Od września łacina wchodzi do programu nauczania, ale brak podręczników stawia szkoły przed wyzwaniem. Przedmiot będzie niedostępny?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Język łaciński w szkołach dostępny dla większej liczby uczniów. Szkoły mogą zaoferować łacinę np. zamiast niemieckiego. Ale mają problem: brak podręczników i kadry
Język łaciński w szkołach dostępny dla większej liczby uczniów. Szkoły mogą zaoferować łacinę np. zamiast niemieckiego. Ale mają problem: brak podręczników i kadry Robin Worrall/Unsplash
Język łaciński w szkołach od września 2023 to jedna ze zmian w podstawie programowej wprowadzonej przez MEiN w ostatnim czasie. Jednak na rynku nie ma dostępnych podręczników szkolnych do nauki język łacińskiego. Nowy przedmiot będzie niedostępny? Aby szkoły mogły wyjść z ofertą nauczania łaciny, jako drugiego języka obcego od klasy VII szkoły podstawowej potrzebują nauczycieli oraz podręczników. Brakuje jednego i drugiego.

Spis treści

Brak podręczników do nauki łaciny w szkołach podstawowych

Mimo wprowadzenia języka łacińskiego do programu nauczania w szkołach podstawowych żadne z wydawnictw nie złożyło jeszcze wniosku o dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego. Aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, musi ją do użytku szkolnego dopuścić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Procedura jest wieloetapowa.

Tak zwany prototyp podręcznika jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów: dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego – opinię językową. Mogą one być pozytywne, pozytywne warunkowo i negatywne. Pozytywnie zakończona procedura kończy się otrzymaniem numeru dopuszczenia.

Do Ministerstwa Edukacji i Nauki nie wpłynęły żadne wnioski o dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika do nauczania języka łacińskiego w szkole podstawowej – poinformowała rzeczniczka prasowa resortu Adrianna Całus-Polak

Brak dostępnych materiałów edukacyjnych stawia szkoły przed wyzwaniem. Nie będą mogli zaproponować w ofercie nauczania języka łacińskiego, jeżeli nie będą mieli nauczycieli oraz podręczników. Kadry w szkołach brakuje już także dla innych przedmiotów.

Nauczanie łaciny w szkołach od września możliwe tylko w teorii? Przypominamy, że w ubiegłym roku, kiedy wprowadzono przedmiot Historię i teraźniejszość podręczniki zostały wprowadzone podczas wakacji. Podobnie może być w przypadku języka łacińskiego.

Łacina zamiast języka niemieckiego lub hiszpańskiego? Od 2023 roku to będzie możliwe

Na początku lutego br. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowelizacje rozporządzeń w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego i ramowych planów nauczania. Ministerstwo Edukacji i Nauki podjęło decyzję o wprowadzeniu języka łacińskiego jako przedmiotu nauczania w klasach VII-VIII szkoły podstawowej, liceum ogólnokształcącym i technikum. Zmiana programowa zacznie obowiązywać od 1 września 2023 roku.

To, czy uczniowie będą mogli się uczyć łaciny jako drugiego języka będzie zależało od oferty szkół.

Obecnie przedmiot język łaciński i kultura antyczna nauczany jest tylko w szkołach ponadpodstawowych. Od roku szkolnego 2020/2021 może być nauczany na poziomie podstawowym w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum, jako przedmiot do wyboru, obok filozofii, plastyki lub muzyki. Wcześniej mógł być nauczany tylko na poziomie rozszerzonym.

Jak podało w marcu br. MEiN, język łaciński w roku szkolnym 2022/2023 nauczany jest w 179 szkołach, uczy się go ok. 9 tys. uczniów. W bazie Systemu Informacji Oświatowej jest 168 nauczycieli łaciny.

Dlaczego łacina?

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki takie rozwiązanie podyktowane jest działaniem na rzecz szerszego udostępniania założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.

Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych) – czytamy na stronie ministerialnej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji