Polacy nie czytają książek. Ani w tradycyjnej postaci papierowej, ani w wersji cyfrowej. Jakie są tego przyczyny?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki (zarówno drukowanej jak i w wersji elektronicznej), nie przeczytało 56% Polaków.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki (zarówno drukowanej jak i w wersji elektronicznej), nie przeczytało 56% Polaków. Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press
Polacy nie czytają książek. Nie tylko drukowanych na papierze, ale i w wersji cyfrowej. Niezależnie od formy, więcej niż połowa Polaków w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie przeczytała ani jednej! Wracamy do epoki komunikacji obrazkowej?

Według danych Krajowego Instytutu Mediów (KIM), pochodzących z Badania Założycielskiego, w ciągu ostatnich 12 miesięcy żadnej książki (zarówno drukowanej jak i w wersji elektronicznej), nie przeczytało 56% Polaków. Co najmniej jedną książkę przeczytało 44% badanych, w tym: 1-2 książki przeczytało 16,4% Polaków, od 3 do 4 książek – 10%, a pięć i więcej książek - 17,5% badanych. Badanie przeprowadzono wśród osób od 16 roku życia (16+).

Czytamy głównie lektury i podręczniki?

Najwięcej czytających osób jest w przedziale wiekowym 16-24 lata – czytelnictwo w tej grupie kształtuje się na poziomie 63,9%, a potem wskaźnik ten obniża się wraz z wiekiem.

Najmniej czytających jest w grupie wiekowej 65 lat i więcej – 64,3%. W przedziałach wiekowych 45-64 lata i 55-64 lata odsetek ten jest również wysoki i wynosi odpowiednio 61,7% i 60,5%.

Czytają tylko wykształcone kobiety?

Niższy poziom czytelnictwa odnotowano wśród mężczyzn. Nie czyta książek aż 64% z nich. Wśród badanych kobiet to 48,8%.
Do nieprzeczytania żadnej książki przyznało się 65,3% badanych mieszkańców wsi. Znacząco lepsza pod tym względem jest sytuacja w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców – tu nie czyta 38,5% badanych. Nie czyta książek 72,3% badanych z wykształceniem zawodowym i 67,0% z podstawowym.

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partnera

Wśród ogółu badanych, którzy przeczytali w ciągu ostatnich 12 miesięcy choć jedną książkę, najwięcej jest osób z wykształceniem wyższym - 69,4%.

- Przewaga osób nieczytających nad czytającymi może mieć różne przyczyny – nie wszystko można tłumaczyć sytuacją materialną i dostępnością, choć niższe czytelnictwo na wsi może wynikać z mniejszej dostępności. Znaczenie ma na pewno motywacja, idąca z różnych kierunków, także z obowiązku czytania lektur szkolnych - komentuje Maja Kurzelewska, Dyrektor Departamentu Badań i Analiz.

Ekspertka dodaje, że najwięcej czytających obserwujemy w grupie osób 16-24 lata. - Szkoda tylko, że nawyk czytania słabnie wraz z wiekiem. I tutaj można dywagować, czy wynika to z niewystarczających zachęt, czy braku nawyku kształtowanego w domu, przez obserwację rodziców czy też lektury szkolne nie są zachęcające, wciągające - mówi Maja Kurzelewska. - Drugą grupą socjodemograficzną o najwyższym wskaźniku czytelnictwa są osoby z wykształceniem wyższym, u których nawyk czytania i kompetencje do wyszukiwania ciekawych lektur mogą być wyższe i bardziej utrwalone – podsumowuje badanie ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Polacy nie czytają książek. Ani w tradycyjnej postaci papierowej, ani w wersji cyfrowej. Jakie są tego przyczyny? - Strefa Biznesu

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji