Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023 trwa. Te terminy, zasady i etapy zapisów warto znać. Kiedy zaczyna się rekrutacja do przedszkoli?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023. Podajemy terminy, zasady i kryteria zapisów. Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli?
Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023. Podajemy terminy, zasady i kryteria zapisów. Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli? pixabay/ mendling
Rekrutacja do przedszkoli 2022/2023 w niektórych placówkach już się zakończyła, w innych trwa, a w jeszcze innych dopiero się rozpocznie. Jak wyglądają etapy rekrutacji? W jaki sposób zapisać dziecko do przedszkola? Co jest wymagane i jakie są kryteria przyjęcia dziecka do placówki? Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat rekrutacji do przedszkola 2022/2023.

Rekrutacja do przedszkola 2022/2023. Terminy

Rekrutacja do przedszkola 2022/2023 zaczyna się w różnych terminach w zależności od tego, gdzie znajduje się placówka. W niektórych regionach etap przyjmowania wniosków już się zakończył. W innych dopiero się rozpocznie. Poniżej przedstawiamy terminy pierwszego etapu rekrutacji w zależności od konkretnych miejscowości:

  • Warszawa: 22-28 lutego 2022;
  • Kraków: 1-31 marca 2022 (do godz. 16.00);
  • Łódź: 1-15 kwietnia 2022 (do godz. 15.00);
  • Wrocław: od 23 marca 2022 (godz. 12.00) do 30 marca 2022 (godz. 14.00);
  • Poznań: 14 marca (godz. 10.00) do 25 marca 2022;
  • Gdańsk: 7 marca (godz. 12.00) do 18 marca 2022 (godz. 16.00);
  • Szczecin: 1-18 marca 2022;
  • Bydgoszcz: 2-18 marca 2022.

Warto sprawdzić terminy rekrutacji do przedszkoli 2022/2023 na stronach urzędów miast oraz stronach wybranych przez nas placówek. Tam powinny znaleźć się szczegółowe informacje przedstawiające harmonogram rekrutacji. Nie przegapmy daty składania wniosków!

Etapy rekrutacji do przedszkoli 2022/2023. Jaki zapisać dziecko do przedszkola krok po kroku

Rekrutacja do przedszkoli odbywa się w poszczególnych etapach. W zależności od konkretnego regionu ustalane są terminy składania wniosków czy ogłoszenia wyników rekrutacji. Co musi jednak zrobić rodzic, by zapisać dziecko do przedszkola?

  1. Na początku wybieramy interesujące nas placówki (maksymalnie trzy). Dowiadujemy się, kiedy jest rekrutacja do przedszkola lub przedszkoli.
  2. Składamy wniosek o przyjęcie do przedszkola. Najczęściej można złożyć go internetowo. Pamiętajmy jednak, by wskazać odpowiednią kolejność placówek. Jako pierwsze zaznaczamy to przedszkole, które interesuje nas najbardziej. Jeśli rekrutacja online nie jest możliwa, trzeba wybrać się do placówki i na miejscu wypełnić wszystkie wymagane dokumenty.
  3. Następnie czekamy na opublikowanie listy zakwalifikowanych kandydatów (najczęściej pojawiają się one w maju). Jeśli dziecko nie dostało się do wybranej placówki, możliwe że zostanie przyjęte do przedszkola drugiego lub trzeciego wyboru.
  4. Składamy oświadczenie, w którym wyrażamy wolę przyjęcia dziecka do konkretnej placówki.
  5. Następnie czekamy na ostateczną listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.

Kryteria przyjęcia do przedszkola, które trzeba spełniać

Rodzic, który ubiega się o przyjęcie dziecka do konkretnej placówki, otrzymuje punkty, które na końcu są sumowane i stanowią podstawę do przyjęcia lub odrzucenia konkretnego kandydata. Jakie są kryteria przyjęcia do przedszkola? W zależności od konkretnego regionu mogą być one różne. Zasadniczo bierze się jednak pod uwagę:

  • Miejsce zameldowania;
  • Miejsce odprowadzania podatku;
  • Odległość przedszkola od miejsca zamieszkania;
  • Sytuację, gdy dziecko jest wychowywane przez jednego z rodziców;
  • Pochodzenie z rodziny wielodzietnej;
  • Posiadanie przez dziecko orzeczenia o niepełnosprawności.

Rekrutacja do przedszkola 2022/2023. Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Podstawowym dokumentem, który należy złożyć w trakcie rekrutacji do przedszkola, jest oczywiście wniosek o przyjęcie dziecka do placówki. Można także złożyć dodatkowe dokumenty, np.:

  • Samodzielnie napisane oświadczenie o wielodzietności rodziny;
  • Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności (jeśli niepełnosprawne jest dziecko lub któryś z członków rodziny);
  • Prawomocny wyrok sądu rodzinnego (który stwierdza rozwód lub separację) albo akt zgonu rodzica, a także oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Oświadczenie dostaniesz w przedszkolu albo urzędzie gminy lub miasta. Możesz je też napisać samodzielnie;
  • Dokument, który potwierdza, że dziecko wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Szczegółowa lista wymaganych dokumentów w rekrutacji do przedszkola 2022/2023 powinna znaleźć się na stronie konkretnej placówki.

Wiosenne porządki w dziecięcej szafie?

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji