Reforma edukacji w 2026 r. MEN stawia na nowe kompetencje absolwentów

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak będzie wyglądała polska szkoła od 2026 r.? Zapowiadają się wielkie zmiany. „Otwieramy ważną dla nas debatę o sylwetce absolwenta” – zapowiedziała w piątek minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że absolwenci polskiej szkoły muszą mieć wiedzę, kompetencje i sprawczość.

Spis treści

Reforma edukacji od 1 września 2026 r.

Minister edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej „Profil absolwenta. Przygotowania do reformy 2026” zapowiedziała istotne zmiany
Minister edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej „Profil absolwenta. Przygotowania do reformy 2026” zapowiedziała istotne zmiany PAP/Marcin Obara

Ministerstwo Edukacji Narodowej, zapowiadając reformę edukacji, która ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową, wskazywało, że punktem wyjścia do zmian ma być opracowanie wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE) sylwetki absolwenta polskiej szkoły.

– Dzisiaj otwieramy ważną dla nas debatę dotyczącą sylwetki absolwenta – zapowiedziała podczas konferencji prasowej ministra Nowacka.

Przypomniała, że MEN planuje na 2026 r. reformę podstaw programowych, systemu kształcenia i tego, na co będzie kładziony nacisk.

– Kluczową rozmową jest ta o sylwetce absolwenta – zaznaczyła.

Przeczytaj też: Zwolnienia nauczycieli na horyzoncie? Reforma edukacji wywołuje falę obaw

Jaki ma być absolwent polskiej szkoły?

Podkreśliła, że absolwent i absolwentka polskiej szkoły muszą mieć trzy podstawowe umiejętności: wiedzę, kompetencje i sprawczość.

– Wokół tej triady chcemy teraz konsultować propozycje wypracowane przez Instytut Badań Edukacyjnych – zapowiedziała i zaprosiła wszystkich do udziału w dyskusji.

Podczas prac IBE zorganizował w czerwcu wysłuchanie publiczne. Poinformował wówczas, że chodzi o otwartą, społeczną dyskusję na temat listy kompetencji, jakie powinien mieć każdy absolwent, aby poradzić sobie z wyzwaniami zmieniającego się świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji