Spis treści
Nowe wyzwania dla szkół związane z dużą liczbą kandydatów
Ta sytuacja może doprowadzić do dużych zmian w polskich szkołach. Tysiące placówek stanie przed wyzwaniem przyjęcia po raz drugi znacznie większej liczby uczniów niż dotychczas. Może to doprowadzić do konieczności wydłużenia czasu pracy szkół i wprowadzenia systemu zmianowego. Większa liczba uczniów w placówkach pociąga za sobą konieczność powiększenia kadry nauczycielskiej, a niekiedy i wynajmu dodatkowych sal.
– Sytuacja jest trudna. Klasy są bardzo liczne – jest to niekiedy więcej niż 34 osoby. W takich warunkach trudno o koncentrację i efektywną naukę. Dla tak dużych oddziałów konieczne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz kadry nauczycielskiej. Część placówek adaptuje wszystkie gabinety w swoim obiekcie, które można dostosować do prowadzenia zajęć – opowiada Bogumiła Mandat, dyrektor XV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
– Jeśli chodzi o kadrę pedagogiczną, widać, że na rynku brakuje nauczycieli przedmiotów ścisłych: w szczególności matematyków i fizyków. W tej chwili prawie wszyscy nasi nauczyciele mają 1,5 etatu. Trzeba przyznać, że obecnie nauczyciele są bardzo obciążeni swoimi obowiązkami – dodaje dyrektorka.
Jak podkreśla – sporym problemem jest także duża rotacja uczniów. W trakcie roku szkolnego okazuje się, że oferta placówki nie pokrywa się z oczekiwaniami młodych ludzi, dlatego podejmują decyzję o zmianie. W takim przypadku potrzeba czasu na adaptację.
MEiN proponuje godziny ponadwymiarowe i nowe lokalizacje do przeprowadzania lekcji
Każdy z kandydatów powinien być przyjęty, aby mógł realizować obowiązek nauki. Uczniowie muszą bowiem do 18. roku życia uczęszczać do szkoły. Do wyboru mają 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika, 3-letnie szkoły branżowe I stopnia i 3-letnie szkoły specjalne.
W związku z nadchodzącymi problemami MEiN wprowadza zmiany w Karcie nauczyciela i Prawie oświatowym. Chodzi o wprowadzenie przepisu pozwalającego na przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych w trakcie trwania roku szkolnego 2023/2024, jeśli uczy w liceum, szkole branżowej I stopnia lub technikum. Zmiany dotyczą bowiem szkół, które odczują kumulację roczników.
Ponadto nowelizacja ustawy Prawo oświatowe, która ma polegać na stworzeniu dodatkowych miejsc do realizacji działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Jak zatem będzie wyglądała tegoroczna rekrutacja? Można się spodziewać, że rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta niż w poprzednich latach. O przyjęciu do szkoły decydują bowiem:
- wynik egzaminu ósmoklasisty,
- oceny i wyróżnienie na świadectwie,
- działalność w szkolnym wolontariacie,
- udział w konkursach,
- osiągnięcia artystyczne i sportowe,
- wyniki dodatkowych sprawdzianów organizowanych przez szkoły.
W województwie łódzkim rekrutacja ruszyła już w kwietniu, ale w większości województw rozpoczęła się w maju. W większości szkół rekrutacja rusza 15 maja 2023. Wnioski można składać do 19 czerwca. W przypadku szkół i oddziałów dwujęzycznych do 19 maja.
Czas na uzupełnianie wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty kandydaci mają z kolei od 23 czerwca do 12 lipca. Pomiędzy 14 a 21 lipca szkoły ogłoszą listę zakwalifikowanych, a wówczas przyszli uczniowie muszą potwierdzić wolę, czyli chęć przyjęcia. Po ich akceptacji między 21 a 31 lipca placówki opublikują listę przyjętych i nieprzyjętych.
Do składania wniosków używać można specjalnego elektronicznego systemu Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN, który umożliwia przeprowadzenie rekrutacji online. Większość szkół przyjmuje wnioski wyłącznie tą drogą elektroniczną.
– W poprzednim roku liczba uczniów klas 8 wynosiła ok. 495 tysięcy, a z elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych firmy VULCAN skorzystało ponad 320 tysięcy uczniów, czyli ok. 65 proc. wszystkich uczniów w Polsce. Prowadzenie tego procesu online to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu zarówno dla uczniów i ich rodziców, jak i szkół – mówi Dorota Kędzierska product owner z VULCAN.
Takich wyborów dokonywała młodzież w 2022 roku
W ubiegłym roku z pomocą systemu Nabór Szkoły ponadpodstawowe VULCAN do techników dostało się ponad 100 tysięcy uczniów, z kolei do szkół branżowych – blisko 30 tysięcy. Reszta wybrała licea ogólnokształcące.
W technikach najpopularniejsze były następujące kierunki:
- technik informatyk – wybrało go przeszło 12 tysięcy osób,
- technik logistyk (8 tys.),
- technik żywienia i usług gastronomicznych (ponad 7,2 tys.).
Wśród kandydatów do szkół branżowych popularnymi kierunkami były:
- mechanik pojazdów samochodowych (ponad 4,1 tys.),
- kucharz (ponad 2,2 tys.),
- fryzjer (blisko 2,2 tys.).
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?