Paczki pełne dobra. Jak uczyć dzieci i młodzież dobroczynności? Wyjątkowa lekcja wolontariatu w praktyce

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Pudełka z upominkami od polskich uczniów, przed świętami trafiły do dzieci z Kamieńca Podolskiego.
Pudełka z upominkami od polskich uczniów, przed świętami trafiły do dzieci z Kamieńca Podolskiego. Fot. Fundacja CHOPS
Jak zachęcić dzieci i młodzież do wolontariatu? Nie ma lepszej lekcji niż praktyka – przekonują znawcy tematu. Uczniowie kaliskich szkół, zainspirowani przez fundację CHOPS, przygotowali świąteczne upominki dla rówieśników z objętej wojną Ukrainy. Pudełka pełne miłych niespodzianek trafiły do konkretnych dzieci w ramach akcji „Zapakuj swoje dobro”. Czy młodzi kaliszanie zdali egzamin z dobroczynności i empatii?

Spis treści

Czy można zapakować dobro do pudełka?

„Daria z 2b”, „Masza z 4a”, „Oleg z 1a” – takie kartki otrzymały dzieci, które (za zgodą rodziców) zgłosiły się do udziału w akcji kaliskiej fundacji CHOPS. Fundacja Chrześcijański Ośrodek Pomocy Społecznej od lat organizuje różnorodne akcje dobroczynne, wspiera osoby ubogie i w trudnej sytuacji życiowej. To nie tylko pomoc materialna, ale również aktywizacja, wsparcie duchowe i społeczne zaangażowanie.

Wspomniane kartki, to efekt mikołajkowego losowania. Każde dziecko, które włączyło się w akcję „Zapakuj swoje dobro”, wylosowało konkretnego ucznia z podstawówki w Kamieńcu Podolskim w Ukrainie. To pozwoliło na przygotowanie przemyślanych upominków, które mogły ucieszyć 10-letnią dziewczynkę czy 7-letniego chłopca. Prezenty – najczęściej słodycze, drobne zabawki, przybory szkolne, maskotki, świąteczne skarpetki – darczyńcy pakowali do otrzymanych z fundacji pudełek. Każde z nich, wielkości pudełka na buty, zostało oklejone wizytówką i pojechało do Kamieńca Podolskiego.

Słodycze, maskotki, drobne zabawki i szkolne przybory - to najczęściej pakowali do "paczek z dobrem" darczyńcy. Prezenty ogromnie ucieszyły
Słodycze, maskotki, drobne zabawki i szkolne przybory - to najczęściej pakowali do "paczek z dobrem" darczyńcy. Prezenty ogromnie ucieszyły obdarowane dzieci. Fot. Fundacja CHOPS

Wolontariat w praktyce. Jak zachęcić dzieci i młodzież do dobroczynności?

Skąd wziął się pomysł na obdarowanie małych Ukraińców z Kamieńca Podolskiego? Jak tłumaczy szef fundacji CHOPS – Roman Żarnecki, święta to okazja, aby dzielić się dobrem. Zarówno tym materialnym, jak i dobrymi emocjami.

- W minionym roku poproszono mnie o przeprowadzenie w szkołach prelekcji na temat wolontariatu. Od wykładów zdecydowanie lepsza jest jednak praktyka i dlatego zaprosiliśmy jako fundacja uczniów kaliskich szkół do wspólnej akcji. Zaangażowanie dzieci i młodzieży przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Myślę, że podczas wspólnego przedsięwzięcia, nauczyli się o dobroczynności więcej, niż ktokolwiek by im to przekazał podczas prelekcji – mówi Roman Żarnecki.

Uczniowie z Kalisza przygotowali dla rówieśników z Kamieńca Podolskiego 1200 świątecznych pudełek. Te w połowie grudnia trafiły do konkretnych adresatów.

Dzieci zaangażowane w akcję przygotowały upominki dla konkretnych dzieci, których imiona wylosowały przy okazji mikołajek.
Dzieci zaangażowane w akcję przygotowały upominki dla konkretnych dzieci, których imiona wylosowały przy okazji mikołajek. Fot. Fundacja CHOPS

Dokąd uciec przed wojną? Kamieniec Podolski centrum wewnętrznej migracji

Kamieniec Podolski do miejscowość w centralnej Ukrainie. Miejsce szczególne, bo to tu skupia się tzw. migracja wewnętrzna związana z trwającą w Ukrainie wojną.

- Do Kamieńca przyjechały tysiące ludzi, które nie czuły się bezpiecznie w swoich domach bliżej granicy z Rosją. W Kamieńcu szukali schronienia ci, którzy nie zdecydowali się na ucieczkę za granicę. Możemy sobie wyobrazić jak trudna jest tam sytuacja – napływ migrantów był podobny, jak ten, z którym mierzyliśmy się w Polsce. A uciekinierzy trafili do miejsca, które również boryka się z problemami wywołanymi wojną – mówi Roman Żarnecki.

To właśnie dzieci z Kamieńca Podolskiego, które uczą się w miejscowej szkole, były adresatami świątecznych przesyłek z Kalisza. Fundacja, po zebraniu pudełek z prezentami, zapakowała dary do busa i dostarczyła je dzieciom z Kamieńca.

- Radość i wdzięczność obdarowanych dzieci była ogromna. Uczniowie z Kamieńca nie tylko dziękowali swoim rówieśnikom z Polski w ojczystym języku darczyńców, ale też specjalnie dla nich śpiewali po polsku piosenki. Zarejestrowaliśmy te występy i przekazaliśmy podziękowania dzieciom z Kalisza – mówi Roman Żarnecki.

Paczki z Polski trafiły do Ukrainy.
Paczki z Polski trafiły do Ukrainy. Fot. Fundacja CHOPS
Wolontariat w szkole

Ile punktów można dostać za wolontariat? Gdzie może odbywać wolontariat ósmoklasista? Czy harcerstwo zalicza się do wolontariatu? Odpowiadamy na nurtujące Was pytania.

Gdzie wolontariat może odbyć ósmoklasista?

Młodzież i dzieci mogą udzielać się społecznie w szkolnych kołach wolontariatu, w stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych, a także w instytucjach publicznych, jak np. domy kultury, muzea, świetlice środowiskowe.

Jak się liczy punkty za wolontariat?

Za osiągnięcia ucznia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, przyznaje się 3 punkty. 

Potwierdzeniem tych osiągnięć jest zapis na świadectwie ukończenia szkoły.

Czy wolontariat musi być wpisany na świadectwie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się m.in. osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.

Kto może wystawić zaświadczenie o wolontariacie dla ucznia?

Zaświadczenie o wolontariacie może być wystawione przez organizację pozaszkolną. Dokument taki powinien zawierać krótki opis działań i liczbę godzin przeznaczoną na ich realizację. Zaświadczenie może zostać wystawione również przez szkołę - w przypadku działań podejmowanych na terenie szkoły.

Jak powinno wyglądać zaświadczenie o wolontariacie?

Wystarczy, aby organizator przedsięwzięcia podpisał proste zaświadczenie:

ZAŚWIADCZENIE O ODBYTYM WOLONTARIACIE

Uczeń pracował jako wolontariusz w niżej wymienionych akcjach (proszę podać nazwę akcji, datę – miesiąc, rok przeprowadzenia, organizatora oraz krótko opisać na czym polegał udział wolontariusza): 

…………………………...……………………………………………………………… 

 liczba godzin………...……..................................................

Czy harcerstwo zalicza się do wolontariatu?

Na podstawie podstawowej definicji wolontariatu, można stwierdzić, że wszyscy instruktorzy oraz drużynowi w harcerstwie są wolontariuszami. Wszystko co robią: organizują zbiórki, zajęcia, biwaki  czy obozy, to nieodpłatna praca na rzecz społeczności.

Ile trzeba mieć godzin wolontariatu w 2022?

Aby uzyskać punkty, które zostaną odnotowane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, uczeń powinien w trakcie nauki zrealizować co najmniej 30 godzin wolontariatu. Może to być potwierdzona praca na rzecz środowiska szkolnego lub lokalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji