Rekrutacja do szkoły średniej równie problematyczna jak rok temu? Absolwentów klas ósmych będzie jeszcze więcej

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Rekrutacja do szkoły średniej równie problematyczna co rok temu? "Może być gorzej"
Rekrutacja do szkoły średniej równie problematyczna co rok temu? "Może być gorzej" Pawel Miecznik/zdjęcie ilustracyjne
Tegoroczne poszukiwania szkoły średniej niejednemu mieszkańcowi Poznania i powiatu poznańskiego spędziły sen z powiek. Wielu uczniów nie tylko nie dostało się do wymarzonej szkoły, ale nie było dla nich miejsc w żadnej placówce. Okazuje się, że sytuacja może powtórzyć się także w przyszłym roku. Co warto wiedzieć?

W tym roku w całej Wielkopolsce do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 52 277 uczniów, w tym 743 obywateli Ukrainy. W zeszłym liczba ta była znacznie mniejsza i wynosiła 35 679 osób. Taka różnica wynika przede wszystkim z faktu, że w tegorocznej rekrutacji poza uczniami z Ukrainy brali udział urodzeni w 2007 oraz 2008 roku. W 2014 roku do podstawówek poszły bowiem siedmiolatki i połowa rocznika sześciolatków.

Podwójny rocznik zdaje do szkół średnich

Okazuje się, że w przyszłym roku nie dość, że sytuacja może się powtórzyć, to prawdopodobnie będzie jeszcze trudniej znaleźć miejsce w wymarzonej placówce.

– Już teraz wiemy, że w przyszłym roku będzie o 30-40 proc. więcej absolwentów klas ósmych. Ten rok był bardzo problematyczny - szczególnie dla zespołów szkół. Lekcje mamy do godz. 19 każdego dnia i nie jesteśmy w stanie przeprowadzić ich więcej. Do współpracy powinny szerzej zaangażować się licea ogólnokształcące – mówi Tomasz Szlapiński, dyrektor Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu.

Znów zabraknie miejsc w szkołach?

Przypomnijmy, w Poznaniu i powiecie poznańskim do wybranej szkoły zakwalifikowało się 9366 uczniów: 4182 do liceów, 3878 do techników i 1306 do szkół branżowych I stopnia. W rekrutacji uzupełniającej udział wzięło 3 854 uczniów, którzy na pierwszym etapie nie dostali się do żadnej klasy. W sierpniu okazało się, że 1246 osób nie zostało nigdzie przyjętych, w tym 782 z nich było mieszkańcami Poznania. Miasto zapewniło jednak, że znajdzie klasy dla osób, które nie dostały się do żadnej placówki. Jak będzie w tym roku?

Katarzyna Plucińska, kierowniczka II Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydział Oświaty UMP poinformowała, że miasto corocznie, w każdej rekrutacji, przygotowuje dla uczniów liczbę oddziałów i miejsc, która jest proporcjonalna do populacji danej liczby absolwentów z uwzględnieniem progu rezerwowego.

– W ostatniej rekrutacji stworzonych zostało ponad 10 tys. miejsc w poznańskich szkołach, a miniony rok szkolny w Poznaniu ukończyło ponad 5 tys. ósmoklasistów. Miasto przygotowuje się do rozmów ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu, podczas których będzie namawiało do odpowiedzialnego przygotowania oferty rekrutacyjnej na rok szkolny 2023/2024 – wytłumaczyła.

Terminy rekrutacji w 2023 roku

Na ustalenie terminu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, kurator oświaty ma czas do 31 stycznia 2023 roku.

– Wielkopolskiemu Kuratorowi Oświaty bardzo zależy na możliwym skróceniu czasu oczekiwania na ostateczne rozstrzygnięcie postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego – informuje rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty Magdalena Miczek.

Jednocześnie wyjaśnia, iż o liczbie miejsc w oddziałach, liczbie tych oddziałów oraz liczbie szkół ponadpodstawowych decyduje organ prowadzący szkołę, np. Miasto Poznań, Powiat Poznański - nie kurator oświaty.

– Oznacza to, że liczba absolwentów szkół podstawowych jest organom prowadzącym znana, ponieważ jest przez nie monitorowana i powinna być wyznacznikiem do przygotowania oferty edukacyjnej na dany rok szkolny – podkreśliła.

Egzamin ósmoklasisty jest niezbędny, aby uczeń mógł dostać się do szkoły średniej. W przyszłym roku zostanie on przeprowadzony 23-25 maja, z kolei termin dodatkowy przypada 12-14 czerwca. Uczniowie zostaną poinformowani o wynikach 6 lipca.

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Portal Edukacyjny Perspektywy opublikował najnowszy ranking najlepszych uczelni w Polsce. W najbardziej prestiżowym zestawieniu uczelni akademickich pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził zeszłorocznego lidera - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Trzecie miejsce w tegorocznym rankingu zajęła Politechnika Warszawska. Jak wypadły szkoły wyższe z Poznania? Gdzie warto studiować w stolicy Wielkopolski? Oto najlepsze uczelnie w Poznaniu. Przejdź do galerii i sprawdź, które miejsce zajęły w rankingu Perspektywy 2022 --->

Najlepsze uczelnie w Poznaniu. Sprawdź najnowszy ranking szk...

Gdzie w Poznaniu najlepiej biorą ryby? Co leci z kranów w stolicy Wielkopolski? Gdzie można spotkać najfajniejsze laski? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie, przeglądając naszą galerię najlepszych memów i demotywatorów o Poznaniu. W tym mieście czasem jest śmieszno, czasem straszno, ale nigdy nudno. Zobaczcie i przekonajcie się sami!Przejdź dalej i zobacz kolejne memy i demotywatory --->

Oto 30 najlepszych memów o Poznaniu. Czasem śmieszno, czasem...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji