Polska w światowej czołówce. „Mówię to i z dumą, i z przekonaniem”. Wiceminister nauki o budżecie na badania i rozwój

Magdalena Ignaciuk
Bardzo wiele problemów polskiej nauki to problemy z finansowaniem.
Bardzo wiele problemów polskiej nauki to problemy z finansowaniem. freepik.com
Zaledwie 1,1 proc. PKB przeznaczyliśmy w 2024 r. na badania i rozwój; w przyszłym roku w budżecie mamy zaplanowane 1,07 proc. PKB - podał w środę wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik.

Spis treści

„Wciąż gonimy świat”

Wiceszef resortu nauki zaznaczył, że pod względem wydatków na badania i rozwój „wciąż gonimy świat” - „do tych 2,5–3 proc. PKB”.

– Spotykam się z taka opinią: cóż tak naprawdę ta polska nauka osiągnęła? No, to jest bardzo krzywdzące. Bo polska nauka i szkolnictwo wyższe przede wszystkim bardzo dobrze edukuje - przy wciąż nakładach dalekich od tego, jak ma to miejsce w krajach wysoko rozwiniętych – podkreślił Marek Gzik na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Nauki.

Wiceminister dodał, że stan polskiej nauki ocenia bardzo dobrze.

– W oparciu o środki, którymi dysponujemy poprawiliśmy wynagrodzenia o 30 proc. dla nauczycieli akademickich, co zatrzymało odpływ do przemysłu – zaznaczył.

Biorący udział w posiedzeniu komisji prof. Zbigniew Marciniak z Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) zwrócił uwagę, że w Polsce maleje liczba osób robiących doktorat.

– Liczba doktorantów jest bardzo mała w skali Europy - ok. 17 tys. (...) Jeszcze nie tak dawno było ok. 30 tys. – powiedział.

Wśród niekorzystnych zjawisk wymienił m.in. operowanie „językiem ekonomistów” w odniesieniu do nauki i szkolnictwa wyższego.

– Nie mówimy już o ludziach którzy poszukują prawdy i starają się budować mądrość w innych ludziach – mówimy o kapitale ludzkim, który prowadzi projekty. (...) Zgubiliśmy zupełnie warstwę filozoficzną i humanistyczną kształcenia. (...) Ekonomizacja języka niszczy nasz wizerunek w społeczeństwie. Więc mamy bardzo wiele do zrobienia w kwestii komunikacji" - ocenił prof. Marciniak.

Przeczytaj też: Minister Wieczorek: Polska potrzebuje studentów z zagranicy

Promocja kariery naukowej i finansowanie badań

Wiceminister Gzik odniósł się również do poruszanego w trakcie posiedzenia tematu promocji kariery naukowej wśród uczennic i uczniów szkół średnich.

– Chcę państwa zapewnić, że promocję nauki pojmujemy znacznie szerzej, jak tylko promocję wśród dzieci i młodzieży po to, by chcieli być naukowcami. Zgadzam się, że musimy nie tylko zachęcać dzieci i młodzież do tego, by się chcieli rozwijać intelektualnie, ale musimy popularyzować wśród społeczeństwa osiągnięcia polskiej nauki. Jest to trudne, bo spektakularnych osiągnięć zbyt wiele nie ma - powiedział.

Zwrócił uwagę, że bardzo wiele problemów polskiej nauki to problemy z finansowaniem. Przypomniał, że nagrody Nobla w naukach ścisłych w ostatnich latach są zazwyczaj nagrodami zespołowymi, a historia wydatków w przypadku wielu osiągnięć to „miliardy dolarów".

– Sam uczestniczyłem w takich projektach, które mogłyby mieć znamiona absolutnie wyjątkowych, ale często jest tak, że dochodzimy do pewnego poziomu i potem brakuje (pieniędzy - PAP). Ja specjalizuję się w inżynierii biomedycznej. Wciąż nie ma tabletki na nowotwór, której byśmy oczekiwali, że będzie skuteczna. W transplantologii bardzo wiele jest do zrobienia. Gdybyśmy angażowali duże środki – mówię o setkach milionów, najlepiej miliardach złotych – to jestem przekonany, że stać by było polską naukę na to, by takie osiągnięcie się pojawiło. Pamiętajmy o tym, że osiągnięcie to jest zawsze człowiek, który ma wiedzę i możliwości, które związane są z finansowaniem, które my mu stworzymy - zaznaczył wiceminister Gzik.

Dodał, że jeśli chodzi o „kompetencje świata polskiej nauki", to jesteśmy absolutnie światową czołówką.

„I mówię to i z dumą, i z przekonaniem. Świadczy o tym wiele spektakularnych projektów w świecie z udziałem polskich naukowców” - powiedział.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji