Spis treści
- Matura próbna 2023 z języka angielskiego: arkusze i odpowiedzi
- Co było na maturze próbnej z języka angielskiego w Formule 2023?
- Ile trwa matura próbna z języka angielskiego 2023 i co można wnieść na egzamin?
- Próbna matura z języka obcego w formule 2023 – czy jest obowiązkowa?
- Kiedy odbywa się matura próbna z języka angielskiego (lub innego języka obcego)?
- Jak się przygotować do matury próbnej z języka angielskiego w formule 2023?
- Czy wyniki z matury próbnej są oceniane? Kiedy wyniki?
- Kto będzie zdawał maturę w 2023 roku?
- Matura w formule 2023 – ważne terminy
Matura próbna 2023 z języka angielskiego: arkusze i odpowiedzi
Co było na maturze próbnej z języka angielskiego w Formule 2023?
Z informatorami dotyczącymi wymagań na maturze w formule 2023 można zapoznać się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Opublikowano tam dokładne informacje na temat matury 2023. Znajdują się one pod linkiem.
Maturzyści wiedzą, że na maturze muszą się liczyć m.in. z zadaniem polegającym na przygotowaniu dłuższej formy wypowiedzi. Powtarzają więc jak napisać e-mail czy list w języku angielskim.
I słusznie. Na maturze próbnej 2023 z języka angielskiego uczniowie musieli napisać e-mail do kolegi z Anglii.
Ile trwa matura próbna z języka angielskiego 2023 i co można wnieść na egzamin?
Matura próbna z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym będzie trwała 120 minut. Obejmuje część pisemną, czyli pracę z arkuszem maturalnym i kartą odpowiedzi.
Język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym na egzaminach maturalnych, ale uczniowie mogą także pisać matury próbne z języka:
- francuskiego,
- hiszpańskiego,
- niemieckiego,
- rosyjskiego,
- włoskiego.
Egzamin z języka angielskiego (lub innego obcego nowożytnego) był ostatnim z testów diagnostycznych, do jakich podchodzili licealiści w trakcie wrześniowej matury próbnej 2023.
Próbna matura z języka obcego w formule 2023 – czy jest obowiązkowa?
Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępnia materiały potrzebne do przeprowadzenia testu diagnostycznego w zakresie poziomu przygotowania uczniów klasy IV liceum ogólnokształcącego do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023 z:
- języka polskiego na poziomie podstawowym,
- matematyki na poziomie podstawowym,
- języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym.
Egzamin próbny jest dobrowolny i to szkoła decyduje o tym, czy uczniowie podejdą do testu. O sposobie i terminie przekazania materiałów szkoły zostaną poinformowane przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne do 16 września 2022 roku.
W edycji zimowej, czyli w grudniu, odbędzie się natomiast matura próbna do części pisemnej egzaminu maturalnego w Formule 2023 dla uczniów IV klas liceów z wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach (podstawowym, rozszerzonym, dwujęzycznym).
Kiedy odbywa się matura próbna z języka angielskiego (lub innego języka obcego)?
Matura próbna z języka angielskiego w formule 2023 odbędzie się w roku szkolnym 2022/2023 dwukrotnie. Będzie to edycja jesienna i zimowa:
- 30 września 2022 (piątek) - matura próbna z języka obcego nowożytnego, poziom podstawowy
- 12-22 grudnia - matura próbna z języka obcego nowożytnego, poziom podstawowy i rozszerzony
Dokładne terminy matury próbnej w formule 2023 w grudniu będą podane przez CKE w listopadzie.
Matura próbna jest dobrowolna. Chętne szkoły informują uczniów z wyprzedzeniem o przeprowadzanych egzaminach. CKE rekomenduje, aby matury próbne były przeprowadzane w formie jak najbardziej zbliżonej do oficjalnych egzaminów, które odbędą się w maju, tj.:
- rozpoczęcie pracy z arkuszem o tej samej godzinie,
- czas trwania (język angielski/inny na poziomie podstawowym 120 minut),
- samodzielna praca,
- zapisywanie odpowiedzi na kartach odpowiedzi.
Jak się przygotować do matury próbnej z języka angielskiego w formule 2023?
Uczniowie nie muszą się przygotowywać do matury próbnej. Pełni ona rolę testu diagnostycznego, a więc sprawdzenia aktualnej wiedzy i umiejętności uczniów. To także forma oswojenia młodzieży z charakterem egzaminu i pracą z arkuszem.
CKE przypomina, że arkusz matury próbnej obejmuje całość wymagań egzaminacyjnych, może więc zawierać zadania z obszaru, którego uczniowie jeszcze nie przerabiali. Co ważne, matura próbna dotyczy tylko pisemnej części egzaminu.
Czy wyniki z matury próbnej są oceniane? Kiedy wyniki?
CKE w informacji dotyczącej matur próbnych w formule 2023 podało, że wystawianie ocen za matury próbne jest nieuzasadnione.
Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym (tj. umożliwienia uczniom pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia) – czytamy w informacji dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 5 września 2022 r.
Dostęp do arkuszy matur próbnych będą mieli wszyscy. Testy pojawią się m.in. na stronie CKE w dniu przeprowadzenia egzaminu o godzinie 9.00. Jak informuje CKE, ma to na celu umożliwienie udziału w badaniu diagnostycznym absolwentom oraz uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.
Zasady oceniania będą przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO w dniu następującym po dniu, w którym przeprowadzany był test diagnostycznym godz. 10:00. W przypadku matury próbnej z języka obcego, zasady oceniania zadań będą dostępne 30 września o godzinie 17.00.
Ostateczne wyniki testów zostaną podane przez szkoły w późniejszym czasie, po sprawdzeniu testów diagnostycznych w szkołach.
Kto będzie zdawał maturę w 2023 roku?
Do matury 2023 przystępować będą osoby, które uczęszczały do 8-klasowej szkoły podstawowej, a następnie do 4-klasowego liceum, ale nie tylko oni. Oto osoby, które będą zdawały egzamin dojrzałości w nowej formule:
- Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego,
- Absolwenci ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 roku),
- Osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia).
Matura w formule 2023 – ważne terminy
Dla maturzystów, których obowiązuje matura w formule 2023, ważne są terminy próbnych matur, ale także te, które dotyczą złożenia deklaracji dotyczącej wszystkich zdawanych na maturze przedmiotów. Matura 2023, według zapowiedzi MEiN będzie trudniejsza.
Pierwotnie zadania opracowała dla nas ekspertka z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Ten ośrodek akademicki we Wrocławiu każdego roku kształci ponad 6000 studentów i słuchaczy. Od 17 lat DSW zajmuje 1. miejsce wśród dolnośląskich uczelni niepublicznych, według rankingu „Perspektyw”, 2022. W tym roku uczelnia świętuje jubileusz 25-lecia.