Poznajcie nasz numer 1 - Społeczną Szkołę Podstawową w Jaśle

Urszula Szarlej-Kuczyńska
Społeczna Szkoła Podstawowa (Jasło, Niegłowicka 174) wybrana najlepszą szkołą w całym województwie w naszym plebiscycie edukacyjny. To miejsce z duszą.

Każdy dzień nauki jest niczym podróż w czasie

Historia tej szkoły sięga roku 1884, kiedy to ówczesny działacz społeczny Marcin Mastej przyczynił się do założenia placówki edukacyjnej w drewnianym budynku w miejscowości Niegłowice. W 1926 roku szkołę umieszczono w oddanym świeżo do użytku budynku w stylu neoklasycystycznym położonym przy ul. Niegłowickiej, gdzie działa do dziś.

Początkowo była to Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle, potem jednak, w 2004 roku, władze miasta zdecydowały o przeniesieniu placówki do nowoczesnego budynku na osiedle Rafinerii. Wtedy społeczność lokalna, będąca w większości absolwentami tej szkoły, rozpoczęła walkę o to, by pozostała ona w dawnym miejscu. Założone zostało Stowarzyszenie Edukacyjno-Regionalne „Nasza szkoła”, a placówka stała się szkołą społeczną.

Nadano jej nazwę: Zespół Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle. Obecnie w skład zespołu wchodzi społeczne przedszkole, powszechnie znane pod nazwą „Adasiowe Przedszkole” oraz Społeczna Szkoła Podstawowa. Obecnie do placówki uczęszcza łącznie 144 uczniów, przedszkolaki podzielone są na trzy oddziały w zależności od wieku. Dzieci i młodzież uczą się w jasnych, przestronnych klasopracowniach wyposażonych w tablice interaktywne. Na bieżąco nabywane są materiały edukacyjne niezbędne w procesie dydaktycznym, zwłaszcza dzieci z trudnościami edukacyjnymi.

Zatrudniani są specjaliści w dziedzinie psychologii, oligofrenopedagogiki itp. Placówka wyróżnia się tym, że nauka dwóch języków nowożytnych rozpoczyna się od klasy pierwszej.

- Budynek naszej szkoły posiada duszę - mówi przedstawiciel placówki.

Przedwojenna architektura powoduje, że każdy dzień nauki jest niczym podróż w czasie. Dopatrzeć się tu można pamiątek przeszłości, a w gabinecie pani dyrektor dumnie stoi ogromny piec kaflowy, którym przed laty ogrzewano szkołę. Zachowały się także płyty winylowe z nagraniem „Pana Tadeusza”.

Najcenniejsza jest jednak piękna kolorowa kronika, w której zapisano informację o wizycie prezydenta Ignacego Mościckiego w tej placówce w 1929 roku. Szkołę otacza mnóstwo zieleni. Na boisku trawiastym odbywają się zajęcia wychowania fizycznego, gdy tylko pozwala na to pogoda. Maluchy tłumnie oblegają nowoczesny plac zabaw i piaskownicę, a starsi uczniowie gimnastykują się na siłowni pośród drzew. To one dają im cień i chłód w upalne dni, a także tworzą dekorację od jesieni, kiedy spadają kasztany i czerwienią się jarzębiny, aż po wiosnę, gdy kwitną jabłonie oraz dumny kasztan, zwiastując nadejście egzaminów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji