Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oscarowa muzyka na legendarnych skrzypcach Stradivariusa w Operze Krakowskiej

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Krakowska publiczność usłyszy legendarne skrzypce
Krakowska publiczność usłyszy legendarne skrzypce Pixabay
Suita "Red Violin" - koncertowe opracowanie muzyki do oscarowego filmu pod tym samym tytułem - w wykonaniu Elizabeth Pitcrain na skrzypcach stworzonych przez Stradivariusa krakowska publiczność usłyszy 12 maja o godz. 19.00 w Operze Krakowskiej. Niezwykły koncert odbędzie się w ramach 25. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Nagrodzony w 2000 roku Oscarem film "Red Violin" opowiada o tajemniczej historii (w dużej części opartej na faktach) jednego z najsłynniejszych instrumentów - skrzypiec stworzonych przez Stradivariusa, tzw. "Mendelssohn Stradivarius", należących w przeszłości m.in. do rodziny słynnego kompozytora. Tajemnicze zaginięcie oraz nagłe pojawienie się w sprzedaży, a także lekko czerwonawe zabarwienie instrumentu, wiążące się z legendą, według której lutnik dodał do lakieru krople krwi swojej ukochanej - wszystko to stanowi fascynującą opowieść i było podstawą dużego sukcesu filmu.

Obecnie właścicielką "Mendelssohn Stradivarius" jest Elizabeth Pitcairn. Niezwykły instrument skrzypaczka otrzymała w prezencie od dziadka na 16. urodziny. Prezent kosztował 1,7 mln dolarów.

Muzyczna historia instrumentu, stworzona do "Red Violin" przez Johna Corigliano, zabrzmi dźwiękami samego „głównego bohatera” 12 maja w Operze Krakowskiej w wykonaniu właścicielki niezwykłego instrumentu oraz Acadiana Chamber Orchestra pod batutą Mariusza Smolija.

W drugiej części wydarzenia artyści zabiorą nas w muzyczną podróż na Południe Stanów Zjednoczonych, prezentując słuchaczom bogactwo kultury tego regionu.

Obok suity z "Red Violin" Johna Corigliano melomani tego wieczoru usłyszą także Divertimento D-dur, K136 (Allegro - Andante - Presto) Wolfganga Amadeusa Mozarta, Trzy Preludia na skrzypce solo i ork. kameralną George`a Gershwina, „Acadiana Songs and Dances” - specjalnie opracowana na potrzeby tego tournée suita tradycyjnych ludowych utworów (pieśni, tańców), które mają korzenie w 17/18-wiecznej Francji oraz Serenadę na orkiestrę smyczkową F-dur George`a Chadwicka, nazywanego „amerykańskim Dvořákiem".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska