Ponad pół miliona dzieci w wieku szkolnym ma zaburzenia psychiczne. 1/3 otrzymuje wsparcie w szkole. Etatów dla specjalistów będzie więcej

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Uczniowie w wieku szkolnym potrzebują wsparcia specjalistów w szkołach. Ponad 550 tys. dzieci i młodzieży cierpi na zaburzenia psychiczne. A aż 16 proc. dzieci do 6 roku życia ujawnia zaburzenia rozwojowe.
Uczniowie w wieku szkolnym potrzebują wsparcia specjalistów w szkołach. Ponad 550 tys. dzieci i młodzieży cierpi na zaburzenia psychiczne. A aż 16 proc. dzieci do 6 roku życia ujawnia zaburzenia rozwojowe. Anika Huizinga/Unsplash
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, problem samobójstw wśród nieletnich, przemocy rówieśniczej oraz konieczności edukacji rodziców były tematami posiedzenia Komisji Zdrowia 12 kwietnia 2023. Jak powiedziała wiceminister Marzena Machałek „ponad 550 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat cierpi na zaburzenia psychiczne. Ponad jedna trzecia uczniów otrzymuje w szkołach wsparcie psychologiczno-pedagogiczne”. Zapotrzebowanie na dostępność specjalistów jest dużo większe. Liczba zatrudnionych psychologów ma wzrosnąć o 11 tysięcy w kolejnym roku szkolnym.

Spis treści

Opieka psychologiczno-psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą

Komisja Zdrowia wysłuchała informacji przedstawicieli MEiN i MZ na temat opieki psychologiczno-psychiatrycznej nad dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że ochrona zdrowia psychicznego stanowi duże wyzwanie dla systemu, co szczególnie widać w ostatnich latach.

Kraska zwrócił uwagę, że na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego Polaków wpływ miała pandemia COVID-19, związane z nią ograniczenia oraz tocząca się wojna w Ukrainie. Podkreślił, że resort wdrożył reformę systemu opieki dla dzieci i młodzieży. Zaznaczył, że niezbędne tu są także działania profilaktyczne.

– W to wpisuje się Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025, w którym wskazano 10 zadań do realizacji, w tym zapobieganie zachowaniom samobójczym – powiedział wiceminister.

Przypomniał też o działaniu telefonów zaufania:

  • dziecięcy telefon zaufania – 800 12 12 12,
  • telefon zaufania dla dorosłych – 800 70 22 22.

Podsumowano finansowanie leczenia psychiatrycznego oraz dostępność specjalistów

– Finansowanie psychiatrii dla dorosłych od 2015 r. wzrosło o 286 proc. Jeśli chodzi o psychiatrię dziecięcą wzrost ten od 2019 r. to ponad 407 proc. – poinformował Kraska. Z kolei dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ Dariusz Poznański doprecyzował, że w 2015 r. środki na opiekę psychiatryczną wynosiły 2,4 mld, a obecnie jest to niemal 7 mld.

– Składa się na to zwiększenie finansowania opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. To zwiększenie jest czterokrotne z 250 mln zł na ponad miliard w ciągu pięciu lat. (...) Obecnie barierą jest kwestia dostępności, po prostu kadr medycznych, a nie brak środków finansowych. (...) Jeśli chodzi o psychiatrów dzieci i młodzieży wzrost jest z 345 lekarzy do 555 – ocenił Poznański.

Chodzi o wzrost liczby specjalistów w ciągu 10 lat. Według danych resortu zdrowia wzrosła liczba psychiatrów dla dorosłych z 3,5 tys. do 4,2 tys., ale tylko o 210 wzrosła liczba psychiatrów dziecięcych.

Jak mówił, najważniejszą zmianą w kwestii opieki psychiatrycznej dla osób dorosłych jest pilotaż centrów zdrowia psychicznego.

– Jesteśmy na końcu procedowania rozporządzenia, które w tym roku jeszcze w sposób istotny zwiększy listę podmiotów. Ponad 50 proc. dorosłej populacji, po podpisaniu tego rozporządzenia, będzie miało szanse na objęcie opieką centrum zdrowia psychicznego – poinformował Poznański.

Ponad 550 tys. uczniów ma zaburzenia psychiczne. MEiN kładzie nacisk na zwiększenie wsparcia

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek zwróciła uwagę, że według badań EZOP 16 proc. dzieci do 6. roku życia ujawnia zaburzenia rozwojowe.

– Ponad 550 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat cierpi na zaburzenia psychiczne. Ponad jedna trzecia dzieci otrzymuje wsparcie psychologiczno-pedagogiczne w szkołach – wskazała wiceminister.

Dodała, że według danych NIK 9 proc. dzieci w różnych grupach wiekowych cierpi na zaburzenia psychiczne o nasileniu, które wymaga fachowej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej. – 4-5 proc. to dzieci, u których są wydane orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – podkreśliła Machałek.

W przemówieniu wiceminister mówiła o działaniach MEiN na rzecz poprawy dostępności i jakości pomocy psychologicznej dla dzieci w szkołach. W planach m.in. kształcenie nauczycieli.

Prowadzimy także pilotaż rozwiązań, które systemowo wesprą nauczycieli, aby lepiej diagnozować i udzielać wsparcie dzieciom i młodzieży, czyli opracowaliśmy standardy oceny funkcjonalnej – powiedziała Machałek.

Psychologów i pedagogów w szkołach będzie więcej. Mowa o 11 tysiącach zatrudnionych

Wiceminister poinformowała, że w subwencji oświatowej 13 mld na 64 mld jest skierowanych dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Łącznie, biorąc pod uwagę psychologów, pedagogów i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, to jest 18 mld zł. To są ogromne środki. W tym mieści się coś, co zrealizowaliśmy po raz pierwszy w historii edukacji – określiliśmy standardy zatrudnienia specjalistów w polskich przedszkolach i szkołach – powiedziała wiceszefowa MEiN.

Przypomniała, że od 1 września 2022 r. ponad pół miliarda zł trafiło do szkół i przedszkoli na zatrudnienie specjalistów.

Od 1 września 2022 r. w tak trudnej sytuacji do szkół trafiło ponad 700 mln dodatkowego wsparcia, w tym 520 mln na zatrudnienie dodatkowych specjalistów. Z kolei od 1 stycznia 2023 r. będzie to 1 mld 870 mln zł, a w kolejnym roku będą 3 mld zł, bo będziemy zwiększać liczbę specjalistów – powiedziała wiceminister Machałek.

Wiceminister podkreśliła, że planowane jest zwiększenie liczby etatów w szkołach dla specjalistów. Mowa o zwiększeniu liczby np psychologów o 11 tysięcy.

Dzisiaj mamy wzrost z 22 tys. na 42 tys. zatrudnionych specjalistów w szkołach i przedszkolach. Od przyszłego roku planujemy, że będzie 53 tys. specjalistów – psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów, neurologopedów – podała Machałek.

Specjaliści potrzebni też w przedszkolach

W swojej wypowiedzi wiceminister Machałek dodała, że specjaliści trafiają także do przedszkoli. Nie są to tylko psycholodzy, ale również logopedzi i neurologopedzi.

Mamy bowiem dziś mniej dzieci niedosłyszących, niedowidzących, ale jest za to więcej z zaburzeniami mowy, z problemami neurologicznymi, z przypadkami, gdzie ważne jest wsparcie na jak najwcześniejszym etapie rozwoju dziecka – powiedziała wiceminister

Samobójstwa wśród młodzieży i przemoc rówieśnicza tematem debaty

Posłowie i posłanki w dyskusji zwracali uwagę na skalę samobójstw dzieci i młodzieży oraz na przemoc rówieśniczą w szkołach. Wskazywali także na potrzebę większej podmiotowości dziecka w procesach sądowych oraz na problemy uczniów ze sprostaniem wymogom edukacyjnym.

Uczestniczący w debacie eksperci mówili m.in. o potrzebie edukacji rodziców w kwestii rozmowy ze swoimi dziećmi oraz umiejętności dostrzegania pierwszych niepokojących sygnałów, że z dzieckiem dzieje się coś złego.

– Bardzo często jest też tak, że dziecko jest realizacją naszych aspiracji. Nie pozwalamy dzieciom być dziećmi. (...) Wielkim problemem jest także to, że my Polacy pracujemy niezwykle ciężko i niezwykle długo. Tego czasu zwyczajnie mamy zbyt mało – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego prof. Jarosław Pinkas.

Telefon dla rodziców potrzebujących wsparcia czynny w dni powszednie od godziny 14 do 22. Numer telefonu do ePoradni: 116 123

Twoje dziecko ma problemy? Potrzebujesz wsparcia, ale nie wi...

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji