli go nie dopełnisz, czeka kara nawet 5 tysięcy złotych!
Gdzie i do kiedy składać wnioski do programu "Dobry Start"
Wnioski o dofinansowanie z programu "Dobry Start" należy składać od 1 lipca do końca listopada 2024 drogą elektroniczną. Prawidłowe wypełnienie wniosku i złożenie go do końca sierpnia 2024 będzie skutkować wypłatą środków do 30 września bieżącego roku. Jeśli dziecko powyżej 20 roku życia otrzyma orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada, można składać wnioski również po upłynięciu tego terminu.
300 plus na wyprawkę - jakie dane wpisać?
Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby uzupełnić prawidłowe dane. Jakie informacje są potrzebne?
Kto jest uprawniony do składania wniosków o 300 plus?
Uprawnieni do składania wniosków o świadczenie są: rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo – terapeutycznych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?