Największa radość to kontakt z podopiecznymi
- W zawodzie najbardziej cenię daną mi możliwość uczestniczenia w procesie wzrastania i dojrzewania moich wychowanków. Jest dla mnie czymś fenomenalnym bycie razem z nimi od 3-latków aż do 7-latków, czyli momentu ich gotowości szkolnej - mówi Renata Szymala.
W pracy kładzie nacisk na indywidualizm i kreatywny rozwój wychowanków. Stwarza im szerokie spektrum działania i odkrywania własnych możliwości i talentów.
- Największą radość i spełnienie daje mi stały kontakt z moimi podopiecznymi i ich rodzicami. Ich radości i smutki, którymi dzielą się ze mną. Również kontakt z moimi absolwentami, ich osiągnięcia, nagrody i wyróżnienia. Pamięć o mnie tych, którzy już mają swoje dorosłe życie i dzielą się ze mną swoją codziennością - podkreśla.
To świadczy o ogromnym mandacie zaufania
Nauczycielem wychowania przedszkolnego jest od 32 lat. W 1991 roku ukończyła dzienne studia na kierunku Wychowanie Przedszkolne Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jej praca magisterska wynikała bezpośrednio z zainteresowania wychowaniem i edukacją najmłodszych dzieci. Podejmowała temat: „Uspołecznienie dziecka w wieku przedszkolnym poprzez zabawy tematyczne”. I to był początek wielkiej przygody z dziećmi.
- Przeszłam całą długą drogę awansów zawodowych, reform oświaty i od 17 lat jestem dumna z tytułu nauczyciela dyplomowanego. Ukończyłam szereg kursów doskonalących, miedzy innymi: gimnastykę mózgu metodą Paula Dennisona, z której następnie napisałam autorski program; metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne oraz terapię ręki I i II stopnia. Ukończyłam także studia podyplomowe terapia pedagogiczna z arteterapią - wymienia Renata Szymala.
W toku swojej pracy zawodowej napisała szereg artykułów o tematyce dydaktycznej i wychowawczej. Jest autorką zwycięskiego grantu „Rośniemy dla przyszłości - mali przyjaciele dużych drzew”, ogólnopolskich grantów „Po stronie Natury”, finalistką i zdobywczynią Grand Prix ogólnopolskiego projektu edukacji zdrowotnej „Zdrowo jem - więcej wiem” oraz dwukrotną laureatką nagrody miasta Częstochowa za osiągnięcia w pracy wychowawczo-dydaktycznej.
Aktualnym osiągnięciem jest napisanie i wdrożenie programu edukacji badawczej dla dzieci 3-6-letnich „Widzę-myślę-odkrywam, czyli mali badacze w przedszkolu”. Zdobycie II miejsca w województwie w plebiscycie jest dla Niej źródłem dumy i radości.
- To dowód na słuszność podjętej przeze mnie lata temu decyzji o zawodzie nauczyciela przedszkola. To wdzięczność za wszystko, co otrzymuję od dzieci i ich rodziców, co napędza mnie do dalszej pracy i energetyzuje: dobro, serdeczność, obecność, każdy gest, uśmiech, wsparcie, poparcie i bycie razem na dobre i złe. To wreszcie osiągnięcie, o którym marzy każdy nauczyciel, bo nadane jest przez rodziców i świadczy o ogromnym mandacie zaufania - podkreśla.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?