Rodzice płacą za e-dzienniki, które miały być darmowe? Poseł domaga się rządowej platformy

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Operatorzy e-dzienników oczekują opłat za niektóre z podstawowych funkcji w aplikacjach mobilnych. Adrian Zandberg w interpelacji poselskiej zwraca uwagę na problem i podkreśla, że państwo powinno zapewnić szkołom bezpłatną platformę. Barbara Nowacka ustosunkowała się do problemu, informując opinię publiczną, że dostrzega ten problem.

Spis treści

Interpelacja posła Adriana Zandberga dotycząca e-dzienników

Adrian Zandberg, poseł klubu Lewica Razem, skierował interpelację do minister edukacji Barbary Nowackiej, w której podkreślił znaczenie e-dziennika jako narzędzia komunikacji między nauczycielami a rodzicami. Zaznaczył, że obecnie platformy te są obsługiwane wyłącznie przez prywatne firmy, które czerpią z tego zyski.

– Takie uzależnienie daje producentom oprogramowania zupełnie nieuzasadnioną przewagę – ocenił Zandberg.

Poseł zwrócił uwagę na przykład aplikacji eduVULCAN, która wprowadziła opłaty za wysyłanie i odbieranie wiadomości przez rodziców. Dodał, że podobne praktyki stosują inne firmy, co stawia rodziców w trudnej sytuacji, gdyż podstawowe funkcje aplikacji mobilnych okazują się płatne.

Zandberg
Poseł Lewicy wskazuje na ważną funkcję e-dziennika, który powinien być państwowy Adam Jankowski

– Firmy zwalczają również wolne oprogramowanie, które mogłoby umożliwić niezależny dostęp do danych generowanych przez szkoły, podmioty publiczne utrzymywane z pieniędzy podatników – dodał.

Zandberg przywołał również rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2017 roku, które nakłada obowiązek zapewnienia bezpłatnego dostępu rodziców do e-dziennika w zakresie dotyczącym ich dzieci. Poseł zaproponował, aby państwo dostarczyło własną platformę, wskazując na sukces aplikacji mObywatel rozwijanej przez Centralny Ośrodek Informatyki.

Płatne zmiany w dostępie do aplikacji eduVULCAN

W sierpniu bieżącego roku operator dziennika elektronicznego eduVULCAN poinformował, że od listopada zakończy się bezpłatny dostęp do niektórych funkcji aplikacji mobilnej. Od tego momentu użytkownicy będą musieli uiścić jednorazową opłatę w wysokości 37,94 zł za rozszerzone funkcje aplikacji. W oświadczeniu spółki zapewniono, że nadal bezpłatny dostęp do wszystkich danych i funkcji dziennika będzie możliwy za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Zandberg uznał stanowisko firmy za niewystarczające, argumentując, że wielu rodziców korzysta głównie z aplikacji mobilnych. Według niego sytuacja ta prowadzi do dwóch możliwych wniosków: albo rozporządzenie MEN z 2017 roku nie jest przestrzegane, albo jego treść wymaga poprawy. Zdaniem posła, to państwo powinno zapewnić szkołom darmową i funkcjonalną platformę, która umożliwiłaby efektywną komunikację.

Stanowisko MEN w sprawie płatnych aplikacji e-dzienników

Izabela Ziętka, wiceminister edukacji z Polski 2050, w odpowiedzi na zarzuty Zandberga, stwierdziła, że rozporządzenie MEN nie jest łamane, gdyż rodzice mają darmowy dostęp do danych za pośrednictwem przeglądarki. Przyznała jednak, że preferowane byłoby, aby wszystkie funkcje aplikacji były bezpłatne.

Ziętka dodała, że w resorcie rozważa się opracowanie bezpłatnej platformy komunikacyjnej, ale realizacja takiego projektu wymagałaby współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, Centrum Informatycznym Edukacji oraz Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, a przedsięwzięcie to nie zostanie ukończone w przyszłym roku.

Minister edukacji Barbara Nowacka również odniosła się do kwestii opłat za aplikacje e-dzienników. Podkreśliła, że resort prowadzi analizy mające na celu zbadanie możliwości zapewnienia rodzicom dostępu do bezpłatnych informacji o postępach ich dzieci w szkole. Przyznała również, że temat ten wiąże się z interesami firm oferujących płatne aplikacje, co dodatkowo komplikuje rozwiązanie.

– Każdy rodzic, kiedy dowiaduje się, że ma bezpłatne narzędzie, ale dodatkowa aplikacja jest dodatkowo płatna, to zastanawia się, na ile spełnia to kryteria bezpłatnej edukacji – powiedziała Nowacka.

Minister wyraziła nadzieję, że w ciągu dwóch miesięcy będzie mogła przedstawić konkretne propozycje w tej sprawie, nie wykluczając stworzenia rządowej platformy, choć zaznaczyła, że nie zamierza konkurować z prywatnymi firmami.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji