Próbny egzamin ósmoklasisty z wydawnictwem Operon za nami. Terminy, wymagania i opinie ósmoklasistów. Jak uczniowie sobie poradzili?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Próbne egzaminy ósmoklasisty z Operonem już jutro.
Próbne egzaminy ósmoklasisty z Operonem już jutro. Dariusz Bloch/Polska Press
Wydawnictwo Operon od lat organizuje Ogólnopolski Próbny Egzamin dla ósmoklasistów, w którym biorą udział tysiące szkół. W tym roku zaplanowano egzaminy próbne na pierwszy tydzień grudnia. Uczniowie rozpoczęli językiem polskim. W drugim dniu odbył się egzamin z królową nauk, a ostatni dzień egzaminów próbnych przypadał językom obcym. Najczęściej wybierany był język angielski. Gdzie można szukać arkuszy i odpowiedzi do próbnych egzaminów ósmoklasisty z Operonem? Jak uczniowie poradzili sobie z testem? Wyjaśniamy.

Spis treści

Jak uczniom poszedł próbny egzamin ósmoklasisty? Najtrudniejsza matematyka

Próbny egzamin ósmoklasisty z Operonem zakończył się. 8 grudnia uczniowie przystąpili do trzeciego i ostatniego testu – z języka obcego. Jak ósmoklasiści oceniają poziom trudności egzaminu? O języku polskim i angielskim wypowiadali się pozytywnie, jak zwykle najwięcej trudności przysporzyła matematyka. „Mega trudne było”, „Tragedia” – pisali uczniowie w sieci.

Próbny egzamin ósmoklasisty z Operonem w szkołach. Terminy

Próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane przez Operon odbyły się 6–8 grudnia 2022 r. Wzięły w nich udział szkoły, które dokonały zapisu do 31 października 2022 r. Oto harmonogram egzaminów:

Próbny egzamin ósmoklasisty 2022/2023. Gdzie szukać arkuszy i odpowiedzi?

Arkusze z matur próbnych opracowanych przez wydawnictwo Operon są dostępne tylko dla szkół, które wzięły udział w tej edycji egzaminów próbnych z wydawnictwem. Uczniowie nie znajdą odpowiedzi do zadań w sieci. Podobnie było w przypadku próbnych matur organizowanych przez Operon.

- Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – poinformowało Wydawnictwo Operon.

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty 2023 bez egzaminów próbnych?

Egzamin próbny jest formą przygotowania uczniów do tego, na jakich zasadach odbywa się ten ważny test. To możliwość sprawdzenia w warunkach maksymalnie zbliżonych do tych, które ósmoklasiści będą mieć w maju, jak radzą sobie ze stresem, z zarządzeniem czasem, czy też sprawami technicznymi (uzupełnienie karty odpowiedzi).

Bez względu na to, czy uczniowie podchodzą do egzaminów próbnych, muszą napisać ten ostateczny, w maju. Przygotowując się do niego warto:

  • pamiętać o wymaganiach egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów, kiedy powtarza się materiał,
  • przypomnieć sobie obowiązkowe lektury,
  • powtórzyć zasady pisania wypracowania,
  • rozwiązywać zbiory zadań z matematyki przygotowane dla ósmoklasistów,
  • wykonywać zadania ze słuchu i rozumienia tekstu czytanego z języka obcego,
  • utrwalać słówka,
  • przypomnieć sobie jak: napisać maila, zaproszenie czy wpis na bloga po angielsku,
  • rozwiązywać arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat,

Najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty w maju 2023

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla każdego ucznia, który chce ukończyć ostatnią klasę szkoły podstawowej. Jego wynik ma znacznie podczas rekrutacji do szkoły średniej. Uczniowie przez trzy dni zdają egzamin kolejno z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Egzamin ma formę pisemną i odbywa się w szkole, a arkusze egzaminacyjne są sprawdzane przez egzaminatorów z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji