Polscy uczniowie zdobywają medale na międzynarodowych olimpiadach. Młodzi Polacy zostali laureatami m.in. na Olimpiadzie Matematycznej

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Polacy zdobywają medale na międzynarodowych olimpiadach. Kilkanaście medali zdolnych uczniów!
Polacy zdobywają medale na międzynarodowych olimpiadach. Kilkanaście medali zdolnych uczniów! GettyImages.com
Cztery medale: jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy zdobyli polscy uczniowie na 54. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej, która odbyła się w formule zdalnej — poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. to nie wszystko. Polscy uczniowie przywieźli też medale z Olimpiady Fizycznej i Biologicznej. Finaliści olimpiad mają ułatwiony proces rekrutacji na studia. Co daje bycie laureatem lub finalistą?

Spis treści

MEiN poinformowało o rezultatach polskich uczniów na Olimpiadach. Medale przywieźli z kilku olimpiad międzynarodowych.

Cztery medale na Olimpiadzie Chemicznej

W 54. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej zorganizowanej przez Uniwersytet Nankai (Chiny) uczestniczyło ponad 300 zawodników reprezentujących 83 kraje. Z powodu pandemii COVID-19 – podobnie jak w roku 2020 i 2021 – zawody odbyły się w formule zdalnej. Zawodnicy mierzyli się z 9 zadaniami teoretycznymi.

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (International Chemistry Olympiad, IChO) organizowana jest od 1968 r. Po raz pierwszy odbyła się w Pradze, zorganizowana została z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier. IChO odbyła się trzykrotnie w Polsce:

  • w 1969 r. w Katowicach,
  • w 1978 r. w Toruniu,
  • oraz w 1991 r. w Łodzi.

W zawodach międzynarodowych uczestniczą zwycięzcy krajowych rywalizacji. Złote medale otrzymuje 12 proc. najlepszych uczniów, srebrne – 22 proc., a brązowe kolejne 32 proc. uczestników. Nagroda specjalna jest przyznawana uczniowi, który uzyskał najwyższy ogólny wynik.

Sukcesy polskich uczniów:

  • Złoty Medal zdobył Michał Lipiec z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, który zajął 28 miejsce.
  • Srebrne Medale zdobyli: Adam Sukiennik z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Łódzkiej w Łodzi (zajął 55 miejsce) i Roman Buksak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie (66 miejsce).
  • Brązowy Medal zdobył Dominik Duch z I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni.

W ubiegłorocznej edycji przedsięwzięcia, której organizatorem była Japonia, nasi zawodnicy zdobyli trzy medale srebrne oraz jeden medal brązowy. Organizatorem 55. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej będzie Szwajcaria. (PAP)

Cztery medale na Olimpiadzie Fizycznej

Co ciekawe, pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna (International Physics Olympiad - IPhO) odbyła się w Warszawie w 1967 r. W zawodach uczestniczyli wówczas reprezentanci tylko 5 krajów! Konkurs zorganizował prof. Czesław Ścisłowski. Z czasem przedsięwzięcie zaczęło się rozwijać. W 2018 r. w olimpiadzie uczestniczyły drużyny z aż 92 państw z całego świata.

Do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej poszczególne kraje delegują 5 utalentowanych młodych fizyków. Podczas zawodów uczniowie mierzą się z egzaminem eksperymentalnym i teoretycznym.

Sukcesy polskich uczniów:

  • Srebrne medale zdobyli: Filip Baciak – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie i Stanisław Karpiejczyk – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.
  • Brązowe medale zdobyli: Mateusz Kamiński – uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie i Kacper Paciorek – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
  • Wyróżnienie otrzymał Piotr Borodako z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

To najlepsze od kilku lat wyniki naszych uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. (PAP)

Cztery medale na Olimpiadzie Biologicznej

Międzynarodowa Olimpiada Biologicznaa (International Biology Olympiad - IBO) to największe na świecie zawody dla uczniów szkół średnich. Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się 10 lipca, a zakończyła 18 lipca. Odbywała się w Erywanie.

Jednym z ważnych aspektów zadań praktycznych podczas IBO 2022 była bioinformatyka – dziedzina badań naukowych, która łączy biologię, informatykę, naukę o danych, matematykę i statystykę.

Sukcesy polskich uczniów:

  • Złoty Medal zdobyła Jagienka Mądrzak, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmując 20 miejsce na świecie.
  • Srebrne Medale zdobyli: Aleksandra Kowalczyk – uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (zajęła 32 miejsce), Szymon Bander – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy (37 miejsce), Zuzanna Żyra – uczennica Gdańskiego Liceum Autonomicznego (42 miejsce).

Sześć medali na Olimpiadzie Matematycznej

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (International Mathematical Olympiad - IMO) to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich. Jest najstarszą olimpiadą przedmiotową – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950 w Rumunii. Polska trzykrotnie – w roku 1963, 1972 i w 1986 – była gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej.

Uczestniczy IMO mierzą się z zadaniami, do których rozwiązania potrzeba nieszablonowego myślenia i dużej wiedzy teoretycznej. Podczas zawodów rozwiązują sześć zadań (po trzy każdego dnia), ocenianych w skali 0-7. Zadania dotyczą różnych dziedzin matematyki: algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki. (PAP)

Sukcesy polskich uczniów:

  • Z wynikiem 33 punktów srebrne medale dla Polski zdobyli: Korneliusz Obarski – uczeń Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie, Mateusz Gabzdyl – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej. Korneliusza Obarskiego i Mateusza Gabzdyla tylko jeden punkt dzielił od złotego medalu. Kosma Kasprzak – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (31 punktów), Marek Zbysiński – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie (30 punktów).
  • Zdobywając 28 punktów, brązowe medale wywalczyli: Antoni Buraczewski – uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, Mateusz Rajs – uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Co daje uczniom bycie laureatem olimpiady?

W rekrutacji na studia, dotarcie do ostatniego etapu olimpiady, sprawia, że automatycznie z danego przedmiotu kandydat otrzymuje maksymalną ilość punktów. Finaliści, to właśnie osoby, które dotarły do ostatniego etapu konkursu, a laureaci to ci spośród finalistów, którzy uzyskali pierwsze, drugie lub trzecie miejsce.

dsr/ mhr/

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji