Spis treści
- Jakie są terminy rekrutacji do placówek 2023/2024?
- Kiedy rusza rekrutacja do żłobków 2023/2024?
- Kiedy jest rekrutacja do przedszkoli 2023/2024? Najważniejsze terminy
- Rekrutacja do podstawowych szkół publicznych 2023/2024
- Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024
- Rekrutacja do szkół branżowych I stopnia 2023/2024
Jakie są terminy rekrutacji do placówek 2023/2024?
System rekrutacji nie jest jednorodny. Terminy i warunki zapisów różnią się w zależności od placówki, ale też w wielu przypadkach od regionów. Aby nie przeoczyć terminów i żeby przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, w jednym miejscu zebraliśmy informacje dotyczące rekrutacji do żłobków, przedszkoli, a także szkół podstawowych, szkół średnich, czyli liceów i techników oraz do szkół branżowych.
Kiedy rusza rekrutacja do żłobków 2023/2024?
Kiedy można zapisać dziecko do żłobka? Jak przebiega rekrutacja do żłobków? Czy publiczne placówki są tańsze niż żłobki prywatne? W jakim wieku musi być dziecko, aby zostało przyjęte do żłobka? Co żłobki biorą pod uwagę, ustalając kolejność przyjęcia dzieci?
Zasady przyjęć i terminy rekrutacji do żłobków określają samorządy, które są organami prowadzącymi placówki publiczne albo samodzielnie określają je same placówki, jeśli są to żłobki prywatne.
Warto więc zawczasu sprawdzić strony internetowe placówek, które bierzemy pod uwagę, witryny internetowe urzędów gmin lub miast, które prowadzą żłobki publiczne. Szczegółowe informacje można otrzymać też telefonicznie albo jeśli wybierzemy się do placówki osobiście. W tym ostatnim przypadku można też na miejscu pobrać odpowiednie wnioski, chyba że rekrutacja odbywa się wyłącznie za pomocą systemu elektronicznego.
Kiedy jest rekrutacja do przedszkoli 2023/2024? Najważniejsze terminy
Terminy rekrutacji do przedszkoli różnią się od siebie w zależności od regionu. Zwykle zapisy do przedszkoli odbywają się w lutym i marcu. Terminy rekrutacji do przedszkoli są jednak inne w zależności od miasta. Poniżej podajemy daty zapisów w zależności od regionu:
- Warszawa: od 7 marca 2023 roku;
- Kraków: od 1 do 21 marca 2023 roku;
- Wrocław: od 22 marca (godz. 12.00) do 29 marca 2023 (godz. 15.00);
- Poznań: od 14 do 25 marca 2023;
- Szczecin: od 6 do 24 marca 2023;
- Łódź: od 5 do 20 kwietnia 2023 (godz. 15.00);
- Gdańsk: od 1 marca (godz. 12.00) do 15 marca 2023 (godz. 16.00)
- Bydgoszcz: od 20 marca (godz. 8.00) do 4 kwietnia (godz. 00.00)
- Lublin: od 27 lutego (godz. 8.00) do 10 marca (godz. 15.00);
- Białystok: od 27 lutego do 10 marca 2023 (godz. 15.00).
Rekrutacja do podstawowych szkół publicznych 2023/2024
Szkoła podstawowa w sąsiedztwie, czy upatrzona podstawówka poza tzw. obwodem ucznia? Rodzice już teraz zastanawiają się, do jakiej szkoły zapisać wrześniowego pierwszoklasistę. Kiedy rozpoczynają się zapisy do szkół podstawowych? Na jakich zasadach odbywa się rekrutacja w podstawówkach? Czy dziecko może nie zostać przyjęte do żadnej szkoły? Co robić, jeśli w wybranej szkole zabraknie miejsc?
Do klasy I publicznej szkoły podstawowej z urzędu przyjmowane są dzieci mieszkające w obwodzie tej szkoły. Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko do szkoły obwodowej, muszą zgłosić dyrektorowi ten fakt, a szkoła nie może odmówić przyjęcia ucznia. Zgłoszenie musi mieć formę pisemną. Rekrutacja dzieci i młodzieży do publicznych szkół odbywa się na zasadach określonych w ustawie Prawo oświatowe.
Rekrutacja do szkół podstawowych najczęściej rozpoczyna się w marcu. Poszczególne samorządy, jako organy prowadzące szkoły podstawowe, mogą samodzielnie ustalać terminy i poszczególne etapy rekrutacji. Jednak wszystkie placówki mają obowiązek podać do publicznej informacji terminarz i kryteria rekrutacyjne do końca stycznia danego roku.
Zatem, aby dowiedzieć się, kiedy i jakie dokumenty należy złożyć w szkole, którą chcemy wybrać dla naszego dziecka, warto śledzić witryny internetowe danej placówki albo strony internetowe gmin (miast) – wszystkie potrzebne informacje dotyczące rekrutacji do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych na rok szkolny 2023/2024, zostały ogłoszone do końca stycznia 2023 roku.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023/2024
Rekrutacja do szkoły średniej – liceum i technikum – rozpoczyna się już w maju. O przyjęciu do szkoły decyduje liczba uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa.
Zazwyczaj już w połowie maja ósmoklasiści mogą składać wnioski w systemie elektronicznym. Podanie jest pełne dopiero po uzupełnieniu go o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty.
Terminy otwarcia rekrutacji do szkół średnich ustala kuratorium danego województwa. Dokładne daty należy sprawdzić na stronach internetowych kuratoriów. Zasady rekrutacji pozostają jednak takie same.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do liceów i techników pojawią się niebawem na stronach wszystkich kuratoriów oświaty w kraju. Poniższa lista pomoże sprawdzić, czy informacje odnośnie do naboru w Twoim regionie są już dostępne: wybierz kuratorium i sprawdź, czy w zakładce „rekrutacja” opublikowano już terminy i zasady przyjęć do interesujących cię szkół:
- DOLNOŚLĄSKIE Kuratorium Oświaty,
- KUJAWSKO-POMORSKIE Kuratorium Oświaty,
- LUBELSKIE Kuratorium Oświaty,
- LUBUSKIE Kuratorium Oświaty,
- ŁÓDZKIE Kuratorium Oświaty,
- MAŁOPOLSKIE Kuratorium Oświaty,
- MAZOWIECKIE Kuratorium Oświaty,
- OPOLSKIE Kuratorium Oświaty,
- PODKARPACKIE Kuratorium Oświaty,
- PODLASKIE Kuratorium Oświaty,
- POMORSKIE Kuratorium Oświaty,
- ŚLĄSKIE Kuratorium Oświaty,
- ŚWIĘTOKRZYSKIE Kuratorium Oświaty,
- WARMIŃSKO-MAZURSKIE Kuratorium Oświaty,
- WIELKOPOLSKIE Kuratorium Oświaty,
- ZACHODNIOPOMORSKIE Kuratorium Oświaty.
Rekrutacja do szkół branżowych I stopnia 2023/2024
Jak wygląda rekrutacja do szkół branżowych I stopnia na rok szkolny 2023/2024? Jakie są potrzebne dokumenty i zaświadczenia? Czy ósmoklasista musi samodzielnie załatwiać sobie praktyki jeszcze przed przyjęciem do szkoły branżowej? Kiedy rusza rekrutacja do szkół branżowych i czym różni się od naboru do liceów albo techników?
Rekrutacja do szkoły branżowej odbywa się w ramach rekrutacji do szkół średnich i właściwie niewiele się od niej różni. Podobnie, jak kandydaci ubiegający się o przyjęcie do liceum czy technikum, chętni do rozpoczęcia nauki w szkole branżowej I stopnia, powinni pamiętać, że o przyjęciu do szkoły decyduje liczba uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz z oceny ze świadectwa. Wybór szkoły jest istotny, rekrutacja rozpoczyna się już w połowie maja.
Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:
- wniosku o przyjęcie,
- zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
- świadectwa ukończenia ósmej klasy.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do szkół branżowych pojawią się niebawem na stronach wszystkich kuratoriów oświaty w kraju.
- DOLNOŚLĄSKIE Kuratorium Oświaty,
- KUJAWSKO-POMORSKIE Kuratorium Oświaty,
- LUBELSKIE Kuratorium Oświaty,
- LUBUSKIE Kuratorium Oświaty,
- ŁÓDZKIE Kuratorium Oświaty,
- MAŁOPOLSKIE Kuratorium Oświaty,
- MAZOWIECKIE Kuratorium Oświaty ,
- OPOLSKIE Kuratorium Oświaty,
- PODKARPACKIE Kuratorium Oświaty,
- PODLASKIE Kuratorium Oświaty,
- POMORSKIE Kuratorium Oświaty,
- ŚLĄSKIE Kuratorium Oświaty,
- ŚWIĘTOKRZYSKIE Kuratorium Oświaty,
- WARMIŃSKO-MAZURSKIE Kuratorium Oświaty,
- WIELKOPOLSKIE Kuratorium Oświaty,
- ZACHODNIOPOMORSKIE Kuratorium Oświaty.
Ważne! Dowiedz się, czy w wybranej szkole uczeń musi samodzielnie znaleźć pracodawcę, u którego będzie odbywał praktyczną naukę zawodu. Jeśli tak, konieczne jest podpisanie z przedsiębiorcą porozumienia i dostarczenie dokumentu do szkoły. Można to też zrobić, zgłaszając się do lokalnej Izby Rzemiosła, która z pewnością pomoże znaleźć odpowiedniego partnera do praktycznej nauki zawodu.