Pedagog specjalny w szkołach i przedszkolach od września 2022. Kto może nim zostać? Czy pedagodzy specjalni chcą pracować w szkole?
Jakie kwalifikacje musi posiadać osoba, by móc zajmować to stanowisko bezterminowo?
Zgodnie z rozporządzeniem i informacjami podanymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, osoby, które mogą zajmować to stanowisko:
- mają wykształcenie magisterskie z pedagogiki specjalnej (lista kierunków podana jest dalej) albo
- mają wykształcenie licencjackie lub II stopnia (dwuletnie magisterskie uzupełniające) w zakresie pedagogiki specjalnej albo
mają pięcioletnie studia w zakresie pedagogiki (np. pedagogiki ogólnej) oraz studia podyplomowe/ kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej lub studia podyplomowe z edukacji włączającej. Za wystarczające w tym przypadku uznawane jest także ukończenie dwuletniego studium nauczycielskiego, które następnie uzupełnione zostało trzyletnimi studiami magisterskimi z zakresu pedagogiki oraz studiami podyplomowymi/ kursem kwalifikacyjnymi w zakresie pedagogiki specjalnej lub studia podyplomowe z edukacji włączającej.
Należy więc sprawdzić, jakie wykształcenie posiada dana osoba. Jeśli jest ono na poziomie licencjata, dwuletnich studiów magisterskich lub jednolitych studiów magisterskich z zakresu pedagogiki specjalnego, to wówczas można objąć to stanowisko bezterminowo.
W momencie, gdy dana osoba posiada wykształcenie z pedagogiki nie-specjalnej (na poziomie licencjatu, dwuletnich studiów magisterskich lub jednolitych studiów magisterskich), należy sprawdzić, czy posiada odpowiedni kurs z zakresu pedagogiki specjalnej. Jeśli tak, może pełnić tę funkcję bezterminowo.