Spis treści
- Podstawa prawna dotycząca organizacji wycieczek szkolnych
- Zasady organizacji wycieczek szkolnych. Tego trzeba dopilnować
- Jakie są rodzaje wycieczek szkolnych?
- Czy kierownik i opiekun wycieczki to ta sama osoba?
- Kiedy wycieczkę szkolną należy zgłosić do kuratorium?
- Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi podczas wycieczki klasowej?
Podstawa prawna dotycząca organizacji wycieczek szkolnych
Organizując wyjazd dla dzieci przez instytucje, należy stosować się do przepisów Rozporządzenia ministra edukacji narodowej 1 z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Przepisy mówią m.in. o tym, jakie cele może mieć wycieczka oraz czego należy dopilnować przed i w trakcie wyjazdu.
Zasady organizacji wycieczek szkolnych. Tego trzeba dopilnować
Każda wycieczka, pomijając miejsce wyprawy oraz długość trwania ma kilka wspólnych elementów:
Opiekunowie – dyrekcja musi wyznaczyć spośród grona pedagogicznego szkół kierownika oraz opiekunów wycieczki, w niektórych przypadkach, może to być osoba niebędąca pracownikiem szkoły.
Liczba uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób, a w przypadku grupy z dziećmi do 10. roku życia oraz grupy mieszanej, w której są dzieci do 10. roku życia, nie może przekraczać 15 osób. W zależności od rozwoju psychicznego dzieci i charakteru wycieczki, dyrektor może zdecydować o potrzebie większej liczby opiekunów.
Ich rolą jest przede wszystkim zapewnienie opieki dzieciom i współdziałanie z kierownikiem wyjazdu.
Kierownik wycieczki – odpowiada za organizację formalną, wypełnienie karty wycieczki, uzyskanie zgody dyrektora i pozostałe formalności np. zebranie zgód rodziców, przydzielenie zadań opiekunom, zarządzanie finansami i podsumowanie wyjazdu.
Zgoda rodziców na udział w wycieczce – każdorazowo rodzic lub opiekun prawny dziecka musi wyrazić pisemną zgodę na udział dziecka w wycieczce.
Jakie są rodzaje wycieczek szkolnych?
Wycieczki mogą być kilkugodzinne, całodniowe lub kilkudniowe. Wyjście do kina lub do muzeum również podlega tym samym przepisom, co wyjazd w góry.
Przepisy dzielą wycieczki szkolne na:
- przedmiotowe – inicjowane przez nauczycieli w ramach realizowania podstawy programowej z danego przedmiotu np. wyjście do teatru.
- krajoznawczo-turystyczne – to wycieczki o charakterze interdyscyplinarnym, organizowanych w celu nabywania wiedzy o otaczającym środowisku i umiejętności zastosowania tej wiedzy w praktyce np. wycieczka na grzybobranie.
- specjalistyczne wycieczki krajoznawczo-turystyczne – udział w nich wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego, sprawnościowego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, a program wycieczki przewiduje intensywną aktywność turystyczną, fizyczną lub długodystansowiec na szlakach turystycznych (jak szczegółowo wyjaśnia rozporządzenie).
Czy kierownik i opiekun wycieczki to ta sama osoba?
Przepisy pozwalają, aby dyrektor zgodził się na pełnienie funkcji kierownika wycieczki i opiekuna przez jedną osobę, jeżeli mają takie uprawnienia i pozwala na to rodzaj wycieczki.
Kierownik wycieczki musi mieć wykształcenie pedagogiczne. Natomiast opiekunem może być osoba pełniąca funkcje niepedagogiczne np. pomoc nauczyciela, jeżeli pozwala na to cel i charakter wycieczki. Decyzję podejmuje dyrektor szkoły.
Kiedy wycieczkę szkolną należy zgłosić do kuratorium?
Szkoły i placówki oświatowe nie zgłaszają do kuratorium wycieczek, które trwają do 3 dni. Obowiązek zgłaszania krótszych wycieczek mają organizacje pozarządowe.
Wiosna to czas na wycieczki szkolne. Gdzie warto zabrać klas...
Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi podczas wycieczki klasowej?
Kwestie wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne często powracają do dyskusji w oświacie. Obecnie, nauczyciel, który uczestniczy w wycieczce szkolnej z dziećmi i jest ich opiekunem, nie otrzymuje wyższego wynagrodzenia, prawa do dnia wolnego lub wynagrodzenia na godziny ponadwymiarowe (które generują się nawet podczas jednodniowej wycieczki, a już na pewno na kilkudniowej) z tytułu innej formy prowadzonych zajęć.
Dyrektor może zadecydować o dodatku motywacyjnym doceniając zaangażowanie swojego pracownika w planowanie ciekawych wycieczek dla uczniów.
Wycieczki szkolne są integralnym elementem systemu kształcenia i wychowania. Idealnie jest, kiedy nauczyciel realizuje wycieczki, mieszcząc się w ramach 40-godzinnego czasu pracy. W praktyce to udaje się, jeśli mówimy o wyjściu do teatru, kina lub na mecz.
Chociaż dodatkowe wynagrodzenie za wycieczki nie widnieje jako składowa wynagrodzenia w Karcie nauczyciela to Sąd Okręgowy w Gliwicach w wyroku VI P 165/07, a także podobnie Sąd Rejonowy w Lubinie w wyroku z 2 kwietnia 2015 r. IV P 383/14 orzekli, że jeśli w wyniku nadmiarowej pracy nauczyciela wystąpiły godziny nadliczbowe (przekraczające 40 godzin tygodniowo), to nauczycielowi należy wypłacić wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Lenovo Laptop Thinkbook 14 G2 Itl 14"/i5/16GB/512GB/Win11 (20VD01FHPB)
DARMOWA DOSTAWA ! - lenovo Laptop ThinkBook 14 G2 …
kup teraz

Asus Notebook B3402FEA-EC1658RS i5 1135G7 8/256/14/w10 P
Laptop biznesowy ASUS ExpertBook B3402FEAASUS Expe…
kup teraz

Asus Notebook B3402FEA-LE1659WS i5 1135G7 8/256/14/w11 H
Laptop biznesowy ASUS ExpertBook B3402FEAASUS Expe…
kup teraz

Lenovo ThinkPad T16 16"/i7/32GB/1TB/Win11 (21BV006YPB)
Typ NotebookModelThinkPad T16 Gen 1Rodzina proceso…
kup teraz

Microsoft Surface Laptop 5 15"/i7/8GB/256GB/W11H Czarny (RFB-00034)
Zawrotna szybkość i wyrafinowany styl - Surface La…
kup teraz

Lenovo ThinkPad T16 G1 16"/i7/16GB/512GB/Win11 (21BV0078PB)
T16 G1 i7-1260P 16G 512G W11P 3YP...
Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?