ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY - EDUKACJA
Uniwersytet Jagielloński w nadchodzącym roku akademickim 2023/24 przygotował łącznie blisko 17 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych – dla obywateli polskich. Na cudzoziemców czeka natomiast prawie 2,6 tys. miejsc. Najstarsza uczelnia w Polsce oferuje 127 kierunków na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich oraz 140 kierunków na studiach II stopnia.
Które z nich są najbardziej oblegane? Są to nieodmiennie psychologia, prawo, filologia angielska i kierunek lekarski. Trudno się również dostać – z uwagi na dużą liczbę kandydatów na jedno miejsce – na ekonomię, japonistykę, kierunek lekarsko-dentystyczny oraz na finanse, bankowość, ubezpieczenia.
Rekrutacja na studia w roku akademickim 2023/24 na UJ będzie prowadzona elektronicznie. Kandydaci na studia I stopnia oraz na jednolite studia magisterskie będą mogli aplikować na wybrane kierunki od 1 czerwca. Pierwsza tura rekrutacji ma potrwać do 9 lipca, natomiast wyniki zostaną ogłoszone w dniach 17–19 lipca.
1 czerwca rusza z rekrutacją również Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. W ofercie tej uczelni znajdzie się co najmniej 65 kierunków studiów i ponad 200 specjalności. Na kandydatów czeka 10,5 tys. miejsc.
Bazując na statystykach z poprzednich lat, można się spodziewać, że największym zainteresowaniem będą się cieszyć kierunki: psychologia (jednolite studia magisterskie), filologie (zwłaszcza filologia angielska), design, digital design, grafika, prawo, administracja, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, dziennikarstwo oraz kryminalistyka. Dodajmy, że to właśnie debiutująca w rekrutacji śródrocznej kryminalistyka cieszyła się największą popularnością wśród kandydatów.
Rekrutacja 2023/2024: studia po polsku i po angielsku
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, który tegoroczną rekrutację przeprowadzi w terminie od 1 czerwca do 12 lipca, oferuje 31 kierunków polskojęzycznych oraz łącznie 7 angielskojęzycznych. Dla kandydatów przygotowano łącznie 4964 miejsca na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia (z czego na stacjonarnych I stopnia – 2285 miejsc, a na niestacjonarnych I stopnia – 780 miejsc).
Jest w czym wybierać – od architektury krajobrazu, poprzez bioinformatykę i analizę danych, dietetykę, ekonomię, geodezję i kartografię, leśnictwo, transport i logistykę, weterynarię, zarządzanie, zootechnikę, aż po inżynierię mechatroniczną, browarnictwo i słodownictwo czy tegoroczną nowość: gastronomię i catering dietetyczny. Także kandydaci, chcący studiować na URK w języku angielskim, mają w czym wybierać. Czekają na nich m.in. kierunki Agriculture i Food Processing, Safety and Quality.
Krakowska uczelnia rolnicza szacuje, że podczas tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem będą cieszyć się – podobnie jak w latach ubiegłych – takie kierunki jak weterynaria, etologia i psychologia zwierząt, dietetyka oraz transport i logistyka.
Ponad półtora tysiąca miejsc na 16 kierunkach zaoferuje w nadchodzącym roku akademickim Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Rekrutację na studia polskojęzyczne uczelnia rozpocznie 1 czerwca, natomiast nabór na studia anglojęzyczne już trwa.
Jest w czym wybierać: psychologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, digital media (to pierwsza trójka najbardziej obleganych kierunków), archiwistyka, filozofia, historia, muzyka kościelna, nauki o rodzinie, pedagogika, praca socjalna, prawo kanoniczne czy zarządzanie dziedzictwem. Na uwagę zasługują też programy w języku angielskim: Philosophy (studia I stopnia), Philosophy, Ethics and Religion (specjalność na II stopniu) oraz Communication and Media Studies (specjalność na I stopniu).
Ciekawe kierunki studiów: od lingwistyki dla biznesu po aktorstwo
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w nadchodzącym roku akademickim zaoferuje 27 kierunków na studiach I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich. Wśród nich są np.: aktorstwo, fizjoterapia, pielęgniarstwo, kierunek lekarski, prawo, psychologia, administracja, bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, informatyka i ekonometria, kryminologia, ratownictwo medyczne czy zarządzanie.
Na podstawie wyników ubiegłorocznej rekrutacji KAF spodziewa się największego zainteresowania studiami na kierunkach: psychologia, prawo, kierunek lekarski, pielęgniarstwo, aktorstwo, architektura oraz informatyka i ekonometria.
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia rekrutację na nadchodzący rok akademicki rozpoczęła już w kwietniu (potrwa ona do 26 września). Kandydaci mogą wybierać spośród kierunków takich jak np.: dietetyka, kosmetologia, kosmetologia dla praktyków, fizjoterapia czy dietetyka i ekologiczna żywność.
Kandydatom, chcącym studiować w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, uczelnia umożliwia rekrutację online. Rozpoczęła się ona już w połowie maja. Można wybierać spośród wielu kierunków na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Do wyboru są np.: informatyka, marketing cyfrowy, logistyka, przedsiębiorczość cyfrowa oraz komunikacja i psychologia w biznesie.
Akademia Ignatianum w Krakowie w nadchodzącym roku akademickim planuje przyjąć ponad 1,5 tys. nowych studentów. Zaoferuje im 14 kierunków na studiach pierwszego stopnia, jednolitych magisterskich oraz drugiego stopnia. Rekrutacja odbywa się elektronicznie. Bazując na statystykach z ubiegłych lat można się spodziewać, że najwięcej kandydatów zgłosi się na kierunki: psychologia, filologia angielska, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
W ofercie edukacyjnej Akademii Ignatianum nie zabrakło także nowości. Są nimi kierunki logopedia (jednolite studia magisterskie w trybie stacjonarnym) oraz zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych (studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne). Ponadto na kierunku pedagogika (I st.) będzie dostępny nowy zakres kształcenia: poradnictwo i pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
W krakowskiej Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera pierwsza tura rekrutacji na studia I stopnia rozpoczęła się już 9 maja i potrwa do 25 lipca. Uczelnia ma w swojej ofercie edukacyjnej starannie opracowane kierunki, które odpowiadają na potrzeby współczesnego rynku pracy. Są to: Game design, grafika reklamowa i multimedia, lingwistyka dla biznesu, skandynawistyka (studia filologiczno-biznesowe), zarządzanie strategiczne i sztuka cyfrowa.
Rekrutacja 2023/2024: studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie
Na brak atrakcyjnej oferty edukacyjnej nie mogą też narzekać osoby chcące studiować poza Krakowem. Przykładowo Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu (od 1 października będzie nosiła nazwę Akademia Nauk Stosowanych) oferuje 15 kierunków studiów – licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Wśród nich są np.: architektura, dietetyka, filologia angielska, fizjoterapia, gospodarka przestrzenna, informatyka ekonomiczna, kosmetologia, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, sport czy turystyka i rekreacja.
Na uwagę zasługują także nowości, które nowotarska PPUZ planuje wkrótce uruchomić. To kierunek lekarski, psychologia oraz sport i turystyka na terenach górskich (ten kierunek będzie prowadzony wspólnie z krakowską Akademią Wychowania Fizycznego).
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu rozpoczęła tegoroczną rekrutację 22 maja (potrwa ona do końca września). Kandydaci będą mogli wybrać spośród 18 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich z dziedzin nauk medycznych, inżynieryjno-technicznych, humanistycznych oraz społecznych, w formie stacjonarnej (bezpłatnej) i niestacjonarnej.
Jak podaje uczelnia, największym powodzeniem co roku cieszą się kierunki z dziedzin nauk medycznych oraz inżynieryjno-technicznych. Mocno oblegana jest także pedagogika. Można się spodziewać, że kandydatów na studia zainteresują nowości MUP. Są to kierunki: pedagogika resocjalizacyjna (I st.) z modułami interwencja kryzysowa i socjoterapia oraz bezpieczeństwo wewnętrzne (II st.) z modułami obrona powszechna i ratownictwo oraz bezpieczeństwo publiczne i kryminologia.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie rekrutacja na rok akademicki 2023/24 rozpoczęła się już w kwietniu i potrwa do końca lipca, zaoferuje natomiast kandydatom 13 kierunków na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich (w tym pięć prowadzonych również w języku angielskim) oraz pięć kierunków na studiach II stopnia (w tym dwa po angielsku).
Wśród kierunków, z których rzeszowska WSIiZ jest znana i rozpoznawana, są m.in.: informatyka, zarządzanie, logistyka, Aviation Managment, kosmetologia i grafika komputerowa.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?