Polacy zdecydowali o lekcjach religii. W jednej kwestii są podzieleni

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ponad 60 proc. Polaków jest za tym, aby ocena z religii nie była uwzględniana w średniej ocen szkolnych. Takie dane wynikają z najnowszego sondażu IBRiS, opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. Zapytano też o inne kwestie dotyczące lekcji religii, a więc m.in. zmiany w organizacji, umieszczanie tych zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie czy zredukowanie ich do jednego godziny tygodniowo. W tej ostatniej kwestii Polacy są najbardziej podzieleni.

Spis treści

Niewliczanie religii do średniej? Polacy są za

Wyniki sondażu przeprowadzonego na początku września pokazują, że 60,3 proc. ankietowanych zgadza się z decyzją o niewliczaniu oceny z religii do średniej ocen. Przeciwko tej zmianie opowiedziało się 28,4 proc. respondentów, natomiast 11,3 proc. nie miało zdania na ten temat.

dziewczynka modli się
Przeprowadzono badanie, które pokazują co Polacy uważają na temat zmian w lekcjach religii. freepik

Religia na pierwszej lub ostatniej godzinie

61,6 proc. uczestników badania wyraziło poparcie dla pomysłu, aby lekcje religii odbywały się na początku lub na końcu dnia szkolnego. Dodatkowo, jeśli liczba uczniów chętnych na lekcje religii byłaby mniejsza niż siedem osób, klasy mogłyby być łączone. Przeciwko temu rozwiązaniu było 27,3 proc. respondentów, a 11 proc. nie miało zdania.

Jedna lekcja religii w tygodniu?

Propozycję ograniczenia liczby lekcji religii do jednej w tygodniu poparło 56 proc. ankietowanych. Blisko jedna trzecia badanych była przeciwna temu pomysłowi, a ponad 12 proc. nie miało zdania. „Rzeczpospolita” przypomina, że minister edukacji Barbara Nowacka zapowiada zmniejszenie liczby lekcji religii od przyszłego roku szkolnego.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI przez IBRiS w dniach 30-31 sierpnia bieżącego roku na próbie 1075 osób.

Zmiany na lekcjach religii wywołały zamieszanie

Przypomnijmy, że od roku szkolnego 2024/2025 ocena z lekcji religii lub etyki nie wlicza się do średniej ocen na koniec roku. Z kolei w wakacje pojawiło się rozporządzenie, zgodnie z którym można tworzyć oddziały międzyklasowe w przypadku tego przedmiotu (w ramach grup uczniów klas I-III, IV-VI i VII-VIII oraz osobno dla szkół średnich).

– Właściwie religia była jedynym przedmiotem, w przypadku którego, mimo że mamy bardzo małe grupy, nie było możliwości połączenia, jeżeli tylko grupa była powyżej siedmiu uczniów. Organizacja nauki w szkołach jest zadaniem samorządu, przy uwzględnieniu wskazówek ministerstwa. Natomiast – według konkordatu – do strony kościelnej należy wskazywanie katechetów, układanie programu zajęć – mówiła w rozmowie ze Strefą Edukacji Katarzyna Lubnauer.

Jednak 29 sierpnia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny zawiesił to rozporządzenie.

– Zabezpieczył, poprzez zawieszenie stosowania tego aktu prawnego, czyli rozporządzenia, do czasu wydania orzeczenia przez TK – wyjaśniła Julia Przyłębska.

Od roku szkolnego 2025/2026 ministerstwo ma w planach zredukowanie liczby lekcji religii z dwóch do jednego tygodniowo.

– Przygotowujemy rozporządzenie – ono jest w tej chwili na etapie prac roboczych w ministerstwie – które pozwoli na to, żeby od 1 września 2025 r. w szkołach była jedna godzina religii i etyki tygodniowo – dwóch przedmiotów nieobowiązkowych. W wielu miejscach już teraz biskupi wyrażają zgodę na to, by była jedna godzina religii, a więc jak rozumiem, nie stanowi to przeszkody w realizacji programu nauczania, który wprowadził do szkół Kościół Katolicki. Z naszego punktu widzenia nieuzasadnione jest, że mamy więcej lekcji religii niż np. zajęć biologii, fizyki lub chemii – podkreślała Lubnauer.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji