Rodzicu! Tak możesz pomóc dziecku oswoić lęk przed matematyką, nadrobić zaległości i lepiej radzić sobie w szkole

Barbara Wesoła
Dziecko ma problemy z matematyką? Boi się lekcji, ma trudności z wykonywaniem zadań? Oto jak możesz mu pomóc.
Dziecko ma problemy z matematyką? Boi się lekcji, ma trudności z wykonywaniem zadań? Oto jak możesz mu pomóc. 123rf.com
„Matematyka to nie moja bajka”, „nie lubię matematyki”, „to jest za trudne”. Takie przekonania na temat matematyki ma wielu uczniów. Myśli te mogą powodować strach przed lekcjami, a nawet całkowity brak chęć do aktywności w innych obszarach, które wymagają obliczeń. Rosną też wówczas trudności z matematyką w szkole. Poza edukacją szkolną, na której system nauczania mamy minimalny wpływ, w domu możemy wspierać dziecko w budowaniu pewność siebie, minimalizując lęk przed matematyką i pomagając ją zrozumieć. Oto 6 wskazówek, jak pomóc dzieciom się uczyć, nadrabiać zaległości i przestać drżeć na myśl o matematyce.

Spis treści

Strach przed matematyką. Kiedy się pojawia?

Zazwyczaj dzieci przed rozpoczęciem edukacji w szkole nie wykazuje ani obaw przed liczbami. Przeciwnie, bawią się w sklep, dopytują rodziców o cyfry i ich znaczenie, są ciekawe świata nawet w tych prozaicznych – z punktu widzenia osoby dorosłej – obszarach, jak np. działanie pralki, zegarka, bankomatu.

Niechęć, a nawet lęk przed matematyką, pojawia się zazwyczaj na drugim etapie edukacji. Jak zauważa Paweł Werwiński, korepetytor matematyki, wynika to z tego, że wtedy właśnie pojawiają się problemy ze zrozumieniem matematyki.

– Kłopoty zaczynają się w klasach 4-6 i ciągną aż do samej matury. Bardzo często spotykam licealistów, którzy pięknie ogarniają bieżący materiał. Rozumieją zupełnie nowe tematy, a działania na ułamkach, ewentualnie pierwiastkach (klasa 7) ich pogrążają – komentuje Werwiński

Już niewystarczające opanowanie tabliczki mnożenia sprawia, że problemy narastają w przypadku konieczności wykonania szybkich obciążeń pamięciowych. Tematów dochodzi i nie ma w szkole przestrzeni na uzupełnienie braków. Wtedy pojawia się strach przed złą oceną, kolejnym sprawdzianem, lekcjami matematyki.

Z czego wynikają problemy uczniów z matematyką?

Niestety w szkole często brakuje czasu na przerobienie tematów z matematyki na każdym poziomie wystarczająco, a uczniowie po lekcjach nie mają przestrzeni, chęci i wsparcia na nadrabianie tych zaległości.

Najczęściej uczniowie decydują się na korepetycje, kiedy mają problemy z uzyskaniem promocji do następnej lasy lub szykują się do egzaminów np. ósmoklasisty i do matury.

Problemy wynikają więc w dużej mierze z tego, w jaki sposób prowadzone są lekcje w szkole, jakie jest podejście nauczyciela, a także od tego, jakie dziecko ma wsparcie w edukacji i rozwoju po szkole.

– Jako korepetytor słyszę od uczniów historie o tym, że lekcje matematyki wzbudzają w nich silne emocje, przede wszystkim strach np. przed krytyką, kolejną złą oceną (...) Sparaliżowany strachem młody człowiek nie jest w stanie korzystać w pełni ze swoich zasobów i się uczyć – mówi korepetytor

Co może zrobić rodzic, aby dzieci nie bały się matematyki?

Dzieci potrzebują wsparcia i poczucia bezpieczeństwa, dzięki czemu wiedzą, że oceny nie są odzwierciedleniem ich wartości jako ludzi. To podstawa, dzięki której dzieci będą się także chętniej otwierać i przyznawać do swoich szkolnych problemów.

Kiedy te trudności już się pojawiają, warto pomóc dziecku uczyć się matematyki i nie zostawiać go z tym samemu. Poznaj 6 sposobów, dzięki którym możesz pomóc swojemu dziecku zminimalizować strach przed matematyką i pokonać szkolne trudności:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji