Spis treści
Czy można zapakować dobro do pudełka?
„Daria z 2b”, „Masza z 4a”, „Oleg z 1a” – takie kartki otrzymały dzieci, które (za zgodą rodziców) zgłosiły się do udziału w akcji kaliskiej fundacji CHOPS. Fundacja Chrześcijański Ośrodek Pomocy Społecznej od lat organizuje różnorodne akcje dobroczynne, wspiera osoby ubogie i w trudnej sytuacji życiowej. To nie tylko pomoc materialna, ale również aktywizacja, wsparcie duchowe i społeczne zaangażowanie.
Wspomniane kartki, to efekt mikołajkowego losowania. Każde dziecko, które włączyło się w akcję „Zapakuj swoje dobro”, wylosowało konkretnego ucznia z podstawówki w Kamieńcu Podolskim w Ukrainie. To pozwoliło na przygotowanie przemyślanych upominków, które mogły ucieszyć 10-letnią dziewczynkę czy 7-letniego chłopca. Prezenty – najczęściej słodycze, drobne zabawki, przybory szkolne, maskotki, świąteczne skarpetki – darczyńcy pakowali do otrzymanych z fundacji pudełek. Każde z nich, wielkości pudełka na buty, zostało oklejone wizytówką i pojechało do Kamieńca Podolskiego.

Wolontariat w praktyce. Jak zachęcić dzieci i młodzież do dobroczynności?
Skąd wziął się pomysł na obdarowanie małych Ukraińców z Kamieńca Podolskiego? Jak tłumaczy szef fundacji CHOPS – Roman Żarnecki, święta to okazja, aby dzielić się dobrem. Zarówno tym materialnym, jak i dobrymi emocjami.
- W minionym roku poproszono mnie o przeprowadzenie w szkołach prelekcji na temat wolontariatu. Od wykładów zdecydowanie lepsza jest jednak praktyka i dlatego zaprosiliśmy jako fundacja uczniów kaliskich szkół do wspólnej akcji. Zaangażowanie dzieci i młodzieży przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Myślę, że podczas wspólnego przedsięwzięcia, nauczyli się o dobroczynności więcej, niż ktokolwiek by im to przekazał podczas prelekcji – mówi Roman Żarnecki.
Uczniowie z Kalisza przygotowali dla rówieśników z Kamieńca Podolskiego 1200 świątecznych pudełek. Te w połowie grudnia trafiły do konkretnych adresatów.

Dokąd uciec przed wojną? Kamieniec Podolski centrum wewnętrznej migracji
Kamieniec Podolski do miejscowość w centralnej Ukrainie. Miejsce szczególne, bo to tu skupia się tzw. migracja wewnętrzna związana z trwającą w Ukrainie wojną.
- Do Kamieńca przyjechały tysiące ludzi, które nie czuły się bezpiecznie w swoich domach bliżej granicy z Rosją. W Kamieńcu szukali schronienia ci, którzy nie zdecydowali się na ucieczkę za granicę. Możemy sobie wyobrazić jak trudna jest tam sytuacja – napływ migrantów był podobny, jak ten, z którym mierzyliśmy się w Polsce. A uciekinierzy trafili do miejsca, które również boryka się z problemami wywołanymi wojną – mówi Roman Żarnecki.
To właśnie dzieci z Kamieńca Podolskiego, które uczą się w miejscowej szkole, były adresatami świątecznych przesyłek z Kalisza. Fundacja, po zebraniu pudełek z prezentami, zapakowała dary do busa i dostarczyła je dzieciom z Kamieńca.
- Radość i wdzięczność obdarowanych dzieci była ogromna. Uczniowie z Kamieńca nie tylko dziękowali swoim rówieśnikom z Polski w ojczystym języku darczyńców, ale też specjalnie dla nich śpiewali po polsku piosenki. Zarejestrowaliśmy te występy i przekazaliśmy podziękowania dzieciom z Kalisza – mówi Roman Żarnecki.

Ile punktów można dostać za wolontariat? Gdzie może odbywać wolontariat ósmoklasista? Czy harcerstwo zalicza się do wolontariatu? Odpowiadamy na nurtujące Was pytania.
Gdzie wolontariat może odbyć ósmoklasista?
Młodzież i dzieci mogą udzielać się społecznie w szkolnych kołach wolontariatu, w stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych, a także w instytucjach publicznych, jak np. domy kultury, muzea, świetlice środowiskowe.
Jak się liczy punkty za wolontariat?
Za osiągnięcia ucznia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, przyznaje się 3 punkty.
Potwierdzeniem tych osiągnięć jest zapis na świadectwie ukończenia szkoły.
Czy wolontariat musi być wpisany na świadectwie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się m.in. osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
Kto może wystawić zaświadczenie o wolontariacie dla ucznia?
Zaświadczenie o wolontariacie może być wystawione przez organizację pozaszkolną. Dokument taki powinien zawierać krótki opis działań i liczbę godzin przeznaczoną na ich realizację. Zaświadczenie może zostać wystawione również przez szkołę - w przypadku działań podejmowanych na terenie szkoły.
Jak powinno wyglądać zaświadczenie o wolontariacie?
Wystarczy, aby organizator przedsięwzięcia podpisał proste zaświadczenie:
ZAŚWIADCZENIE O ODBYTYM WOLONTARIACIE
Uczeń pracował jako wolontariusz w niżej wymienionych akcjach (proszę podać nazwę akcji, datę – miesiąc, rok przeprowadzenia, organizatora oraz krótko opisać na czym polegał udział wolontariusza):
…………………………...………………………………………………………………
liczba godzin………...……..................................................
Czy harcerstwo zalicza się do wolontariatu?
Na podstawie podstawowej definicji wolontariatu, można stwierdzić, że wszyscy instruktorzy oraz drużynowi w harcerstwie są wolontariuszami. Wszystko co robią: organizują zbiórki, zajęcia, biwaki czy obozy, to nieodpłatna praca na rzecz społeczności.
Ile trzeba mieć godzin wolontariatu w 2022?
Aby uzyskać punkty, które zostaną odnotowane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, uczeń powinien w trakcie nauki zrealizować co najmniej 30 godzin wolontariatu. Może to być potwierdzona praca na rzecz środowiska szkolnego lub lokalnego.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?