Opłynął świat i stworzył teorię ewolucji. Czy wiesz, dlaczego Darwin nie miał czasu się oświadczyć?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Twórca teorii ewolucji był wszechstronnym uczonym, a ponadto oddanym i troskliwym ojcem.
Twórca teorii ewolucji był wszechstronnym uczonym, a ponadto oddanym i troskliwym ojcem. Fot. wikimedia commons/ public domain/ Charles Darwin in 1881
12 lutego jest obchodzony jako Światowy Dzień Darwina, upamiętniający narodziny angielskiego naturalisty Charlesa Darwina i jego teorię ewolucji. Karol Darwin był zafascynowany nauką i tak zapracowany, że… nie miał czasu oświadczyć się swojej przyszłej żonie. Co warto wiedzieć o naukowcu, który szukał początków świata?

Spis treści

Na czym polega teoria ewolucji Darwina?

Światowy Dzień Darwina obchodzimy w rocznicę urodzin (12 lutego 1809) brytyjskiego przyrodnika i geologa, twórcy teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie gatunki pochodzą od wcześniejszych form. Najsłynniejsze dzieło Darwina, to publikacja „O powstaniu gatunków”, w której przedstawił argumenty na poparcie swej tezy. Książka ta szybko stała się ważnym dziełem w dziedzinie biologii i stanowiła ogromne osiągnięcie w rozwijaniu naszego zrozumienia historii życia na Ziemi.

Teoria ewolucji Darwina opiera się na dwóch podstawowych założeniach: różnorodności biologicznej i dziedziczenia cech. Według Darwina organizmy żywe ulegają ciągłym zmianom w wyniku procesu ewolucji naturalnej. Proces ten oparty jest na zasadzie selekcji naturalnej, w której niektóre organizmy są lepiej przystosowane do swojego środowiska i mają większe szanse, aby przetrwać i rozmnażać się, niż te mniej przystosowane. Cechy przydatne do przetrwania występują w kolejnych pokoleniach coraz częściej. W ten sposób populacje ewoluują, powstają też nowe gatunki.

Reakcje na teorię ewolucji Darwina były różne, odkrycie budziło sporo kontrowersji. Wiele osób było sprzeciwiało się teorii, uważając ją za sprzeczną z religią i tradycyjnymi poglądami na temat powstania życia. Uczeni uznali jednak teorię za ważne i przełomowe odkrycie w dziedzinie biologii. Dzisiaj teoria ewolucji Darwina jest uważana za jedno z najważniejszych osiągnięć w historii nauki i jest powszechnie akceptowana przez środowisko naukowe.

Rzucił medycynę, popłynął w świat

Karol Darwin urodził się 12 lutego 1809 roku w angielskim miasteczku Shrewsbury. Był synem lekarza i wnukiem znanego teologa. Studiował medycynę, ale rzucił studia, aby w pełni oddać się interesującym go badaniom naukowym.
W 1831 roku Darwin wyruszył w swoją pierwszą wyprawę dookoła świata na okręcie „Beagle". Podczas tej wyprawy, Darwin zaczął zauważać różnorodność organizmów i ich ewolucyjne przemiany, które później stały się podstawą jego teorii ewolucji. Intensywnie pracować nad swoimi pomysłami i opracował teorię ewolucji naturalnej, którą opublikował w 1859 roku. Jego książka szybko stała się ważnym dziełem w dziedzinie biologii.

Nie miał czasu na oświadczyny

Nakłaniany przez ojca, Karol miał się oświadczyć swojej kuzynce Emmie, jednak kilkukrotnie odwiedzał dziewczynę i opowiadając jej o swoich odkryciach i teoriach, zapominał o oświadczynach. Jego roztargnienie wynikało między innymi z ogromnego przepracowania. Oddając się niemal bez reszty badaniom biologicznym i geologicznym, solidnie nadwyrężał swoje zdrowie.
Ostatecznie Darwin oświadczył się wybrance i wziął ślub z Emmą Wedgwood w styczniu 1839 roku. Para doczekała się 10 dzieci. Dwoje z nich zmarło w wieku niemowlęcym.

Troskliwy i zatroskany ojciec

Karol Darwin był troskliwym ojcem, martwił się każdą chorobą dzieci, obawiając się, że wątłe zdrowie mogły odziedziczyć po nim. Bardzo przeżył chorobę i śmierć swojej 10-letniej córki Annie. Wtedy też głośno zaczął mówić o tym, że zgodnie z zasadą doboru naturalnego, aby zapewnić dobre geny potomstwu, rodzice nie powinni być spokrewnieni – tak jak to było w przypadku jego i jego żony Emmy. Pisał też o tym w swoich pracach, przeciwstawiając takim związkom zalety wynikające z krzyżowania się w grupie złożonej z wielu osobników.

Szczęśliwie, pomimo głębokich obaw Darwina, większość jego dzieci odniosła w dorosłym życiu sukces. George, Francis i Horace zostali członkami Royal Society i wybitnymi naukowcami. George był astronomem, Francis botanikiem a Horace inżynierem budownictwa. Leonard był żołnierzem, politykiem, ekonomistą.

Wszechstronny naukowiec: biolog, geolog, botanik

Darwin był również znany ze swojego zainteresowania hodowlą roślin i zwierząt, co było częścią jego badań nad ewolucją. Miał wiele pasji, w tym muzykę, literaturę i botanikę, poświęcał dużo czasu na ich rozwijanie.

Gdyby nawet Darwin nie opublikował swoich prac poświęconych ewolucji, ze sztandarową „O powstaniu gatunków”, i tak miałby ogromny wpływ na losy nauki. W książce „The Voyage of the Beagle”, jako geolog pisał na temat kontynentu południowoamerykańskiego i rozwiązał zagadkę powstawania atoli. Jako biolog opublikował rozstrzygające prace na temat wąsonogów.

Równie duże znaczenie dla nauki jak „O powstawaniu gatunków”, miały publikacje Darwina: „The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex”, „The Expression of Emotions in Man and Animals”. Darwina do napisania tej ostatniej zainspirowały obserwacje w czasie jego podróży dookoła świata. Zauważył wtedy uniwersalne rozumienie okazywanych emocji, mimo nieznajomości wspólnego języka, przez spotykających się ludzi z różnych kultur. Duże znaczenie miały także książki dotyczące kolejnej z jego pasji – botaniki. Również w nich opisywał swoje innowacyjne badania.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji