Religia w szkole coraz mniej popularna. Rodzice decydują się na wypisanie dziecka z lekcji religii. W jaki sposób to zrobić?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Uczniowie coraz częściej rezygnują z lekcji religii. Wyjaśniamy, jak wypisać dziecko z tych zajęć.
Uczniowie coraz częściej rezygnują z lekcji religii. Wyjaśniamy, jak wypisać dziecko z tych zajęć. Paweł Relikowski/ Polska Press
Religia w szkole już od dawna budzi kontrowersje. Niektórzy uważają, że przedmiot ten powinien przyjąć zupełnie inną formę i stać się nauką o różnych wiarach. Inni za dobry pomysł uznają powrót do dawnego trybu nauczania, kiedy zajęcia odbywały się w salkach katechetycznych. Nie da się ukryć, że popularność lekcji religii z roku na rok spada. Sporo rodziców zastanawia się, w jaki sposób wypisać dziecko z lekcji religii. Opiekunowie szukają też stosownego wzoru dokumentu.

Spis treści

Religia w szkołach. Coraz mniej dzieci chce uczęszczać na zajęcia. Statystyki zapisów

Lekcje religii w szkołach nie cieszą się obecnie popularnością. Źródeł takiego stanu rzeczy można by upatrywać w różnych aspektach m.in. nieatrakcyjności tych zajęć czy sekularyzacji polskiego społeczeństwa.

Zgodnie z badaniem CBOS „Polski pejzaż religijny – z bliższego planu” (komunikat z badań nr 91/2022) odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii się obniża. W roku 1990/1991, gdy zajęcia te zostały przeniesione z salek katechetycznych do szkół, obserwowano tendencję wzrostową. Jeszcze w 2010 roku 93 proc. badanych uczestniczyło w lekcjach religii, jednak od tego momentu liczby zaczęły spadać.

W 2018 roku udział w zajęciach deklarowało już tylko 70 proc. uczniów. Bardzo duży spadek zaobserwowano w przeciągu kolejnych trzech lat. Jak wynika z badań, w 2021 roku na lekcje religii chodziło 54 proc. osób. Spora grupa uczniów oceniała te zajęcia jako nudne (29 proc.) lub takie „jak każde inne” (42 proc.). Wpływ na to, czy dziecko chce uczęszczać na lekcje religii, ma środowisko, przekaz medialny, a także religijność i codzienna praktyka rodziców.

Lekcje religii w szkole. Na jakich zasadach?

Warto przypomnieć, że lekcje religii nie są obowiązkowe. Uczeń ma możliwość wybrania tych zajęć, lekcji etyki lub nieuczęszczania na żadne z nich. Pojawił się z kolei pomysł ministra edukacji i nauki, by zrezygnować z tej trzeciej opcji. Jeśli rzeczywiście takie rozwiązanie weszłoby w życie uczniowie, musieliby wybierać, czy chcą chodzić na lekcje religii, czy etyki. Istnieje także możliwość chodzenia na jedne i drugie zajęcia, jeśli tylko się nie pokrywają.

Na jakich zasadach odbywają się lekcje religii w szkole? Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych szkołach i przedszkolach zajęcia te mogą zostać zorganizowane na wniosek rodziców lub (po osiągnięciu pełnoletniości) uczniów.

Lekcje religii w szkołach są przeprowadzane na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych. Programy te muszą być jednak wcześniej podane do wiadomości ministrowi edukacji.

– Nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony jedynie za zgodą biskupa diecezjalnego Kościoła Katolickiego albo władz zwierzchnich pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych – można przeczytać w dokumencie.

Warto podkreślić także, że ocena z lekcji religii nie ma wpływu na promocję ucznia do kolejnej klasy, ale wlicza się do średniej na koniec roku.

Wypisanie dziecka z lekcji religii. Wzór dokumentu

Niektórzy rodzice zastanawiają się, jak wypisać dziecko z lekcji religii. Zgodnie ze wspomnianym wyżej dokumentem rodzic lub pełnoletni uczeń może wyrazić pisemne życzenie o chęci uczestnictwa w tych zajęciach, ale jednocześnie w każdym momencie roku szkolnego ma szansę je zmienić, np. pisząc oświadczenie o rezygnacji z lekcji religii.

Nie jest to jednak podanie, bo w takim wypadku dyrektor podejmowałby decyzję o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu dokumentu. Ponadto dobrze wiedzieć, że szkoła nie może domagać się od pełnoletniego ucznia lub rodzica deklaracji o nieuczestniczeniu w zajęciach religii, ponieważ są one nieobowiązkowe.

Wypisanie dziecka z lekcji religii nie jest trudne. Wystarczy napisać krótkie oświadczenie, w którym zawrzemy poniższe informacje:

  • miejscowość i datę;
  • nadawcę oświadczenia (np. rodziców, opiekunów prawnych lub pełnoletniego ucznia);
  • odbiorcę oświadczenia (dyrektora szkoły);
  • podstawę prawną, która reguluje taką możliwość;
  • czytelny podpis.

Warto podkreślić, że dyrektor nie ma możliwości niewyrażenia zgody na rezygnację z zajęć lekcji religii. Nie wolno także dopytywać o powody podjęcia takiej decyzji czy organizować pogadanek, które miałyby zachęcić ucznia do uczestniczenia w lekcjach religii.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji