Poznajcie nasz numer 1 - Społeczną Szkołę Podstawową w Jaśle

Urszula Szarlej-Kuczyńska
Społeczna Szkoła Podstawowa (Jasło, Niegłowicka 174) wybrana najlepszą szkołą w całym województwie w naszym plebiscycie edukacyjny. To miejsce z duszą.

Każdy dzień nauki jest niczym podróż w czasie

Historia tej szkoły sięga roku 1884, kiedy to ówczesny działacz społeczny Marcin Mastej przyczynił się do założenia placówki edukacyjnej w drewnianym budynku w miejscowości Niegłowice. W 1926 roku szkołę umieszczono w oddanym świeżo do użytku budynku w stylu neoklasycystycznym położonym przy ul. Niegłowickiej, gdzie działa do dziś.

Początkowo była to Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle, potem jednak, w 2004 roku, władze miasta zdecydowały o przeniesieniu placówki do nowoczesnego budynku na osiedle Rafinerii. Wtedy społeczność lokalna, będąca w większości absolwentami tej szkoły, rozpoczęła walkę o to, by pozostała ona w dawnym miejscu. Założone zostało Stowarzyszenie Edukacyjno-Regionalne „Nasza szkoła”, a placówka stała się szkołą społeczną.

Nadano jej nazwę: Zespół Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle. Obecnie w skład zespołu wchodzi społeczne przedszkole, powszechnie znane pod nazwą „Adasiowe Przedszkole” oraz Społeczna Szkoła Podstawowa. Obecnie do placówki uczęszcza łącznie 144 uczniów, przedszkolaki podzielone są na trzy oddziały w zależności od wieku. Dzieci i młodzież uczą się w jasnych, przestronnych klasopracowniach wyposażonych w tablice interaktywne. Na bieżąco nabywane są materiały edukacyjne niezbędne w procesie dydaktycznym, zwłaszcza dzieci z trudnościami edukacyjnymi.

Zatrudniani są specjaliści w dziedzinie psychologii, oligofrenopedagogiki itp. Placówka wyróżnia się tym, że nauka dwóch języków nowożytnych rozpoczyna się od klasy pierwszej.

- Budynek naszej szkoły posiada duszę - mówi przedstawiciel placówki.

Przedwojenna architektura powoduje, że każdy dzień nauki jest niczym podróż w czasie. Dopatrzeć się tu można pamiątek przeszłości, a w gabinecie pani dyrektor dumnie stoi ogromny piec kaflowy, którym przed laty ogrzewano szkołę. Zachowały się także płyty winylowe z nagraniem „Pana Tadeusza”.

Najcenniejsza jest jednak piękna kolorowa kronika, w której zapisano informację o wizycie prezydenta Ignacego Mościckiego w tej placówce w 1929 roku. Szkołę otacza mnóstwo zieleni. Na boisku trawiastym odbywają się zajęcia wychowania fizycznego, gdy tylko pozwala na to pogoda. Maluchy tłumnie oblegają nowoczesny plac zabaw i piaskownicę, a starsi uczniowie gimnastykują się na siłowni pośród drzew. To one dają im cień i chłód w upalne dni, a także tworzą dekorację od jesieni, kiedy spadają kasztany i czerwienią się jarzębiny, aż po wiosnę, gdy kwitną jabłonie oraz dumny kasztan, zwiastując nadejście egzaminów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji