Spis treści
PiS: zamach na autonomię uczelni w Krakowie
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości ocenili, że próba odwołania rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, profesora Piotra Borka, przez ministra nauki Dariusza Wieczorka, jest zamachem na autonomię uczelni, który wpisuje się w działania „ekipy komunistycznej”.
Na początku września Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kierowane przez Dariusza Wieczorka, wszczęło procedurę odwołania prof. Borka z funkcji rektora, zarzucając mu „rażące lub uporczywe naruszanie prawa”. Profesor Borek oświadczył, że nie zgadza się z wynikami analizy sytuacji uczelni i zapowiedział, że „wykorzysta wszelkie środki, aby chronić uniwersytet”.
Krytyka ze strony PiS
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, posłowie PiS wyrazili sprzeciw wobec decyzji ministra.
– Jest to decyzja tak skandaliczna, ponieważ ona narusza tak naprawdę wielowiekową tradycję przestrzegania autonomii uczelni wyższej – ocenił poseł PiS Mariusz Krystian. Według niego, działania ministra zmierzają do tego, aby – wprowadzić nominatów ministra na uczelnie i zniszczyć tak naprawdę dorobek uczelni.
Poseł podkreślił również, że autonomia uczelni została „zdegradowana i podeptana”.
– To jest świadectwo działania tej koalicji, która próbuje zawłaszczać każdą dziedzinę życia publicznego w Polsce. W Polsce (premiera) Donalda Tuska nie ostoi się żadna dziedzina życia, żadna instytucja, która jest niezależna od tej władzy, a tak przecież powinny działać uczelnie wyższe i uniwersytety.
Były minister edukacji Przemysław Czarnek dodał, że profesor Borek „dokonał wielu fantastycznych inwestycji na uniwersytecie” i określił całą sytuację jako „parszywy zamach ekipy komunistycznej na autonomię uczelni”.
Apel o ochronę praw akademickich
Z kolei poseł PiS Patryk Wicher wezwał do poszanowania „praw akademickich i wolności akademickiej”. Jak zaznaczył, uczelnie powinny „podejmować merytoryczne decyzje, bez nacisków, decyzje które będą rozwijały piękną polską naukę”.
Aby doszło do odwołania rektora, opinię w sprawie muszą wydać Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW). Organy te mają 30 dni na przedstawienie swojego stanowiska.
Rektor Borek, który 1 września rozpoczął swoją drugą kadencję jako rektor UKEN, a także kolegium rektorskie uczelni, nie zgadzają się z zarzutami MNiSW. Wskazują, że za kadencji prof. Borka sytuacja finansowa uczelni uległa poprawie. Borek był jedynym kandydatem na to stanowisko, po wykluczeniu dr. hab. Piotra Trojańskiego, który nie uzyskał wystarczającej liczby głosów. Trojański stwierdził, że prof. Borek jest prawdopodobnie politycznie uległy wobec Zjednoczonej Prawicy.
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?