Spis treści
Historia i początki olimpiady mediewistycznej
Konkurs ten w nieco innym kształcie funkcjonował już od 1996 roku, kiedy Hieronim Kucharski (nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym w Czersku) zorganizował Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Średniowieczu „Wieki średnie”. Po 11 edycjach Rada Naukowa Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego w roku 2006 podjęła uchwałę o przystąpieniu do organizacji Olimpiady Mediewistycznej na bazie dotychczasowego konkursu „Wieki średnie”.
I tak właśnie narodziła się olimpiada mediewistyczna, nad którą pieczę od 2022 roku sprawuje legnicka uczelnia Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Dotychczas w Legnicy odbyły się dwie edycje olimpiady: XV w 2022 roku i XVI w 2022 roku.
Kto może wziąć udział w olimpiadzie mediewistycznej?
Udział w olimpiadzie może wziąć każdy, kto interesuje się historią, a zwłaszcza wiekami średnimi. Dla laureatów i finalistów przewidziane są dodatkowe profity, a więc – tak jak to bywa w przypadku olimpiad – zwolnienie z procedury rekrutacyjnej na kierunek historia do szkół wyższych.
Przebieg olimpiady mediewistycznej. Ostatnia edycja za nami
Olimpia mediewistyczna podzielona jest na trzy etapy: eliminacje szkolne, eliminacje okręgowe w wyznaczonych ośrodkach partnerskich oraz finał w Legnicy:
- W I etapie olimpiady (do 10 lutego) przeprowadzane są eliminacje według zasad określonych przez nauczycieli historii uczących w danej szkole z uwzględnieniem zakresu wiedzy i umiejętności wystarczającego do uzyskania oceny bardzo dobrej z historii. Uczniów reprezentujących szkołę zgłasza się do II etapu za pomocą formularza elektronicznego na stronie Olimpiady.
- W II etapie olimpiady (marzec) uczniowie wyłonieni po eliminacjach przystępują do testu przygotowanego na podstawie pięciu obowiązkowych podręczników. Po przeanalizowaniu wyników wyłonionych zostaje od 20 do 22 uczniów, którzy mogą przystąpić do finału.
- III etap odbywa się w kwietniu w Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy. Finał olimpiady trwa dwa dni. Pierwsza część obejmuje test z geografii historycznej i historii sztuki Natomiast w drugiej części finału uczniów czeka pisemna interpretacja wskazanych tekstów źródłowych oraz egzamin ustny z zakresu wybranego przez uczestnika bloku tematycznego, całości zagadnień epoki średniowiecza oraz wybranych przez ucznia lektur. Tytuł laureata otrzymuje 7 uczestników z najlepszymi wynikami. Zwycięzca zostaje z kolei wyłoniony na podstawie egzaminu ustnego z m.in. wiedzy na temat średniowiecza i lektur.
Olimpiada mediewistyczna jako okazja do rozwoju i nie tylko
Laureaci i finaliści olimpiady nie tylko mają szansę być zwolnieni z procedury rekrutacyjnej na kierunek studiów historia, ale także mogą otrzymać nagrody rzeczowe i dyplomy, a dla zwycięzcy została przewidziana nagroda pieniężna w wysokości 2 tys. zł. Olimpiada jest także dobrą okazją do poszerzenia horyzontów.
XVI Olimpiada Mediewistyczna została zakończona 21 kwietnia 2023 roku. Oprócz możliwości wykazania się wiedzą historyczną uczniowie mieli okazję także namacalnie rozwijać swoje zainteresowania, związane z epoką średniowiecza, m.in. odwiedzając Legnickie Pole i Muzeum Bitwy pod Legnicą, a także zobaczyć historyczne stroje z czasów średniowiecza. Uczestnicy olimpiady zwiedzili również Zamek Piastowski, Kościół Mariacki oraz inne legnickie zabytki.
Zwycięzcą olimpiady został zaś Adam Szydzik z Inowrocławia. We wręczenie dyplomów i nagród zaangażowali się uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Przebrani byli w stroje z epoki.
Więcej informacji na temat Olimpiady Mediewistycznej znajduje się na stronie ALO Legnica.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?