Spis treści
Centralny Zlot Klas Wojskowych na poligonie w Drawsku Pomorskim
Na największym poligonie w Europie, w Drawsku Pomorskim, odbywa się Centralny Zlot Klas Wojskowych. Bierze w nim udział około 600 kadetów, w tym 200 dziewcząt, z klas wojskowych z różnych regionów Polski, takich jak Legnica, Katowice, Nowy Sącz, Kielce, Lublin, Aleksandrów Kujawski, Piła czy Lębork. Uczestnicy zlotu przez siedem dni będą brać udział w intensywnych zajęciach pod okiem wojskowych instruktorów, wykorzystując nowoczesny sprzęt wojskowy.
Do udziału w zlocie zaproszono najlepsze drużyny z krajowych zawodów, takich jak Strzeleckie Mistrzostwa Polski dla Klas Wojskowych, Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim „Ekstraklasa Wojskowa”, Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Wojskowych oraz Spartakiada Sportowo-Obronna dla Klas Wojskowych.
Uroczyste otwarcie i rozpoczęcie ćwiczeń
Podczas uroczystego otwarcia, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, zaznaczył, że uczestnicy zlotu stanowią elitę wśród szkół, które mogą się pochwalić największym odsetkiem absolwentów wybierających różne formy służby wojskowej.
– Jesteście elitą spośród szkół, które wykazały się największą liczbą absolwentów, podejmujących różne formy służby wojskowej – powiedział.
Kadeci będą szkoleni przez doświadczonych instruktorów z jednostek wojsk operacyjnych, takich jak 2 Brygada Zmechanizowana ze Złocieńca, 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina oraz 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Zakwaterowani są w nowo wybudowanym kompleksie Obozowisko Głębokie na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko. Zaraz po inauguracji, kadeci przystąpili do ćwiczeń na pasie taktycznym i strzelnicy. Grupy realizowały różnorodne zadania, m.in. walkę wręcz, transport skrzyni amunicyjnej oraz pokonywanie przeszkód terenowych.
Rosnąca liczba klas mundurowych w Polsce
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Stanisław Wziątek, przekazał kadetom słowa wicepremiera i szefa MON, Władysława Kosiniaka-Kamysza:
– Jedna z dróg do stania się w przyszłości żołnierzem Wojska Polskiego to nauka w klasie o profilu wojskowym. Wciąż rośnie liczba klas mundurowych w całej Polsce. To potężna siła ludzi gotowych wziąć czynny udział we wzmacnianiu bezpieczeństwa Polski, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ministerstwo Obrony Narodowej aktywnie wspiera funkcjonowanie klas wojskowych, tworząc specjalne programy edukacyjne. W Polsce działa około 1500 takich klas, w których kształci się blisko 30 tysięcy uczniów. Część z nich, po osiągnięciu pełnoletności, wstępuje w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, a po maturze lub studiach zasila różne formacje mundurowe.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?