Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024. Sprawdź, kiedy składać podanie, jakie są etapy rekrutacji i ile szkół można wybrać

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Podanie o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej będzie można złożyć już w maju. Dokładne terminy zostaną podane przez kuratoria. Ile szkół może wybrać uczeń? Jakie dokumenty są potrzebne i kiedy będą wyniki rekrutacji?
Podanie o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej będzie można złożyć już w maju. Dokładne terminy zostaną podane przez kuratoria. Ile szkół może wybrać uczeń? Jakie dokumenty są potrzebne i kiedy będą wyniki rekrutacji? Wojciech Wojtkielewicz
Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jaką szkołę średnią wybrać? Nad tym zastanawiają się uczniowie ósmych klas szkół podstawowych oraz ich rodzice. Przed ósmoklasistami jeszcze majowy egzamin, ale o wyborze szkoły decydują dużo wcześniej. Zwłaszcza że rekrutacja do szkół średnich jest kilkuetapowa. Kiedy należy składać podanie do szkoły średniej? Ile szkół można wybrać? W tym tekście zamieściliśmy najważniejsze informacje o rekrutacji do szkół na rok szkolny 2023/2024.

Spis treści

Jak przebiega rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024?

Rekrutacja do szkoły średniej jest kilkuetapowa i rozpoczyna się już w maju. O przyjęciu do szkoły decyduje liczba uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa.

Pamiętaj! O przyjęciu do szkoły nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko suma uzyskanych punktów. Podanie należy jednak złożyć w terminie.

Sposób przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym został określony w Rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Maksymalna liczba punktów, które można uzyskać to 200, w tym za świadectwo można uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Kiedy składać podanie do liceum i technikum? Zasady rekrutacji

Terminy otwarcia rekrutacji do szkół średnich ustala kuratorium danego województwa. W większości szkół rekrutacja rozpoczęła się 15 maja (poniedziałek) i potrwa do 19 czerwca. Wyjątek stanowi województwo łódzkie. Inne terminy dotyczą także kandydatów ubiegających się o miejsce w szkołach i oddziałach dwujęzycznych, sportowych czy artystycznych, gdzie wymagane jest przeprowadzenie testu sprawności fizycznej lub predyspozycji językowych itp.

Dla przykładu na stronie kuratorium oświaty we Wrocławiu, w zakładce „Rekrutacja” zostało opublikowane rozporządzenie, z którego wynika, że uczniowie w woj. dolnośląskim mogą składać podania o przyjęcie do klas I publicznych: czteroletnich liceów ogólnokształcących, pięcioletnich techników, trzyletnich branżowych szkół I stopnia od 15 maja. Natomiast uzupełnienie podań o świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty można będzie rozpocząć 23 czerwca.

W dokumencie są też informacje dotyczące terminów do innych typów szkół i oddziałów. Podobne informacje znajdują się na stronach wszystkich kuratoriów. Wybierz kuratorium i sprawdź terminy i zasady rekrutacji dla twojego województwa:

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, kiedy pełniło funkcję Gimnazjum Męskiego. Zdjęcie datowane na okres 1920-1939.

Najstarsze licea ogólnokształcące w Polsce. Te mury pamiętaj...

Do ilu szkół średnich można złożyć dokumenty i jakie są etapy rekrutacji 2023/2024?

Większość ósmoklasistów w Polsce może wziąć udział w rekrutacji do maksymalnie trzech szkół ponadpodstawowych, chyba że dany samorząd ustali inaczej np. w Warszawie uczniowie nie mają takiego limitu. Etapy rekrutacji można podzielić na:

  • otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
  • uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
  • uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
  • podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.

W przypadku osób, które starają się o miejsce w szkole dwujęzycznej lub oddziale dwujęzycznym, a także na kierunkach, w których wymagana jest odpowiednia sprawność fizyczna, rekrutacja jest rozbudowana o dodatkowe etapy np. sprawdzian kompetencji językowych.

Co ważne, w ramach wybranych szkół warto wybrać więcej klas. Na przykład:

  • 1 klasa (wymarzona)
  • 2 klasa (też fajna)
  • 3 - 4 klasa (na wszelki wypadek)

Może się okazać, że uczeń nie dostanie się do wymarzonej klasy np. biologiczno-chemicznej, ale jego punkty pozwolą na umieszczenie go w klasie o innym profilu w tej samej szkole. Ostateczny skład klas w szkołach średnich będzie wiadomy po rekrutacji uzupełniającej. Być może uczniowie dostaną możliwość przeniesienia do innej klasy w późniejszym etapie rekrutacji.

Pamiętajmy, że w roku szkolnym 2023/2024 o przyjęcie do szkół będzie się ubiegało więcej uczniów. Półtora rocznika to wyzwanie dla szkół, ponieważ brakuje kadry, a także miejsca. MEiN wystosowało tymczasowe rozwiązania, które mają ułatwić organizację nauki. Jednak duża liczba kandydatów to także większa konkurencja, dlatego warto przemyśleć wybór szkoły, ale też nie ograniczać się i wybrać maksymalną liczbę placówek oraz oddziałów (klas).

Kiedy rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023?

Nabór do szkół ponadpodstawowych zazwyczaj rozpoczął się w połowie maja. Podanie jest pełne dopiero po uzupełnieniu go o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty i świadectwo szkolne.

Jakie dokumenty trzeba złożyć do szkoły średniej?

Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:

  • wniosku o przyjęcie,
  • zaświadczeniu o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
  • świadectwa ukończenia ósmej klasy.

Co ważne, dyrektor szkoły podstawowej poświadcza zgodność z oryginałem maksymalnie trzech kopii świadectwa ukończenia podstawówki oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Warto zaznaczyć, że w przypadku szkół branżowych rekrutacja może się różnić w zależności od wybranego kierunku, np. może być wymagane zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu.

Egzamin ósmoklasisty. Harmonogram i termin podania wyników w 2023 roku

Egzamin ósmoklasisty zaplanowano w dniach 23-25 maja (język polski, matematyka, język angielski), a jego wyniki uczniowie otrzymają dopiero 6 lipca. Wtedy powinni jak najszybciej dodać zaświadczenie do podań, które złożyli.

Kiedy odbywa się egzamin ósmoklasisty w 2023 roku? Poznaj terminy i najważniejsze informacje o egzaminie: daty publikacji arkuszy, odpowiedzi i wyników.

Egzamin ósmoklasisty 2023: polski, matematyka, angielski. Ar...

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie