Spis treści
Będą zmiany na uczelniach. Mają zapobiec nadużyciom
Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, w czwartek w Radiu Kraków odniósł się do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nawiązał też do sytuacji na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, gdzie ministerstwo podjęło kroki w celu odwołania rektora prof. Piotra Borka.
– Prace nad nowelizacją są bardzo zaawansowane, mam nadzieję, że będziemy w stanie rozpocząć tę rządową ścieżkę legislacyjną już we wrześniu – powiedział Gdula. /cyt]
Wiceminister zaznaczył, że znowelizowana ustawa ma na celu eliminację patologii, które miały miejsce na uczelniach wyższych.[
COMPONENT {"params":{"id":"26738455"},"component":"single_article"}
Gdula wskazał na liczne przykłady działań rektorów, które budziły wątpliwości.
[cyt]– Ramy prawne muszą chronić dobre obyczaje, a nie skłaniać do odchodzenia od nich – podkreślił wiceminister.
Wyjaśnił, że przyczyny wszczęcia postępowania odwołania prof. Borka z funkcji rektora UKEN są poważne i dobrze udokumentowane.
– Działania nielegalne potwierdzane wyrokami sądu były tolerowane, uchodziły płazem – mówił Gdula o sytuacji na UKEN.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozpoczęło proces odwołania prof. Borka na podstawie art. 432 ustawy o szkolnictwie wyższym, który mówi o „rażącym lub uporczywym naruszaniu prawa”. Aby doszło do odwołania rektora, konieczne jest wydanie opinii przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW). Organy te mają na to 30 dni od momentu otrzymania wniosku.
Rektor Borek oraz kolegium rektorskie uczelni nie zgadzają się z decyzją ministerstwa, podkreślając, że za kadencji prof. Borka poprawiła się sytuacja finansowa uczelni. Komisja Międzyzakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” przy UKEN zwraca uwagę, że za poprzedniej kadencji prof. Borka zwolniono ponad 100 pracowników, co doprowadziło do licznych spraw sądowych, z których osiem zakończyło się już prawomocnymi wyrokami na korzyść zwolnionych pracowników.
Jakie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym?
Projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym jest już gotowy. Zakłada on m.in. odnawianie co trzy lata wpisu uczelni niepublicznej do ewidencji, po uprzedniej weryfikacji przez MNiSW, czy uczelnia dobrze funkcjonuje. Nowelizacja daje również prawo do likwidacji uczelni działających niezgodnie z prawem. Zmiany mają dotyczyć także studiów podyplomowych, które będą podlegać ocenie programowej Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Projekt nowelizacji ma na celu poprawę jakości kształcenia oraz eliminację nieprawidłowości na uczelniach wyższych, co ma przyczynić się do lepszego funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego w Polsce.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?