Pewniaki maturalne z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jakich zadań nie zabraknie na maturze 2022?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Pewniaki maturalne matematyka poziom rozszerzony 2022 - wielomiany, ciągi, funkcje, geometra. Sprawdź, co powtarza się każdego roku >>>
Pewniaki maturalne matematyka poziom rozszerzony 2022 - wielomiany, ciągi, funkcje, geometra. Sprawdź, co powtarza się każdego roku >>>Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Pewniaki maturalne to te zadania, które niemal zawsze pojawiają się na egzaminach. Analiza arkuszy egzaminacyjnych z matematyki z poprzednich lat oraz zapoznanie się z tegorocznymi wytycznymi egzaminacyjnych pozwalają przypuszczać, jakie typy zadań, które powtarzają się na egzaminach maturalnych regularnie, znajdziemy w arkuszu z matematyki na poziomie rozszerzonym w tym roku. To tzw. pewniaki. Warto upewnić się, że potrafimy je rozwiązać. Wśród nich m.in. ciągi i wielomiany.

Spis treści

Pewniaki maturalne, czyli zadania, które będą na egzaminie z matematyki rozszerzonej. Czy wiesz, czego się spodziewać?

Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym trwa 3 godziny, a jej wynik może być przepustką dla uczniów wybierających się np. na politechnikę.

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym składa się z około 15 zadań. W arkuszu znajdują się zadania z trzech grup:

  • zadania zamknięte;
  • zadania otwarte krótkiej odpowiedzi;
  • zadania otwarte dłuższej wypowiedzi.

Zobacz w galerii, jakie zadania pojawiają się w każdym arkuszu maturalnym od kilku lat:

Wielomiany, funkcje, ciągi, geometria – to pewniaki maturalne. Zobacz, jakie zadania są w każdym arkuszu z ostatnich kilku lat. Umiesz je rozwiązać?

Nauczyciele w szkołach, ale także edukatorzy w sieci mówią o zadaniach, które często pojawiają się na egzaminie i uczą je rozwiązywać. Wiele z nich powtarza się w popularnych webinariach i filmikach na YouTube oraz grupach na Facebooku poświęconym powtórkom do matury. Niektóre zadania pojawiają się częściej niż inne. Wybrane przez nas pewniaki maturalne to zadania, które są zgodne z obecnymi wymaganiami egzaminacyjnymi i powtarzały się w arkuszach z poprzednich lat.

Pewniaki maturalne na pewno dotyczą:

  • Odczytania wzoru funkcji z wykresu,
  • Obliczania wielomianów (zarówno w zadaniach otwartych, jak i w zamkniętych),
  • Obliczania granic ciągów,
  • Zadań z geometrii dotyczących trójkątów.

W galerii znajdziesz zadania do powyższych zagadnień, które pojawiały się na maturze od 2019 roku.

Czym się różnią pewniaki od przecieków maturalnych?

Pamiętajmy, że pewniaki to nie to samo co przecieki. Mówimy tu raczej o rodzajach zadań, które zazwyczaj powtarzają się na egzaminach i są zgodne z wymaganiami maturalnymi ogłoszonymi przez CKE. Pewniaki to zadania z tegorocznego arkusza maturalnego. Tylko zadania, które z dużym prawdopodobieństwem pojawią się na egzaminie (ale np. w innym kontekście, z innymi danymi).

Przecieki natomiast to zadania, które zostały udostępnione przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego. Zawierają często dokładne numery zadań, ich treść, a często także gotowe rozwiązanie lub odpowiedź, w przypadku zadań zamkniętych. Rozpowszechnianie przecieków jest nielegalne.

Pewniaki maturalne na maturze z matematyki rozszerzonej. Niektóre mają wysoki poziom trudności

Niektóre zadania na maturze mają wyższy niż inne poziom trudności. Wiemy, jakie zadania sprawiają zdającym najwięcej trudności. W poniższym materiale znajdziesz najtrudniejsze zadania z matematyki, które mogą znaleźć się w arkuszu egzaminacyjnym, a także ich prawidłowe rozwiązania:

MATURA 2023 MATEMATYKA ROZSZERZENIE ODPOWIEDZI ARKUSZ ZADAŃ CKE

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji