Politechnika Śląska. Praca ucznia technikum zainteresowała naukowców gliwickiej uczelni. Karol Hachuła pisał o strukturach kratowych

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Karol Hachuła prezentuje model struktury kratowej.
Karol Hachuła prezentuje model struktury kratowej. Lucyna Nenow / Polska Press
2 czerwca w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła Studencka Konferencja Naukowa, którą zorganizowali pracownicy i studenci Katedry Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej. Jednym z uczestników był Karol Hachuła. Uczeń Technikum nr 4 imienia Hanny i Kazimierza Wejchertów w Zespole Szkół nr 5 w Tychach mówił o materiałach ze wzmocnieniami strukturami kratowymi.

Politechnika Śląska – uczeń technikum wzbudził zainteresowanie uczelni swoimi pomysłami

Karol Hachuła, uczeń tyskiego technikum był jednym z uczestników Studenckiej Konferencji Naukowej, która odbyła się 2 czerwca w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Mówił o materiałach ze wzmocnieniami strukturami kratowymi.

W opracowaniu przygotowanym przez Karola Hachułę możemy przeczytać:

- Struktura kratowa jest rodzajem materiału komórkowego o charakterze otwartej porowatości, składa się z komórek elementarnych wzajemnie powiązanych między sobą, które mogą być ułożone w sposób stochastyczny lub niestochastyczny. – Karol Hachuła

Jak mówi dr hab. inż. Wacław Kuś, opiekun naukowy ucznia, zamiast stosowania pełnych bloków danego materiału, w strukturach kratowych tworzy się dwie powierzchnie, między którymi umieszcza się skomplikowaną, trójwymiarową siatkę złożoną z prętów. Takich konstrukcji nie spotyka się na co dzień. Ich wytworzenie jest w tym momencie bardzo drogie. Nie oznacza to, że lekkie i wytrzymałe, acz kosztowne konstrukcje nie budzą zainteresowania naukowców na całym świecie.

- Patrząc na badania, które prowadzi się w tym zakresie na świecie widzimy, że zwłaszcza ośrodki kosmiczne interesują się takimi strukturami. Są one bowiem bardzo lekkie i wytrzymałe. Wyniesienie każdego kilograma w przestrzeń kosmiczną jest bardzo kosztowne i stąd zainteresowanie strukturami kratowymi. – wyjaśnia Wacław Kuś.

Jak mówi opiekun naukowy Karola Hachuły, badania nad strukturami kratowymi są stosunkowo młode, stosuje się tu różne podejścia i różne pomysły. Podkreślił, że struktury kratowe nie istnieją wyłącznie na papierze. Karol Hachuła, w oparciu o własne obliczenia, stworzył przykładowy model takiej konstrukcji wykorzystując w tym celu drukarkę 3D.

Politechnika Śląska – jak zaczęła się współpraca uczelni z Karolem Hachułą

Karol Hachuła ma 18 lat, zajmuje się projektowaniem w programach typu AutoCAD, Fusion 360 czy Inventor. W rozmowie dziękował dr hab. inż. Wacławowi Kusiowi, który umożliwił mu dalsze rozwijanie pomysłów. Wyraził również wdzięczność za umożliwienie wystąpienia na Studenckiej Konferencji Naukowej i przedstawienia swoich pomysłów szerszej publiczności.

-Szukałem firmy lub osoby, która pozwoliłaby mi na dalszy rozwój w temacie projektowania. Wysyłałem bardzo dużo maili, m.in. również na Politechnikę. Wysłałem zdjęcie jednego z moich złożeń, było to podwozie samolotu. Pan profesor odpowiedział na moje pytanie, czy mógłbym podjąć współpracę z uczelnią. Pan profesor podsunął pomysł wzięcia udziału w konferencji studenckiej. – opowiada Karol Hachuła.

Wacław Kuś, zapytany o to, czym zainteresował go projekt ucznia technikum, odpowiedział:

- Chciałem przede wszystkim zwrócić uwagę, że jest to nietypowe, by uczeń szkoły średniej miał ochotę robić coś na tak zaawansowanym poziomie. Sama ta sytuacja była wyjątkowa i wzbudziła moje zainteresowanie. Zobaczyłem projekt, widać było, że jest bardzo zaawansowany. Chciałem by pomysł pana Karola był pracą naukową, by mógł znaleźć zastosowanie praktyczne w dalszych badaniach.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, struktury kratowe mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w technologiach kosmicznych, ale także w bardziej „przyziemnych” projektach. Istnieje wiele obszarów, w których masa danej konstrukcji również ma ogromne znaczenie. Ponadto, struktury kratowe mogą dać możliwość zredukowania ilości innych drogich materiałów wykorzystywanych przy tworzeniu kolejnych projektów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Śląska. Praca ucznia technikum zainteresowała naukowców gliwickiej uczelni. Karol Hachuła pisał o strukturach kratowych - Dziennik Zachodni

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji