Rekrutacja 2023/2024. Jaki kierunek studiów wybrać? Postaw na nowości!

Paulina Szymczewska
123RF
Elektroradiologia, kryminalistyka, doradztwo strategiczne, gastronomia i catering dietetyczny, przedsiębiorczość cyfrowa, sport i turystyka na terenach górskich, biomedycyna – to tylko niektóre z ciekawych nowości, jakie zaoferują w nadchodzącym roku akademickim wyższe uczelnie z naszego regionu. Jeśli wciąż nie możesz się zdecydować, jaki kierunek studiów wybrać, powinieneś zapoznać się z ich ofertą edukacyjną.

ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY - EDUKACJA

Wersja pełnoekranowa - TUTAJ

Uniwersytet Jagielloński w roku akademickim 2023/24 przygotował dwie nowości. Pierwszą z nich jest filologia ukraińska: język – komunikacja – przekład (studia II stopnia). To kierunek, który koncentruje się na trzech kluczowych aspektach: praktycznej znajomości języka ukraińskiego, jego specyfice kulturowej oraz przekładach (w tym również na tłumaczeniach tekstów specjalistycznych). Jest to jedyny w Polsce kierunek, który gruntownie i wszechstronnie kształci tłumaczy języka ukraińskiego.

Drugą nowością na UJ jest elektroradiologia (studia stacjonarne II stopnia). Studenci tego kierunku nauczą się wykonywania badań diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej, a także diagnostyki elektromedycznej (EKG, EEG, EMG itd.). Elektroradiologia jest kierunkiem wyjątkowym – w całym kraju istnieje tylko kilka uczelni wyższych prowadzących studia o podobnym programie.

W odpowiedzi na globalne trendy

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, który w swej ofercie ma co najmniej 65 kierunków studiów i ponad 200 specjalności, także przygotował ciekawe nowości. Są to: kryminalistyka (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne), logistyka (I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne), ekonomia (I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne) oraz visual studies (I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne).

Sprostać rosnącym potrzebom rynku pracy stara się również Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W roku akademickim 2023/2024 uruchomi wiele nowych kierunków studiów I i II stopnia. Wśród nich jest doradztwo strategiczne – unikatowy kierunek będący odpowiedzią na globalne trendy edukacyjne, rozwój rynku pracy oraz transformację przedsiębiorstw. Kolejne nowości to transport i spedycja, nauki społeczne oraz gospodarka energetyczna i zrównoważona transformacja (kierunek adresowany do osób, które działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska chcą realizować, wykonując dobrze płatną pracę).

Znaczna część z nowych kierunków na UEK prowadzonych jest w języku angielskim. Są to m.in.: studia magisterskie ESG w finansach, European banking and insurance in digital environment, International Business, Financial Analytics, Global Human Resource Management, Financial Accounting accredited by ACCA (to nowy, unikatowy w skali kraju kierunek w ofercie UEK) oraz Global Business Services. Ten ostatni jest pierwszym w Polsce kierunkiem przygotowanym we współpracy z firmami sektora usług dla biznesu (GBS).

Wypełnią lukę na rynku edukacyjnym

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie zaoferuje od października ciekawą nowość: kierunek gastronomia i catering dietetyczny (studia inżynierskie) na Wydziale Technologii Żywności. Studia te mają wypełnić lukę na rynku edukacyjnym, która umożliwi młodzieży o wykształceniu średnim i zawodowym (m.in. technik żywienia i usług gastronomicznych) zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy, w tym piastowania stanowisk kierowniczych, w zakładach żywienia zbiorowego, firmach cateringowych czy garmażeryjnych lub do uruchomienia własnej działalności gospodarczej.

Kształcenie potrwa 7 semestrów i skoncentrowane będzie na najbardziej aktualnych trendach na rynku dotyczących m.in.: organizacji i zarządzania w gastronomi, nowoczesnych systemów produkcji potraw i ich dystrybucji, cateringu dietetycznego, obsługi konsumenta, grafiki i carvingu w owocach i warzywach, neurogastronomii, sztuki dekorowania stołów i potraw, gastronomii molekularnej, zasad projektowania nowych produktów spożywczych oraz procesów produkcji potraw, doboru opakowań, dziedzictwa kulinarnego, podstaw dietetyki, przygotowywania potraw i jadłospisów dla osób o szczególnych potrzebach żywieniowych czy kulturowych, przygotowania potraw tradycyjnych i regionalnych.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie od roku akademickiego 2023/24 wprowadza do swej oferty edukacyjnej takie nowości na studiach I stopnia jak przedsiębiorczość cyfrowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie. Pierwszy z tych kierunków daje możliwość zdobycia wyjątkowej w skali kraju wiedzy i umiejętności w zakresie pracy jako menedżer-konsultant e-biznesu, projektowania informacji oraz wpływania na decyzje zakupowe potencjalnych klientów (partnerem kierunku jest firma ASTOR). Natomiast kierunek komunikacja i psychologia w biznesie to świetna propozycja dla tych, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania, komunikacji oraz psychologii z obszarami procesów biznesowych. Partnerem kierunku jest firma GoWork.

Nowością jest również kierunek finanse i rachunkowość – studia II stopnia. Warto przy tym wspomnieć, że WSZiB na tym kierunku kształci jako jedyna uczelnia niepubliczna w Małopolsce.

Uczelnie z Małopolski zapraszają

Swą ofertę edukacyjną poszerzają o atrakcyjne nowości również uczelnie spoza Krakowa. Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (od 1 czerwca będzie nosić nazwę Akademia Tarnowska) zaoferuje w roku akademickim 2023/24 prawie 30 kierunków, w tym kilka nowych: prawo, psychologię oraz technologię i zarządzanie produkcją. Rekrutacja na wszystkie kierunki ruszy 1 czerwca. Dodajmy, że tarnowska uczelnia stara się również o uruchomienie kierunku lekarskiego (złożyła już stosowny wniosek).

Wśród nowych kierunków, na których wkrótce planuje rozpocząć kształcenie Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, znalazły się: kierunek lekarski, psychologia oraz sport i turystyka na terenach górskich. Ten ostatni z nowych kierunków będzie prowadzony wspólnie z krakowską Akademią Wychowania Fizycznego. Program nauczania realizować będą nauczyciele akademiccy z obu uczelni (absolwenci uzyskają dyplom wspólny).

Dodajmy, że nowotarska PPUZ od 1 października będzie nosiła nową nazwę: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu.

Atrakcyjne nowości ma do zaoferowania kandydatom na studia także Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Są wśród nich dwa kierunki: pedagogika resocjalizacyjna (studia I stopnia, licencjackie) z modułami interwencja kryzysowa i socjoterapia oraz bezpieczeństwo wewnętrzne (studia II stopnia, magisterskie) z modułami obrona powszechna i ratownictwo oraz bezpieczeństwo publiczne i kryminologia.

Ponadto oświęcimska uczelnia stara się o uruchomienie kolejnych dwóch nowych kierunków. Pierwszy z nich to energetyka odnawialna i zarządzanie energią – studia inżynierskie z dwoma modułami specjalnościowymi (inżynier inteligentnych systemów energetycznych w budownictwie oraz inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej), a drugi to finanse i rachunkowość – studia magisterskie z dwoma modułami specjalnościowymi: rachunkowość i podatki oraz kadry i płace.

Nowości unikatowe w skali kraju

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ma w tym roku do zaoferowania trzy nowości na studiach I stopnia. To biomedycyna (w języku polskim i angielskim), zrównoważony rozwój i środowisko (w języku polskim) oraz praca socjalna (w języku polskim i angielskim). Także na studiach II stopnia nie zabraknie nowych kierunków: Digital Marketing oraz zrównoważony rozwój w gospodarce (oba w języku polskim).

Podkreślić warto, że biomedycyna to kierunek oferowany zaledwie przez dwie polskie uczelnie – jedną z nich jest właśnie rzeszowska WSIiZ. Uruchomienie tego kierunku to efekt wyjścia naprzeciw zapotrzebowaniu rynku medycznego, który poszukuje specjalistów m.in. z zakresu wiedzy o człowieku, monitorowania badań klinicznych i procedur medycznych. W ramach tego kierunku oferowane są dwie specjalności: biomedycyna eksperymentalna oraz monitorowanie i koordynacja badań klinicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji