Egzamin ósmoklasisty 2023 - kiedy?
Przypominamy, że w tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się pod koniec maja. Dzięki temu, ósmoklasiści mają o wiele więcej czasu na niezbędne powtórki materiału.
- 23 maja (wtorek) o godzinie 9.00 - egzamin z języka polskiego. Trwa on 120 minut i odbywa się w formie pisemnej.
- 24 maja (środa) o godzinie 9.00 - egzamin z matematyki. Trwa 100 minut.
- 25 maja (czwartek) o godzinie 9.00 - egzamin z wybranego języka nowożytnego. Trwa 90 minut i odbywa się w formie pisemnej.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 zostaną ogłoszone 1 lipca.
Próbny egzamin ósmoklasisty - czy jest obowiązkowy?
Szkoła nie ma prawnego obowiązku przeprowadzenia egzaminów próbnych. Większość jednak decyduje się na nie, nie tylko ze względu na to, że jest to forma sprawdzenia wiedzy opanowanej przez uczniów. Próbny egzamin pozwala ósmoklasistom zapoznać się z procedurami egzaminacyjnymi, formą ułożenia zadań oraz arkuszem egzaminacyjnym.
Uczniowie dobrowolnie więc przystępują do takiego egzaminu, a jego wyniki nie powinny być podstawą do bieżącego oceniania.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2023 - kto o tym decyduje?
O tym, czy szkoła przystąpi do programu Ogólnopolskich Próbnych Egzaminów Ósmoklasisty decyduje dyrektor każdej placówki. Arkusze próbne oferuje wydawnictwo Operon oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna. Zazwyczaj szkoły decydują się przeprowadzić egzamin z wykorzystaniem materiałów tylko jednego z tych organizatorów. Każda szkoła, która zgłosiła chęć udziału w programie, otrzymuje od organizatora arkusze egzaminacyjne. Testy sprawdzane są przez nauczycieli danej placówki.
Próbny egzamin ósmoklasisty - daty
W związku z tym, że egzamin nie jest obowiązkowy, terminy odbywania się egzaminów próbnych nie są nałożone odgórnie. Szkoła musi jedynie dopilnować terminów zgłoszeń, aby móc wziąć udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie.
Takie testy nie są jednak w żaden sposób usystematyzowane prawnie i egzaminy próbne przeprowadza się niezależnie w każdej placówce.